en çok tükettiğiniz besinlerin kalorileri

Kalori bir enerji birimidir. Beslenmede kaloriler, insanların tükettikleri yiyecek ve içeceklerden elde ettikleri enerji ile fiziksel aktivitede harcadıkları enerjiyi ifade eder.

Kaloriler, ambalajlı ürünlerin birçoğunda listelenmiştir. Ayrıca bazı kalori hesaplama uygulamaları da bu konuda oldukça kullanışlıdır. Bunun yanı sıra çok sayıda kilo verme programı kalori alımının azaltılmasını amaçlamaktadır.

Kalori hesaplama uygulamaları hakkında son gelişmeleri öğrenmek için tıklayınız.

Sık Tükettiğiniz Besinlerin Kalorileri

Gün içerisinde sıkça tükettiğimiz bazı besinlerin kalorilerini aşağıda listeledik. Ağır topları sona sakladık haberiniz olsun!

1. Domates

Domates, kanser ve kalp hastalıkları insidansının azalmasıyla ilişkilendirilen bir antioksidan olan likopen bakımından zengindir (1).

Domates, gün içerisinde her öğünde tüketilebilir olduğundan insanlar tarafından en sık yenilen besinlerden biridir. Salatalarda yer alır, yemekleri süsler ve kahvaltılarda vazgeçilmezler arasındadır.

Kalori hesabı yapan insanların sıklıkla merak ettiği sorunun cevabı; 1 adet orta boy domates yaklaşık 20 kaloridir.

2. Ispanak

ispanak-kalori

İnsanların birçoğu çok çeşitli tariflerde ve yemeklerde ıspanağa yer verir. Ispanak, böreklerde, ıspanak yemeklerinde, salatada ve hatta çiğ tüketimiyle her daim masadaki yerini korur.

A vitamini ve lif açısından oldukça zengin olan ıspanak kalori olarak, özellikle kilo vermek isteyenlerin gözde besinleri arasında yer alır. Ispanak ayrıca antioksidan özellikleri ile kalp hastalıklarına karşı koruyucudur.

Yaklaşık 150 gram bir porsiyon pişmiş ıspanak sadece 29 kaloridir.

3. Bal

İnsanlar özellikle kahvaltıda bal tüketerek güne iyi ve enerjik bir başlangıç yapmak isterler.

Her ne kadar sıklıkla kahvaltıda tüketilse de farklı tariflerde ve doğal karışımlarda bal sıklıkla yer almaktadır. Ek olarak çaya şeker yerine doğal tatlandırıcı niyetine bal ekleyenler de hiç azımsanmayacak sayıdadır. Kalori açısından diğer yiyeceklere kıyasla biraz handikaplı görünmektedir. Ayrıca aklınızda olsun balı yara ve yanık tedavisinde kullanabilirsiniz.

5 gram bal yaklaşık olarak 15 kaloridir.

4. Zeytinyağı

Zeytinyağı yine çok farklı şekillerde tüketilebilen besinlerden biridir. Özellikle salata soslarında ve yemeklerde çok fazla kullanılır. Bunlara ek olarak yine birçok farklı tarifte zeytinyağı kullanılmaktadır. Yoğurdun üzerine dökülerek tüketilebileceği gibi sağlık üzerindeki yararları nedeniyle direkt olarak tüketenler de bulunmaktadır. Zeytin ağacının meyvesinden elde edilen bu yağ, sağlık ve kozmetik alanlarında da sıkça kullanılmaktadır.

Yaklaşık 14 gram olan 1 çorba kaşığı zeytinyağı 119 kaloriye karşılık gelmektedir.

5. Elma

elma-kalori

Elma tüm meyveler arasında en çok tüketilenlerden biridir. Özellikle ara öğünlerin vazgeçilmezi olan bu meyve tok tutucu özelliğiyle ön plana çıkmaktadır. Bunun nedeni elmanın yüksek miktarda lif içermesidir. Dünyada çok farklı elma çeşitleri bulunmaktadır. Fakat yeşil elma, starking ve kırmızı elma özellikle ülkemizde en çok tüketilen çeşitlerindendir. Elmanın ayrıca sindirim sorunlarına iyi geldiği de belirtilmektedir.

“1 adet orta boy elma kaç kalori?” sorusunun cevabı yaklaşık 52 kalori şeklinde cevaplanabilir.

6. Tavuk Göğsü

Göğüs tavuk eti en sağlıklı protein kaynaklarından biridir ve özellikle spor yapan insanlar tarafından sıklıkla tüketilir. Göğüs tavuk genellikle haşlama ya da ızgara olarak hazırlanır. Karbonhidrat oranı oldukça düşük olan bu besin, kilo vermek isteyen kişilerin protein ihtiyacını karşılayan, diyetlerin gözde yiyeceklerinden biridir.

150 gramlık bir porsiyon haşlama tavuk göğüs yaklaşık 165 kaloridir.

7. Muz

Muz, dünya üzerinde en sevilen meyvelerden biridir. Potasyum zengini olan bu meyve, böbrekler için oldukça faydalıdır. Ayrıca muz kalp kaslarını güçlendirici bir etkiye sahiptir ve tansiyona iyi geldiği söylenmektedir. Ayrıca bir adet muz 30 gram karbonhidrat içermektedir. Özellikle kilo almak isteyenlerin beslenme listesinde sıklıkla yer alan muz, yorucu bir antrenman sonrası enerji sağlaması için de sıklıkla tüketilmektedir.

1 adet orta boy muz yaklaşık olarak 140 kaloridir.

8. Yumurta

yumurta-kalori

Yumurta, en çok yönlü yiyeceklerden biri olabilir. Kahvaltıların vazgeçilmezlerinden olan yumurta, çok farklı şekillerde hazırlanabilir. Ayrıca yine bir çok tarifte yumurta yer almaktadır. Dengeli beslenmek isteyenlerin diyet listelerinde baş sırada yer alır (2). Vücudun ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin birçoğunu içerir.

“Yumurta kaç kalori?” sorusu sıklıkla sorulmaktadır. 1 adet orta boy yumurta yaklaşık 50 kaloridir ve kaliteli protein oranı yüksektir.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz