keten-tohumu-faydalari

Anti-inflamatuar omega-3 yağ asitleri açısından süper zengin ve fazlasıyla güçlü antioksidan etkileri sunan lignanların bolca bulunduğu keten tohumu, gezegendeki en besleyici gıdalardan biri olarak kabul edilebilir. Keten bitkisinden gelen bu parlak ve besleyici tohumlar, toprağımsı bir aromaya sahiptir ve çok çeşitli faydaları bulunur.

Keten tohumunun içindeki en önemli besin maddelerinden ikisi, omega-3’ler ve lignanlardır. Bir yemek kaşığı keten tohumu 1,8 gram omega-3 içerir. Diğer bitkisel besinlerden ise 75 ile 800 kat daha fazla lignan içerirler. Ayrıca, keten tohumu lifleri, hem çözünebilen hem de çözünemeyen formdadır. Omega-3’ler enflamasyonla savaşıp kalp sağlığını güçlendirirken, lignanlar kanser gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Lifler ise sindirim sağlığını iyileştirir.

Keten Tohumu Faydaları Nelerdir?

Keten Tohumu Kanserle Mücadeleye Yardımcı Olur

keten-tohumu-kanser-onleyici

Postmenopozal kadınlar üzerinde yapılan çeşitli çalışmalar, beslenme düzenlerinde bulunan keten tohumu takviyelerinin meme kanseri riskini azalttığını göstermiştir. Keten tohumu ayrıca meme kanseri olan hastalarda tümörün büyümesini engelleyebilir.

Diyabet Tedavisine Yardımcı Olur

Çalışmalar, keten tohumu takviyesinin açlık kan şekeri düzeyini % 20 düşürdüğünü gösterdi. Ön çalışmalar da keten tohumunun şeker hastalığının başlangıcını geciktirebileceğini göstermiştir. Keten tohumu tip 1 diyabet riskini azaltan ve tip 2 diyabetin başlangıcını geciktiren SDG adı verilen bir bileşik içermektedir.

Keten Tohumu Kalbi Korur

keten-tohumu-kalp-sagligi

Keten tohumunun içindeki omega-3 yağ asitlerinin koroner kalp hastalığı riskini azalttığı bulunmuştur. Ayrıca arterlerin işleyişine de yardımcı olurlar.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Keten tohumu zayıflamak için nasıl kullanılır veya keten tohumu nasıl zayıflatır gibi sorular sıklıkla sorulmaktadır. Keten tohumu lif bakımından zengin olduğu için, kilo yönetimine yardımcı olur. Keten tohumundaki omega-3’ler yani sağlıklı yağlar, iştahı bastırır ve tokluğu hissi oluşturur. Bu da kilo vemeye yardımcı olabilir. Bu yüzdendir ki keten tohumu kimi zaman zayıflatan tohum olarak da adlandırılır.

Sindirim Sağlığına Katkı Sağlar

sindirim-sagligi

Keten tohumunun içindeki çözünebilir lifler sindirime yardımcı olur. Öğütülmüş keten tohumu tüketmek sindirim sisteminizden geçmesi için daha yerinde bir seçim olacaktır.

Menstrual Belirtileri İyileştirici Etkiye Sahiptir

Çalışmalara göre, keten tohumu tüketmek ovülasyonu düzenleyebilir. Düzenli olarak keten tohumu tüketmek kadınların her bir adet döngüsü sırasında yaşadığı adet kramplarını azaltabilir.

Keten Tohumu Glutensizdir

ogutulmus-keten-tohumu

Keten tohumu, beslenme düzeninizde bulunan tüm gluten içeren tahıllar için harika bir altrnatiftir. Eğer gluten duyarlılığınız varsa, keten tohumu sizin için vazgeçemeyeceğiniz bir besin olabilir.

Keten Tohumu Gebelik ve Emzirme Döneminde Faydalıdır

Keten tohumu zengin lif ve omega-3 kaynağıdır ve oldukça iyi miktarda protein içerir. Hamile bir kadının bu dönemde tüm bu besin maddelerine ihtiyacı vardır. Lif, hamilelik esnasında ortaya çıkan kabızlığı tedavi etmeye yardımcı olur. Protein ve omega-3’ler ise anne karnındaki çocuğun sağlığı için büyük önem taşımaktadır.

Keten Tohumu Cildinizi Korur

keten-cilt-sagligi

Keten tohumunun içindeki omega-3 yağ asitleri cilt sağlığına ve görünümüne büyük katkıda bulunur. Cildinizi nemlendirir ve pürüzsüzleştirir. Kirlerin ve diğer zararlı bileşenlerin cilt gözeneklerine girmesini önler. Ayrıca keten tohumu ciltte su kaybı yaşanmasının önüne geçer. Cildin nem seviyelerini geliştirmek ayrıca kırışıklıkların azaltılmasına da yardımcı olabilir.

Keten Tohumu Saçları Güçlendirir

Kolay kırılan ince saçlar genellikle beslenmedeki omega-3 yağ asitleri eksikliği ile açıklanır. Bu yağ asitleri bakımından zengin olan keten tohumu saçlarınızı güçlendirmeye yardımcı olur ve saç dökülmesine önleyebilir.

Keten Tohumu Nasıl Öğütülür?

keten-tohumu-ogutme

Keten tohumu nasıl kullanılır ya da keten tohumu nasıl tüketilir sorusunun cevabı genellikle öğütülmüş halde olarak yanıtlanır. Keten tohumunu öğütmenin birçok yolu vardır. Peki keten tohumu evde nasıl öğütülür? Keten tohumu öğütücü olarak bir baharat öğütücü veya karabiber değirmeni kullanabilirsiniz. Baharat öğütücünün üstünü çıkarın ve yaklaşık 1-2 yemek kaşığı (14.8-30 g) keten tohumu dökün. Kapağı takın ve keten tohumu istenilen boyuta gelene kadar kolu 1-5 dakika boyunca çevirin. Öğütülmüş keten tohumu, oldukça düzgün bir şekilde dökülecektir, bu nedenle öğütücüyü yemek veya saklama kabı üzerinde tutun. Ayrıca bu yöntem biraz zaman alabilir. Eliniz veya bilekleriniz yorulursa 30-60 saniye ara verin.

Keten Tohumu Nasıl Yenir?

Keten tohumunun nasıl yenmesi gerektiğine dair birkaç temel kural vardır.

keten-tohumu-tuketimi

  • Keten tohumunu tüketmenin en iyi yolu filizlenmiş formda olan keten tohumudur. Keten tohumunu ıslatmak ve daha sonra filizlendirmek içerisindeki fitik asidi çıkarır ve mineral emilimini arttırır. Tohumları 10 dakika boyunca sıcak suda veya yaklaşık iki saat kadar soğuk suda bekletebilirsiniz.
  • Keten tohumu en iyi öğütülmüş halde tüketilir. Öğütülmüş keten tohumu bütün haldeki keten tohumuna göre daha faydalıdır. Çünkü bütün bir halde tüketildiğinde besin maddeleri vücudumuza alınamaz veya sindirilemezler.
  • Keten tohumlarının bol su ile tükettiğinizde emin olmalısınız.
  • Keten tohumlunu sabah mısır gevreğine veya kahvaltıda içemeyi düsündüğünüz smoothie’ye ekleyebilirsiniz. Ayrıca salatalara eklemek de bir seçenek olarak değerlendirilebilir.
  • Keten tohumu yağı nasıl kullanılır, keten tohumu yağı nasıl içilir gibi sorular fazlasıyla merak edilmektedir. Bileşimi değişebileceği için keten tohumu yağını ısıtmamanızı tavsiye ederiz, çünkü bu pek yararlı olmaz. Keten tohumu yağı diğer yağlar yerine salatalara ya da yemeklere eklenebilir ve keten tohumu yağı kullanımı bu şekilde gerçekleştirilebilir.
  • Keten tohumu yağının aksine şaşırtıcı olarak, bütün keten tohumunun içindeki besin maddeleri ısıya dayanıklıdır. Bu nedenle, keten tohumu bütün halde kızartabilir ve hala faydalarından yararlanabilirsiniz. Besinler maddeleri bu şekilde değerini kaybetmeyecektir.
  • Keten tohumu yemek için en iyi zaman sabah kahvaltısıdır. Ne kadar erken yerseniz o kadar faydasını görürsünüz.

Keten tohumunu tüketme seçeneklerini sizlere kısa bir listede sunmaya çalıştık. Son olarak keten tohumu kullanımı ile ilgili keten tohumu ne kadar tüketilmeli sorusu da kişilerin kafasını karıştırmaktadır. Bazı istenmeyen yan etkilere yol açabileceğinden keten tohumunu aşırı tüketmemekte yarar var.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz