ev-egzersiz-aletleri

Eğer spor salonunda olmayı sevmiyor ve evde spor yapmak istiyorsanız ya da bir eğitmene ihtiyacınız yoksa evde spor yaparak fit vücut ölçülerine sahip olabilirsiniz. Bunun için yapabileceğiniz egzersizleri çeşitlendirmek yeterlidir. Farklı kasları farklı egzersiz rutinleri ile çalıştırmak kas gelişiminiz ve yağ yakımınız açısından önemlidir.

Evde kas geliştirmek ve yağ yakmak isteyenler için evde kullanabilecekleri spor aletlerini sıraladık.

Evde Kullanılabilecek Spor Aletleri

Aşağıdaki spor aletlerinin hepsi size yardımcı olacaktır. Aralarından bütçenize ve evinizde konumlandıracağınız alana uygun olanlarını seçebilirsiniz.

1. Kettlebell

Kettlebell

Güç, balistik egzersizler, esneklik ve kardiyovasküler çalışmalar için kullanabileceğiniz kettlebell (girya) oldukça eski bir egzersiz ağırlığıdır. Döküm demir ya da çelikten üretilen bu ağırlık 18. yüzyıldan beri kullanılmaktadır ve başlarda sirklerdeki “strongemen”ler tarafından kullanılmıştır. Rusya’da yaygın olan bu ağırlık 19. yüzyılda Rus ve Avrupalı atletler tarafından yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

Kettlebell ile farklı birçok kas grubunuzu çalıştıracak egzersizler uygulayabilirsiniz. En çok yapılan kettlebell hareketleri: kettlebell swing, double clean&press, Turkish get-up ve goblet squattır.

2. Mat

Yoga matı

Sanki sadece yoga için gerekli bir malzeme gibi gözükse de mat bütün sporcuların sahip olması gereken bir spor ekipmanıdır. Pilates ve yoga için yaygın olarak kullanılan matlar özellikle yere dizlerinizi koyduğunuz hareketleri yaparken canınızın acımasını engelleyecek ve harekette verime odaklanabilmenizi sağlayacaktır.

Yoga matı olarak da adlandırılan bu ekipmanların 4-5-8 milim gibi farklı kalınlıklarda olanları mevcut. Genellikle kalın bir mat sizin için daha kullanışlı olabilir.

3. Barfiks

Barfiks

Spor yapan herkesin evinde mutlaka olması gereken ekipman barfikstir. İster vücut geliştiriyor olun ister form korumak için spor yapıyor olun bu ekipman çok işinize yarayacaktır. Barfiks kol, sırt ve kanat kaslarınızı kuvvetlendirecek, postürünüzün düzgün gözükmesine yardımcı olacak hareketi doğru uyguladığınızda ve karnınızı da aktif kullandığınızda karın bölgenizin de daha fit gözükmesine yardımcı olacak olan alettir.

4. Küçük Barbell ve Ağırlıklar

Dumbbell ve ağırlıklar

Tıpkı kettlebell gibi diğer ağırlıklar da önemlidir. Barbell ya da kısaca bar, göğüs ve kol çalışmalarınız için gereken bir alettir. Bir bar alarak evde kas gelişiminize devam edebilirsiniz. Ağırlıkları ise istediğiniz zaman artırabilirsiniz.

Barbell ile kalça, karın ve bacak çalışmaları da yapabileceğinizi unutmayın. Barbell kullanarak yapabileceğiniz egzersizlerden bazıları deadlift, barbell curl, lying triceps press ve barbell shoulder presstir.

5. Kum Torbası

Kum torbası

Üst kat komşularınızın biraz şikayetçi olabileceğini baştan belirtelim ama evde kum torbası ile çalışmak oldukça eğlenceli olabilir. Kum torbası ile kondisyon, boks ve kuvvet antrenmanı yapabilirsiniz.

6. Kondisyon Bisikleti

Kondisyon bisikleti

Eğer evinize kondisyon bisikleti almayı düşünüyorsanız baştan söyleyelim, kondisyon bisikleti fiyatları ikinci el satışlarda oldukça uygun oluyor!

Bu alet ile televizyon karşısında dizi izlerken keyifle spor yapabilirsiniz. Eminiz ki zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız bile. Kondisyon bisikleti; karın, bacak ve kalça bölgesinde yağ yakımını destekleyecek bir spor aletidir.

7. Eliptik Bisiklet

Eliptik bisiklet

Eliptik bisiklet, eklemlerinizi korurken egzersiz yapmanızı sağlayan bir spor aletidir. Bu sebeple son yıllarda birçok kişi koşu bandına oranla eliptik bisikleti daha çok tercih etmektedir. Ayrıca hem kondisyon bisikletine göre hem de koşu bandına göre eliptik bisiklet daha az yer kaplar.

Doğru formda kullandığınız eliptik bisiklet alt vücut kaslarınızı çalıştırdığı gibi kol, omuz ve göğüs kaslarınızın da çalışmasına yardımcı olur.

8. Direnç Bandı

Direnç bandı

Direnç bandı pilatesten ağırlık çalışmalarına kadar birçok sporda kullanılan bir ekipmandır. Direnç bandı ile bölgesel hareketler uygulayabilir, kas gelişiminizi destekleyebilirsiniz.

Direnç bandı egzersizleri ile iç bacak, kalf, triceps, biceps ve göğüs kaslarınızı aktif bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

9. Step Bandı

Step tahtası

Evde zumba ve step videoları açıp dans ederken spor yapmak isteyen kişiler kesinlikle step bandı/step tahtası edinmeli! Step bandı ile sıkıcı olmayan bir egzersiz yapabilirsiniz.

10. Pilates Topu

Pilates topu

Eğer dengenizi kontrol etme konusunda gelişmek ve kaslarınızı güçlendirmek istiyorsanız pilates topu kullanabilirsiniz. Pilates topu ile şınav, squat ve plank gibi hareketleri uygulayabilirsiniz.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz