sarimsak-yutmanin-faydalari

Son zamanlarda televizyonda denk gelmiş, birilerini konuşurken duymuş olabilirsiniz; sarımsak yutmanın faydaları alternatif tıp ile ilgilenen kişiler tarafından oldukça popülerleştirilmiş durumda. Tabii ki bunun doğal bir sonucu olarak internette siz de araştırma yapmak ve her yemeğimize kattığımız bu yiyeceği çiğ bir şekilde yutarak mı tüketmek gerek, yoksa yemekler ile mi tüketmek gerek öğrenmek istemişsinizdir. Bu yüzden asıl dikkat etmeniz gereken noktaya odaklanmak istedik: sarımsağın faydaları.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Sarımsak kokusu tarafından çok fazla sevilmiyor olsa da tat ve içerdiği besinler sayesinde mutfaklarımızdan eksik edilmeyen bir yiyecektir. “Superfood” dedikleri süper besin kategorisinde kabul edilen bu aromatik gıda, soğan benzeri bir bitkidir. Yapraklarında, saplarında ve toprak altında kalan bizim de tükettiğimiz etli beyaz bölümünde kokulu ve yağ benzeri bir tabaka bulunur ki çoğu kişi bu kokudan dolayı sarımsak tüketmekten çekinir.

sarimsak-yutmanin-faydalari

Kokusu sevilmeyen sarımsak üzerine yapılmış 5000’den fazla bilimsel çalışma vardır. Üstelik bu çalışmalar bize genel sağlık açısından sarımsağın ne derece faydalı olduğunu saya saya bitirememektedir. Bu konuda ciddiyiz… Süper besin diye anılan, annelerimizin küçükken doğal antibiyotik diye bizlere bol bol yedirdiği sarımsağın faydalarını aşağıda sizler için listelemek istiyoruz:

1.Kalp Sağlığını Korumak İçin Sarımsaktan Yararlanın

Amerika’da yapılan araştırmaların sonuçlarına göre, Amerika’da hastalık kaynaklı ölüm oranlarının ilk sebebi kanser ikinci sebebi ise kalp hastalıkları. (1)

Sarımsak, hiperlipidemi, hipertansiyon, diyabet ve trombosis gibi birçok kardiyovasküler ve metabolizmal rahatsızlıktan korunma ve yaşlılığı engelleme konusunda önemli bir yiyecektir. Sarımsağın kardiyovasküler sistem üzerindeki olumlu etkileri hem insan hem hayvan deneylerinde gözlemlenmiştir.

2.Kanser Riski Karşısında Sarımsağın Etkisi

Sarımsak ve soğanın içerisinde bulunan bioaktif sülfür bileşenlerinin kanserli hücre oluşturabilecek biyolojik işlemler üzerinde etkili olduğu düşünülüyor.

Fransa’da 345 kişi ile yapılan araştırmada, sarımsak, soğan ve lif tüketimini arttırmanın meme kanseri riskini azalttığı görülmüştür. (2) San Francisco Bay’de 54 kişi üzerinde yapılan başka bir araştırmada yüksek oranda sarımsak ve soğan yiyen kişilerin yemeyen kişilere oranla pankreas kanseri risklerinin azaldığı görülmüştür.

3.Yüksek Tansiyona Karşı Sarımsak

Değişik bir biyolojik fenomen de sarımsak tüketiminin tansiyonu kontrol etmede yardımcı olabilmesidir.

sarimsak-yutmanin-faydalari

Hipertansiyon problemini ilaçlar ile kontrol etmeye çalışan 50 kişinin katıldığı bir çalışmada her gün düzenli sarımsak yağı ya da sarımsak hapı tüketen kişilerin (günlük 960 miligram) 3 ay içerisinde tansiyon değerlerinin düştüğü gözlemlenmiştir. (3)

4.Soğuk Algınlığı ve Enfeksiyonlara Karşı Birebir

Bu duruma aşinasınızdır. Ancak yine de soğuk algınlığının önlenmesi için sarımsak hapının ya da sarımsağın yararlı olup olmadığını inceleyen bilimsel araştırmalar bulunmaktadır.

Bir araştırmada grip sezonu içerisinde 2 gruba ayrılan denekler 12 hafta boyunca gözlemlenmiştir. Bir grup placebo ve diğer grup ise sarımsak hapı kullanacak olan gruptur. Sarımsak tüketen grubun diğer gruba göre daha az soğuk algınlığına yakalandıkları görülmüştür.

Sarımsağın içinde bulunan allisin bileşeninin soğuk algınlığı virüslerini engelleyebildikleri belirtilmektedir. (4)

5.Saç Dökülmesini Engelleyebilir

Sarımsak yağının saçlara ve kellik problemine iyi geldiği düşünülmektedir. Mazandaran Üniversitesi’nde 3 ay boyunca günde 2 kere kafa derisine sarımsak jeli/yağı süren ve kellik problemi yaratan Alopecia hastaları ile bir araştırma yapılmıştır.

Araştırma sonucunda sarımsak jelinin kişilerin kafa derileri üzerinde terapatik bir etken yarattığını ve alopecialı alanın rahatladığını gözlemlemişlerdir. Ancak sarımsağın direkt olarak bu etkiyi yaratıp yaratmadığını tam olarak çözümleyebilmiş değiller. Saç dökülmesinin hindistan cevizi yağı ve sarımsak ile birlikte daha güçlü azaltabileceği düşünülmektedir.

Sarımsak Yutmak mı Çiğnemek mi, Yemeklere Katmak mı?

sarimsak-yutmanin-faydalari

Sizin de duymuş olabileceğiniz gibi sarımsak yutmanın faydalı olduğunu belirtenler vardır. Çoğu zaman sabahları su ile birlikte sarımsağı direkt yutmanın daha faydalı olduğu kanısı konuşulmaktadır. Ancak burada durum sarımsağın kabuklarından ayrılıp hap gibi yutulmasından ziyade sarımsağı çiğ olarak tüketmenin daha verimli olmasıdır.

Bu sebeple sarımsağı çiğ ve ezerek soslarınıza katabilirsiniz. Salatalarınızda, hazırlayacağınız detoks sebze sularına, çorbanıza kullanabilirsiniz. Ya da fırın yemeklerinizi tatlandırmak için ezilmiş sarımsak kullanabilirsiniz. Sarımsak ezme işlemi allisin maddesinden alınacak verimi arttırmak için önemli bir yöntemdir.

Bu sebeple hem daha kolay tüketilebilir olmasından hem de lezzetine varabilmeniz açısından çiğ sarımsağı ezerek kullanmanızı tavsiye ederiz.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz