deve-dikeni

Deve Dikeni Nedir?

Deve dikeni Silybum Marianum olarak da bilinen deve dikeni bitkisinden elde edilen bitkisel bir ilaçtır. Bu dikenli bitki, kendine özgü mor çiçekler ve beyaz damarlara sahiptir. Deve dikeni çiçeği üzerine anlatılan geleneksel hikayeler bu beyaz damarların, Meryem Ana’nın sütünün bir damlasının yaprakların üzerine düşmesinden kaynaklandığını söyler. Deve dikeni içindeki aktif bileşenler, toplu halde silimarin olarak bilinen bir grup bitki bileşiğidir. Deve dikeni ekstresi, deve dikeni bitkisinden yoğunlaştırılan yüksek miktarda silimarin (% 65-80 arasında) içerir. Deve dikeni ile ekstrakte edilen silimarinin antioksidan, antiviral ve antiinflamatuvar özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.

Deve Dikeni Ne İşe Yarar?

deve-dikeni-bitkisi

Geleneksel olarak deve dikeni, karaciğer ve safra kesesi bozukluklarını tedavi etmek, anne sütü üretimini teşvik etmek, kanseri önlemek, tedavi etmek ve hatta alkol ve diğer çevresel zehirlerden korumak için kullanılmıştır. Deve dikeni tohumu faydaları ya da deve dikeni faydaları nelerdir gibi soruları aşağıda sizler için cevapladık.

1.Deve Dikeni Karaciğeri Korur

Deve dikeni bitkisi, genellikle karaciğer koruyucu etkileri ile bilinmektedir. Deve dikeni, alkolik karaciğer hastalığı, alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı, hepatit ve hatta karaciğer kanseri gibi rahatsızlıklar nedeniyle karaciğer hasarı olan kişiler tarafından düzenli bir tedavi olarak kullanılmaktadır.

Gerçekleştirilen çalışmalar, karaciğer iltihabı ve karaciğer hasarını azaltmaya yardımcı olduğu düşünülen deve dikeni kapsülü, deve dikeni otu ya da deve dikeni çayı kullanımı sonucu karaciğer hastalıkları olan kişilerde karaciğer fonksiyonlarında iyileşmeler olduğunu göstermiştir. Nasıl çalıştığına dair daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen deve dikeninin, karaciğer toksik maddeleri metabolize ettiği zaman ortaya çıkan serbest radikallerin neden olduğu karaciğer hasarını azalttığı düşünülmektedir.

Spesifik karaciğer rahatsızlıkları için hangi doz ve tedavi süresinin gerekli olduğunu belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Deve dikeni ekstresi yaygın olarak karaciğer hastalıkları olan insanlar için tamamlayıcı bir tedavi olarak kullanılmasına rağmen, sağlıksız bir yaşam tarzı sürüyorsanız, bu durumları kesin olarak engelleyebileceğine dair kesin bir kanıt yoktur.

2.Deve Dikeni Beyin Fonksiyonlarında Yaşa Bağlı Gerilemeyi Önlemeye Yardımcı Olur

beyin-fonksiyonlari

Deve dikeni, alzheimer ve parkinson hastalığı gibi nörolojik durumlar için iki bin yılı aşkın süredir geleneksel bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklerinin yanı sıra sinirleri koruyucu özelliği, yaşlandıkça artan beyin fonksiyonundaki azalmayı önlemeye yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Test tüpü ve hayvan çalışmalarında, silimarinin beyin hücrelerine oksidatif hasarı önlediği ve bu durumun zihinsel gerilemeyi önleyebildiği gösterilmiştir. Bu çalışmalar ayrıca deve dikeninin alzheimer hastalığı olan hayvanların beyinlerindeki amiloid plaklarının sayısını azaltabildiğini de göstermiştir. Amiloid plaklar, yaşlandıkça sinir hücreleri arasında birikebilen yapışkan amiloid proteinleridir. Alzheimer hastalığı olan kişilerin beyinlerinde çok yüksek sayılarda görülürler, yani deve dikeni potansiyel olarak bu zor durumun tedavisine yardımcı olmak için kullanılabilir.

Bununla birlikte, deve dikeninin alzheimer ve parkinson gibi diğer nörolojik koşullara sahip kişilerde etkilerini inceleyen yeterince insan çalışması bulunmamaktadır.

Deve dikeninin insanlarda kan-beyin bariyerinden geçmeye yetecek kadar absorbe olup olmadığı net değildir. Ayrıca, yararlı bir etkiye sahip olması için hangi dozda kullanılması gerektiği de tam olarak bilinememektedir.

3.Deve Dikeni Kemikleri Korur

Osteoporoz kemik kaybınna neden olan ilerleyici bir hastalıktır. Genellikle birkaç yıl içinde yavaş yavaş gelişir ve küçük hasarlardan sonra bile kolayca kırılan zayıf ve hassas kemiklere neden olur.

Deve dikeninin, kemik mineralizasyonunu uyarma ve potansiyel olarak kemik kaybına karşı koruyucu özelliği deney tüpü ve hayvan çalışmalarında gösterilmiştir. Sonuç olarak, araştırmacılar deve dikeninin postmenopozal kadınlarda kemik kaybını önlemek veya geciktirmek için yararlı bir tedavi olabileceğini öne sürmektedir. Bununla birlikte, şu anda insanlar üzerinde yapılan çalışmalar yeterli değildir. Bu yüzden bu konudaki sonuçlar tam anlamıyla net değildir.

4.Deve Dikeni Kanser Tedavisine Yardımcı Olur

kanserle-savas

Silimarinin antioksidan özelliğinin, kanser tedavisi gören kişiler için faydalı olabilecek bazı antikanser etkileri olabileceği de öne sürülmüştür. Bazı hayvan çalışmaları deve dikeninin kanser tedavilerinin yan etkilerini azaltmak için yararlı olabileceğini göstermiştir. Ayrıca deve dikeni kullanımı kemoterapi çalışmasını belirli kanserlere karşı daha etkili hale getirebilir ve hatta bazı durumlarda kanser hücrelerini yok edebilir. Ancak, insanlardaki çalışmalar çok sınırlıdır ve insanlarda anlamlı bir klinik etki tam olarak gösterilememiştir. Silimarinin kanser tedavisi gören kişilere nasıl yardımcı olabileceğini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

5.Deve Dikeni Anne Sütü Üretimini Arttırabilir

anne-sutu

Deve dikeninin olumlu bir diğer etkisi de, emziren annelerde anne sütü üretimini artırabilmesidir. Bu etkinin deve dikeni tarafından süt üreten hormon prolaktinin daha fazla yapılmasıyla oluştuğu düşünülmektedir.

Randomize kontrollü çalışmada, 63 gün boyunca 420 mg silimarin alan annelerin, plasebo alanlara göre % 64 daha fazla süt ürettikleri bulunmuştur. Bununla birlikte bu, tek mevcut klinik çalışmadır. Bu sonuçları ve emziren anneler için deve dikeni kullanımının güvenilirliğini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

6.Deve Dikeni Sivilce Tedavisine Yardımcı Olabilir

sivilce-tedavisi

Sivilce kronik inflamatuar bir cilt hastalığıdır. Tehlikeli olmasa da, ciltte bazen kalıcı izlere neden olabilir. İnsanlar ayrıca görünümleri üzerindeki etkileri yüzünden sivilceleri fazlasıyla endişe verici bulurlar.

Vücuttaki oksidatif stresin sivilce oluşumunda rol oynayabileceği öne sürülmüştür. Antioksidan ve anti-inflamatuar etkileri nedeniyle devedikeni, sivilceleri olan insanlara yardımcı olabilir. Yapılan bir çalışma, 8 hafta boyunca günde 210 gram silimarin alan kişilerin sivilce lezyonlarında % 53’lük bir düşüş yaşadığını bulmuştur. Ancak, bu konuda gerçekleştirilen çalışmalar sınırlı olduğu için, daha kaliteli araştırmalara ihtiyaç vardır.

7.Deve Dikeni Diyabetli İnsanlarda Kan Şekeri Düzeylerini Düşürebilir

diyabet

Deve dikeni, tip 2 diyabetin yönetilmesine yardımcı olmak için yararlı bir tamamlayıcı tedavi olabilir. Deve dikeni içindeki bileşiklerden birinin, insülin duyarlılığını artırmaya ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olarak bazı diyabetik ilaçlara benzer şekilde çalıştığı keşfedilmiştir.

Aslında, yeni bir gözden geçirme ve analiz çalışması, silimarini rutin olarak kullanan insanların açlık kan şekeri seviyelerinde ve kan şekeri kontrolünün bir ölçütü olan HbA1c’de önemli bir düşüş yaşadığını bulmuştur. Ek olarak, deve dikeninin antioksidan ve antienflamatuar özellikleri, böbrek hastalığı gibi diyabetik komplikasyonların gelişmesi riskini azaltmak için de yararlı olabilir.

Deve Dikeni Nasıl Kullanılır?

Öncelikle deve dikeni kullananlar günlük olarak hangi miktarda kullandığına yani dozajına dikkat etmek zorundadır. Deve dikeni bitkisi sürekli olarak kullanıldığı takdirde ciddi anlamda yan etkilere yol açabilir.

Bildiğiniz bir sağlık probleminiz varsa ve ek tedavi olarak deve dikeni bitkisi kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda yarar var. Ayrıca deve dikeni bitkisinin ara verilerek kullanılması gerektiği de sıkça dile getirilmektedir. En doğru kullanımın doktor kontrolünde gerçekleştirileceğini unutmayınız.

Deve Dikeni Çayı Hazırlama

deve-dikeni-cayi

Malzemeler

1 çay bardağı su
1 çay kaşığı deve dikeni tohumu

Bir çay bardağı suyun içerisinde bir çay kaşığı deve dikeni tohumu haşlanır.  Sonrasında 20 dakika boyunca demlenmesi beklenir. Demlendikten sonra iyice süzülür. Sonrasında deve dikeni tohumu tüketiliebilir.
Ek olarak, deve dikeni hapı özellikle karaciğer rahatsızlıkları tedavisine yardımcı olarak eczanelerde satılmaktadır. Bu hapları kullanmadan önce yine doktorunuza danışmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz