detoks-nedir-nasil-yapilir

Limon detoksu, sıvı detoksu, maydonoz detoksu, yeşil elma detoksu… Birkaç güne yayılan detoks suyu kullanımı, sağlıklı yaşam düşüncesi ile oldukça popüler hâle gelmiş olsa da detoks gerçekten beklediğiniz yararları size sunabilecek mi? İnternette birçok farklı detoks türü ile ilgili arama ve bilgi olsa da konu hakkında sizlere biraz daha detaylı bilgiler vermek istiyoruz. Detoks suyu genel sağlığınız için ne kadar etkili ve önemli inceleyelim.

Detoks Nedir?

detoks-nedir-nasil-yapilir

Detoksla ilgili genel bir bilginiz oluşmuş olabilir. Zira bu kısa süreli beslenme modeli (3 günü aşmaması önerilmektedir) oldukça popülerleşti. Ancak biz yine de bahsetmek istiyoruz. Detoks, çevresel faktörler ve kalitesiz beslenme ile vücutta biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olduğunu ileri süren bir beslenme şeklidir. Detoks suyu, genellikle ılık ya da soğuk su içerisine katılmış meyve, sebze ve bitkilerin suda bir süre bekletilmesi ile elde edilir. Bazen susuz da yapılabilmektedir.

Detoks Suyunun Vücuda Faydaları Nelerdir?

Detoks suyu için birçok konuda genel sağlığa yardımcı olduğu söylenmektedir. Bunların başlıcalarını aşağıda listeliyoruz:

  • Zayıflama
  • Vücudu toksinlerden arındırma
  • Vücudun pH dengesini düzenleme
  • Daha iyi bir sindirim sistemi oluşturma
  • Bağışıklık sistemini güçlendirme
  • Modu yükseltme
  • Enerji seviyelerini yükseltme
  • Cilt sağlığını destekleme

Temel olarak detoksun faydaları vücuttaki organları toksinlerden arındırmayı odak alır. Detoks uygulayanlar kilo verdiklerini ve kendilerini daha iyi hissettiklerini de ileri sürerler. Detoks sularının sizi tok tuttuğu ya da metabolizma hızınızı arttırdığı da söylenmektedir ki bunlar esasında su içmenin faydaları içerisinde yer alır. (1, 2, 3)

detoks-nedir-nasil-yapilir

Bu gibi durumlar gerçekleşmiş olsa bile kaynağının detoks suyu olup olmadığına yönelik yapılmış bilimsel araştırmalar ve bilimsel dayanaklar ne yazık ki yoktur.

Detoksun dile getirilen tüm faydaları aslında suyun vücudumuza sağladığı faydalardır. Ve düşününce detoks suları çoğunlukla su içerisine katılan meyve sebze ve bitkilerden oluştuğu için, esasında detoks suyu değil su tüketimi size düşündüğünüz faydaları sağlamıştır.

Yani detoks suyu zayıflatır sorusunun doğru cevabı “su, zayıflamanıza yardımcı olur”dur.

Durum böyle olsa bile tek başına su içmek birçok kişi tarafından çok fazla sevilmemektedir. Her ne kadar sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme için su içmenin faydaları konuşuluyor ve kişiler bu konuda daha çok bilinçleniyor olsa bile su içmek çoğu zaman günlük yaşamın yoğun ve hızlı akışı içerisinde unutulmaktadır.

İşte bu noktada ek meyve ve sebze içerikleri ile daha aromatik hâle getirilen detoks suyu kişiler için kurtarıcı bir rol oynar. Özellikle tek başına su içmeyi sevmeyenler için aromatik sular çok daha faydalı olacaktır.

Detoks Nasıl Yapılır?

detoks-nedir-nasil-yapilir

Detoks, 1, 2 ya da 3 günlük detoks şeklinde yapılır. Kısa süreli yapılmasının temel sebebi vücudunuzu birçok diğer besinden mahrum bırakmamak ve sıvı beslenmeye alıştırmamaktır.

Detoks yaparken gün boyu su ve detoks suyu ile beslenirsiniz. Başka bir katı yiyeceğe veya içeceğe yer verilmemektedir. Bazen bitki çayları detoks ile birlikte içilebilmektedir.

Detoks içecekleri ile 1, 2 ya da 3 günlük detoks uygulayarak içtiğiniz su miktarını en fazla haline çıkaracağınız için zayıflama konusunda daha kolay ve hızlı yol alabileceksiniz. Ancak zayıflatan detoks ürünleri diye satılan çoğu ürünün size suyun vereceği faydalardan fazlasını sağlamayacağını hatırlatmak isteriz. Eğer karşınıza yağ yakıcı detoks suyu diye bir ürün çıkıyor ve günlerce sadece bu suyu tüketerek beslenmeyi ve en nihayetinde de zayıflamayı planlıyorsanız bunun çok sağlıksız bir model olacağını söylememiz gerekir. Çünkü detoks suları ile alacağınız makro besinler, vitamin ve mineraller sınırlıdır. Ancak vücudunuzun sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi ve sizin sağlıklı bir şekilde zayıflayabilmeniz için diğer besin gruplarına da ihtiyacınız vardır.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz