keten-tohumu-yaginin-faydalari-nelerdir

Keten tohumu yağı, latince adı Linum usitatissimum olan keten tohumunun soğuk pres işlemi ile ezilerek elde edilen bir çeşit bitkisel yağdır. Şifalı bitkiler konusu ile ilgileniyorsanız keten tohumu yağı hakkında mutlaka kulağınıza bazı bilgiler gelmiş internette önünüze bu keten tohumu yağının faydaları ile ilgili bilgiler dökülmüştür. Bugün sizle, keten tohumu yağı hakkında bilmeniz gereken, mevcut olan ya da olabilecek bazı hastalıklarınızın hafiflemesine yardımcı olabilecek keten tohumu yağı ile ilgili bilgiler paylaşmak istiyoruz.

keten-tohumu-yaginin-faydalari-nelerdir

Keten Tohumu Yağı Hangi Alanlarda Kullanılır?

Sağlıklı ve doğal yöntemler ile ağrılarını hafifletmek isteyen kişiler keten tohum yağı hakkında bazı bilgilere sahiptir. Keten tohumu ne işe yarar sorusunu bilimsel verilere dayalı faydaları ile ele almadan önce hangi alanlarda kullanıldıklarına bir bakalım.

Keten tohumu yağını insanlar romatoid artrit, yüksek kolesterol, osteoartrit, anksiyete, prostat büyümesi, vajinal enfeksiyonlar, göz kuruluğu, tansiyon, kalp rahatsızlıkları ve diyabet gibi birçok şikayetlerde hafifletici bir takviye olarak kullanmaktadır.

Bazı kişiler laksatif etikisi sayesinde kabızlık, kilo vermek için, irrite olmuş cildin tedavisi  ile göğüs kanseri gibi bazı kanserleri engelleyebilmek amacıyla kullanmaktadır.

Ayrıca keten tohumu yağı, sabun, resim ve boya malzemesi yapımında kullanılabilir. Bunların dışında yemeklere katılabilir ve hatta margarin ürünlerine de eklenebilmektedir.

keten-tohumu-yaginin-faydalari-nelerdir

Keten tohumunun besin değerleri; içerisinde bulunan vitamin ve mineraller hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için Keten Tohumu Nedir, Nasıl Kullanılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Keten Tohumu Yağının Faydaları

Keten tohumu yağı ile ilgili en temel 6 bilgiyi aşağıda sizler için listeliyoruz:

1.Omega-3 Kaynağı Olarak Keten Tohumu Yağı Kullanabilirsiniz

Kabul edelim, çoğumuz balık yeme konusunda iyi örnekler değiliz ve omega-3 yağ asidinin en önemli kaynağı balıktır. Ancak bitkiler dünyasına baktığımızda da keten tohumu bitkisi omega-3 yağ asitleri tarafından en zengin kaynaklardan biridir.

Bir araştırma sonucuna göre 15 ml, yani bir yemek kaşığı keten tohumu yağı, 7,196 mg omega-3 içermektedir. (1)

Alfa linoleik asit bir çeşit omega-3 yağ asididir, EPA ve DHA da aynı şekilde sağlıklı yağlar denildiğinde akla gelen omega-3 içerisinde bulunurlar. Bu besinler, vücuttaki inflamasyonun azaltılmasında, kalp sağlığının korunmasında, göz sağlığının korunmasında ve geliştirilmesinde (bu sebeple bebek gelişiminin düzgün bir şekilde işlemesi için hamilelerin omega-3 kullanmaları önerilir) önemli katkıları vardır. Beynin normal fonksiyonlarının korunmasında da görev alan bu besini yemeklerinizde kullanabileceğiniz  yağ olarak bulundurmanız tavsiye edilir. Özellikle balık yemeği tercih etmiyorsanız ya da vejetaryenseniz kesinlikle mutfağınızdan eksik etmeyin.(234)

2. Kanser Hücrelerinin Gelişmesini Engelleyebilir

Çağımızın en yaygın ve bazı ülkelerde en çok ölüme sebebiyet veren kanser, birçok çeşide sahip yaygın bir hastalıktır. Modern tıp ve alternatif tıp kansere karşı çözüm yolları ararken daha doğal ve daha sağlıklı yiyecekler ile beslenmek, hücrelerin sağlığını koruyarak bu hastalığın oluşumunu engellemede önemli bir yer taşır.

Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışmada 40 gün boyunca farelere 0,3 ml kadar keten tohumu yağı verilmiştir. Araştırma sonucu akciğer tümörlerinin ve kanserli hücrelerin gelişiminin önlendiği görülmüştür. (5)

Daha küçük çaplı başka bir hayvan deneyinde fareler üzerinde kolon kanserinin engellendiği de tespit edilmiştir. (6)

keten-tohumu-yaginin-faydalari-nelerdir

İnsanlar üzerinde belirgin sonuçlar veren çalışmalar henüz olmasa da şimdiye kadar yapılan ufak çaplı araştırmalar yine de umut vericidir.

3. Kalp Sağlığı Açısından Yararlıdır

Keten tohumu yağı, kalp hastalıkları üzerinde de olumlu etkilere sahip olabilir.

Bir çalışmada 12 hafta boyunda her gün 15 ml (1 yemek kaşığı) keten tohumu yağının yüksek kan basıncını düşürdüğü görülmüştür. (7)

Kan damarlarının yaşa bağlı esnekliğini yitirmesi de kalp sağlığı sorunlarının tetikleyicisi olabilir. Yüksek kan basıncı ve yaşlanmaya bağlı esnekliğin azaltılmasına yol açabilir. (8)

4. İshal ya da Kabızlık Gibi Rahatsızlıkların Tedavisine Destek Olabilir

keten-tohumu-yaginin-faydalari-nelerdir

Sindirim ve boşaltım sisteminin düzgün işleyememesine bağlı gelişen kabızlık ve ishal gibi hastalıklarda keten tohumu yağı takviye olarak kullanılabilir.

Kabızlık problemi çeken 50 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada hastaları zeytin yağı, mineralli yağ ve keten tohumu yağı 4 hafta boyunca düzenli olarak verilmiştir. Keten tohumu yağı kullanan hastaların bağırsak hareketlerinin düzeldiği ve diğer yağları kullanan kişilere göre iyileşme oranlarının arttığı görülmüştür. (9)

5. Cilt Sağlığının Korunmasında Yardımcı Olabilir

Cilt güzelliği erkek ya da kadın birçok kişi tarafından oldukça önemsenen ve önemsenmesi gereken bir konudur.

Küçük çaplı bir araştırmada hafta boyunca 13 kadına supplement olarak keten tohumu yağı verilmiştir. Çalışmanın sonunda, kadınlarının her birinin ciltlerinin daha pürüzsüz bir hale geldiği, neminin arttığı, irritasyon ve tahrişlerin azaldığı gözlemlenmiştir. (10) Ancak direkt olarak cilde keten tohumu yağının sürülerek incelendiği bir araştırma bulunmamaktadır.

6. İnflamasyonunun Azaltılması İçin Keten Tohumu Önemli Bir Kaynak Olabilir

Omega-3 yağ asidi bu bu tür durumlarda faydasını göstermektedir. Keten tohumu yağı içerisinde bulunan bu yağlar vücuttaki inflamasyonun azaltılmasına yardımcı olabilmektedir.

Bir hayvan deneyinde keten tohumu yağının anti-inflamatuar özellik gösterdiği görülmüştür. (11) İnsan deneylerinde ise keten tohumu yağının zeytinyağı ile aynı derecede fayda sağladığı gözlemlenmiştir. Bu sebeple bu konuda da daha çok araştırma yapılmasını umut etsek bile sonuçlar olumlu bir tablo çiziyor.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz