maca bitkisi

Maca bitkisi son senelerin popüler bitkilerinden bir tanesi. Zaman zaman maça çayı ile karıştırılan bu bitki, çay ve lattelerde kullanılan maçadan tamamen farklı bir kök bitkidir. Krem rengi bir pancarı anımsatan maca bitkisinin birçok faydası var ancak libido ile ilişkisi çoğu kişinin en çok merak ettiği konulardan biri.

Anavatanı Peru olan maca kökünün libido açısından ne gibi faydaları olduğunu sizler için araştırdık. Macanın libidoya etkisi bir efsane mi yoksa klinik bilgiler bulunmakta mı birlikte bakalım.

Maca Bitkisi Nedir?

Maca bitkisini duymamış olanlar için önce kısa bir giriş yapalım.

Maça bitkisi (maça kökü) libidoyu arttırır mı?

Latince adı “Lepidium Meyenii” olan Peru’nun yerel ürünü maca kökü, sarı krem tonlarında küçük turpları andıran bir bitkidir. Brokoli, karnabahar, lahana ile akraba bir bitkidir. Peru’da geleneksel tıpta ve mutfaklarda kullanımı oldukça uzun bir geçmişe sahiptir (1). 4000 – 13000 metre arasında oldukça yüksek bölgelerde yetişir ve sert hava koşullarına dayanıklı bir bitkidir. Supplement olarak da kullanılan bu bitkinin ekstresi, kapsülleri ve tozları üretilmektedir. Toz halini bazı kişiler yulaf ezmelerine, tatlılarına ve smoothielerine eklerler. Yine de maca bitkisinin tadı herkesin sevebileceği bir tat sayılmaz.

28 g maca tozu içerisinde:

  • 20 g karbonhidrat,
  • 4 g protein,
  • 2 g lif,

1 g yağ bulunmaktadır ve 91 kalori içermektedir. Ayrıca bu bitkinin başlıca mikro besinleri C vitamini, bakır, demir, potasyum, B6 vitamini ve manganezdir. İçerisinde farklı bitkisel bileşenler ve polifenoller de bulunmaktadır (2).

Maca Bitkisi Libidoyu Artırır mı?

Geleneksel bir inanış maca bitkisinin ya da maca kökünün kadın ve erkeklerde libidoyu artırabileceğini söylemektedir. Birçok kişiye göre maca bitkisi kişilerin cinsel isteklerini artırabilmektedir.

Maça bitkisi (maça kökü) libidoyu arttırır mı?

Çoğu yetişkinde cinsel isteğin azlığı ortak bir problem olduğu için ve doğal yöntemler ile çözüm arayışının tercih edilmesi maca gibi seçeneklere yönelimi artırmaktadır.

Maca kökünün libidoyu yükselttiğine yönelik araştırmalar ise sınırlı sayıdadır. Birkaç kontrol çalışmasında bu tür sonuçlar alınmıştır. Araştırmacılar düşük libidoya sahip kadın ve erkeklere macanın nasıl yardımcı olabileceğine bakmışlardır. Bazı çalışmalar maca kökünün sperm kalitesini artırabildiğini, menopoz semptomlarını hafifletebileceğini ve genişlemiş prostatları iyileştirebileceğini öne sürmektedir (3). Ancak burada araştırmacılar macanın bu etkileri nasıl yapabildiğini anlayamadıklarını söylemektedir. Macanın cinsel dürtüyü kuvvetlendirebildiği araştırmalar da vardır (4).

Maca bitkisinin faydalarını daha detaylı incelediğimiz “Maca Bitkisi Nedir, Faydaları Nelerdir?” yazımızı linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Birkaç hayvan deneyinde macanın afrodizyak etki oluşturabildiği görülmüştür ancak bu konudaki araştırmalar insanlar üzerinde yetersiz kalmaktadır. Current Sexual Health Reports’da yayınlanan bir yazıda kadın libidosu açısından macanın güçlü bir tıbbi etkisi olmadığı belirtilmektedir. Bazı araştırmacılar tarafından macanın etkilerinin placebo etkisi olduğu düşünülmektedir.

Maça bitkisi (maça kökü) libidoyu arttırır mı?

Net bir karara varılabilmesi için daha geniş çaplı daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Sperm Kalitesini Artırıyor!

“Maca kökü sperm kalitesini arttırabilir mi?” sorusuna ise araştırmacılar daha net bir cevap verebiliyorlar. Erkek üreme sistemi üzerinde maca bitkisinin etkili olduğunu gösteren sonuçlar vardır. 5 araştırmanın ortak bulguları macanın hem sağlıklı hem interfil (doğurganlık kaybı olan) erkeklerde sperm kalitesini artırabildiğini belirtmektedir (5).

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz