keten-tohumu-yagi

Keten Tohumu Yağı Nedir?

Keten tohumu yağı, omega-3 yağ asitlerinin alımını artıran bir takviyedir. Omega-3 yağ asitleri, kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Ayrıca kardiyovasküler hastalık, diyabet ve hatta bazı kanser türlerini geliştirme ihtimalinizi azaltır. Omega-3 vücut tarafından kendi başına üretilemez. Dolayısıyla, beslenme düzeniyle veya takviye olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Keten tohumu yağı, vücut tarafından omega-3 yağ asidine dönüştürülebilen bir linolenik asit (ALA) içerir. Dolayısıyla keten tohumu yağı, tohum formundaki keten, balık ve balık yağı gibi diğer omega-3 kaynakları kadar omega-3 sağlamaktadır. Fakat keten tohumu yağının tek yararı omega-3 içermesi değildir. Bunun yanında birçok farklı faydası bulunmaktadır.

keten-tohumu-yagi-soguk-pres

Piyasada genellikle soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen soğuk pres keten tohumu yağı bulunmaktadır. Keten tohumu, yağ formunun dışında özellikle öğütülmüş keten tohumu ve kapsül formunda keten tohumu olarak bulunur. Keten tohumu çoğu zaman diğer birçok yağ gibi (sarı kantaron yağı, sarımsak yağı, limon yağı, nane yağı vb) zayıflama ürünleri kapsamında da değerlendirilmektedir. 

Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir?

Keten yağı faydaları ya da genel olarak keten tohumu faydaları çok geniş bir çerçevede değerlendirilebilir. Keten tohumu yağı neye iyi gelir sorusunun cevabını sizler için derledik:

1.Keten Tohumu Ciddi Miktarda Omega-3 Yağ Asitleri İçerir

omega-3

Keten tohumu yağı faydaları içinde en çok bilinen omega-3 içermesidir. Keten tohumu yağı keten tohumunun kendisi kadar, kalp sağlığı için fazlasıyla önemli olan omega-3 yağ asitleri ile yüklüdür. Aslında, bir yemek kaşığı (15 ml) keten yağı etkileyici şekilde 7,196 mg omega-3 yağ asidi içerir. Keten tohumu yağı özellikle, EPA ve DHA gibi omega-3’ün aktif formlarına dönüştürülen bir omega-3 yağ asidi biçimi olan alfa-linolenik asit (ALA) içerir. Diyetinizde yeterli DHA ve EPA almıyorsanız, günde erkekler için en az 1.600 mg ve kadınlar için 1,100 mg ALA omega-3 yağ asidi önerilir. Sadece bir yemek kaşığı keten tohumu yağı günlük ALA ihtiyaçlarınızı karşılayabilir ve hatta fazlasını sağlar.

Omega-3 yağ asitleri sağlık için çok önemlidir ve iltihaplanmanın azaltılması, kalp sağlığının iyileştirilmesi ve beynin yaşlanmaya karşı korunması gibi yararlarla ilişkilendirilmiştir. Eğer balık yağı kullanmıyorsanız veya her hafta diyetinizde bir ile iki porsiyon yağlı balık yemiyorsanız, keten tohumu yağı ihtiyacınız olan omega-3 yağ asitlerini vücudunuza almanız için iyi bir çözüm olabilir.

2.Keten Tohumu Yağı Kanserli Hücrelerin Büyüme Hızını Azaltmaya Yardımcı Olur

kanserli-hucre

Keten tohumu faydaları sadece omega-3 içermesinden ibaret değildir. Mevcut araştırmalar genellikle hayvan çalışmaları ile sınırlı olmasına rağmen, keten tohumu yağının kanser hücrelerinin büyümesini azaltmaya yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Hayvanlarla gerçekleştirilen bir çalışmada, farelere 40 gün boyunca 0.3 ml keten tohumu yağı verilmıştir. Bu takviyenin kanser yayılımının ve akciğer tümörlerinin büyümesini önlediği bulunmuştur. Başka bir hayvan çalışmasında ise, keten tohumu yağının sıçanlarda kolon kanseri oluşumunu engellediği gösterilmiştir. Bu bulgular umut verici olsa da, bu sonuçların insanlarda nasıl oluşacağını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

3.Keten Tohumu Yağı Kalp Sağlığına Faydalıdır

kalp-sagligi

Çeşitli çalışmalar keten tohumu yağının kalp sağlığına yararlı olabileceğini bulmuştur. 59 kişiyle yapılan bir çalışmada, keten tohumu yağının ve omega-6 yağ asitleri açısından yüksek bir yağ türü olan aspir yağının etkilerini karşılaştırmıştır. Bu çalışmada, 12 hafta boyunca bir yemek kaşığı (15 ml) keten tohumu yağı takviyesi kullanmanın, aspir yağı kullanımıyla kıyaslandığında çok daha düşük kan basıncı seviyelerine neden olduğu görülmüştür.

Yüksek tansiyon kalp sağlığına zarar verebilir. Çünkü kalp üzerinde daha fazla baskı oluşturur ve kalbi daha fazla çalışmaya zorlar. Keten tohumu yağı ise arterlerin esnekliğini artırabilir. Hem yaşlanma hem de kan basıncının artması genellikle arterlerin elastikiyetindeki azalmaya bağlıdır. Bu faydaların, keten tohumu yağı içindeki yüksek omega-3 yağ asitleri konsantrasyonundan kaynaklanması muhtemeldir.

Çok sayıda çalışma, omega-3 yağ asitlerinin kalp sağlığını iyileştirdiğini, iltihabı azalttığını ve tansiyonu düşürdüğünü göstermiştir.

4.Keten Tohumu Yağı Kabızlık ve İshal Tedavisine Yardımcı Olur

kabizlik

Keten tohumu yağının faydaları arasında ishal ve kabızlığa iyi gelmesi de vardır. Keten tohumu yağı hem kabızlık hem de ishali tedavi etmede etkili olabilir. Son dönemde hayvanlarla gerçekleştirilen bir çalışma, keten tohumu yağının antidiyareik bir ajan olarak davranmanın yanısıra kabızlığı giderici bir etkisinin olduğunu da göstermiştir.

Bununla birlikte, keten tohumu yağının kabızlık ve diyare üzerindeki etkileri üzerine yapılan araştırmalar şu anda hayvan çalışmaları ve belirli koşullara sahip kişiler üzerinde yapılan çalışmalarla sınırlıdır. Genel popülasyondaki etkinliğini değerlendirmek için ek çalışmalara ihtiyaç vardır.

5.Keten Tohumu Yağı Cilt Sağlığına Katkı Sağlar

cilt-sagligi

Keten tohumu yağı cilt sağlığını geliştirmeye yardımcı olabilir. Bir çalışmada 13 kadına katılımcıya 12 hafta boyunca keten tohumu yağı takviyesi verilmiştir. Çalışmanın sonunda ciltte pürüzsüzlük ve nemlilikte oranında düzelme görülürken, ciltte tahrişe ve pürüzlülüğe durumuna karşı hassasiyet azalmıştır. Yakın tarihli bir hayvan çalışması da, keten tohumu yağının benzer pozitif sonuçlara sahip olduğunu göstermiştir. Dermatitli farelere üç hafta boyunca keten tohumu yağı verilmiştir. Keten tohumu yağının kızarıklık, şişme ve kaşıntı gibi atopik dermatit yani egzema belirtilerini azalttığı gösterilmiştir.

6.Keten Tohumu Yağı Enflamasyonu Azaltır

enflamasyon

Bazı araştırmalar omega-3 yağ asidi içeriği sayesinde, keten tohumu yağının enflamasyonu azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Keten tohumu yağının, obez kişilerde enflamasyonu ölçmek için kullanılan bir marker olan C-reaktif protein düzeylerini önemli ölçüde azalttığı keşfedilmiştir.

Hayvanlarla gerçekleştirilen bir çalışmada keten tohumu yağının güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu bulunmuştur. Bazı araştırmalar keten tohumu yağının anti-inflamatuar etkilerinin zeytinyağı ile aynı olduğunu göstermektedir.

Keten tohumu yağı, insanları farklı şekilde etkiliyor gibi görünse de, genel popülasyon için iltihaplanma üzerindeki etkilerini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu bilgilere ek olarak keten tohumu yağı hakkında geniş ve detaylı  bilgiler için  Keten Tohumu Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır?  makalesini okuyabilirsiniz.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz