Karabaş otu genellikle süs olarak yetiştirilen harika bir lavanta türü olarak bilinir. Güzel bir kokuya ve çabuk büyüyen bir yapıya sahiptir. İlkbaharın ortasından yaz sonuna kadar büyümeye devam eder. Bu türün bahçeleri süsleyecek çarpıcı çeşitleri vardır. Karabaş otu 0.3 – 0.9 metreye kadar büyüyebilir. Fransız lavantası veya İspanyol lavastası olarak da bilinen karabaş otu Lamiaceae ailesinden gelir.

Karabaş Otu Yağının Kullanım Alanları

Reklam

Karabaş otu, losyonlar, deodorantlar ve kozmetik ürünleri gibi ürünlerin yanı sıra masaj ve aromaterapide kullanılan yaygın bir uçucu yağ olarak kullanılır. Zihni ve bedeni rahatlatmak için sakinleştirici bir his sağlar ve hatta günümüzde hala çeşitli iyileştirici özelliklere sahip olduğuna dair araştırmalar sürmektedir.

Karabaş otunun sahip olduğu güzel koku, insanları kullanım için teşvik eden en büyük özelliklerinden biridir. Yağ, genellikle oda spreylerinde, parfümlerde ve deodorantlarda kullanılır ve genellikle bu ürünlerdeki ana bileşenlerden biridir. Karabaş otu binlerce yıldır kraliyet ailelerinden halka kadar herkesin kullandığı bir biti olmakla beraber şimdilerde ise stresi azaltan özelliğiyle ön plana çıkmaktadır. Birçok vücut şampuanı ve losyonda bulunan karabaş otu, insanların rahatlatıcı aromanın kokusu ile streslerini bırakmalarına izin vererek uykuya dalmalarına yardımcı olur.

Karabaş Otu Yağının Faydaları

Yanık Tedavilerinde Kullanılır

1937’de bir Fransız parfüm üreticisi karabaş otunun iyileştirici özelliklerinden bazılarını keşfetmiştir. Bu üretici ciddi bir yanık tedavisi sırasında karabaş otunun yanıklar için oldukça faydalı olduğunu fark etmiştir. Ayrıca yağ sadece yanıkları yatıştırmakla kalmamış, aynı zamanda yanığın normal tedavi sürecinde olduğundan daha hızlı iyileştiğini ve yara izi bırakmadığını bulmuştur. Karabaş otu da dahil olmak üzere uçucu yağların iyileştirici özellikleri hakkında daha fazla araştırma yapılmaya başlanmış ve bulgular, bugün hala yürütülmekte olan gelecekteki araştırmaların da temeli haline gelen bir kitapta yayınlanmıştır. Şu anda, bilim adamları lavanta ailesindeki bitkilerin meme kanserine karşı mücadelede sağlayacağı başarı ile kanser hastaları üzerindeki etkilerini incelemektedirler.

Antibakteriyel ve Antiseptiktir

Bilim adamları, karabaş otunun mantar önleyici, antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahip olduğunu keşfemişlerdir. Karabaş otu yağı günlük olarak kullanılabilir. Karabaş otunun lavantaya benzer kokusu sabunlarda ve şampuanlarda kullanılmasının asıl sebebi değildir. Bu ailedeki tüm bitkiler mikroplarla mücadele özellikleri nedeniyle tercih edilir. Üretilen bu sabunlar size rahatlatıcı ve gençleştirici bir duş veya banyo sağlamanın yanı sıra daha hijyenik bir temizlik sunar.

Depresyonla Mücadele

depresyon-kantaron-iliskisi

Karabaş otu yağının kokusunun depresyon semptomlarını iyileştirdiği gözlemlenmiştir. Depresyonla savaşmanın en iyi yollarından biri karabaş otu yağı infüzyonlu köpük banyosu yapmaktır. Karabaş zihninizi, bedeninizi ve ruhunuzu yatıştırmak için doğal olarak çalışmaktadır ve bu da bedeninize ve zihninize rahatlama şansı verir. Karabaş otu esansiyel yağımız, herhangi bir kokusuz vücut şampuanı, banyo köpüğü veya losyonla karıştırılabilir veya odayı tatlı bir lavanta kokusuyla doldurmak için aromaterapi yağ yakıcı ile kullanılabilir.

Binlerce yıllık tarihin bize gösterdiği gibi, karabaş otunun birçok kullanım alanı vardır. İyileştirici özelliklerinden, vücudu gevşetmeye olan etkisine kadar, karabaş otunun daha birçok üründe kullanılmaya devam edeceğinden emin olabilirsiniz.

Kurutulmuş Karabaş Otu

Karabaş otu yalnızca yağ olarak kullanılmaz aynı zamanda karabaş bitkisi kurutularak kullanılır ve vücuda birçok faydası vardır. Yaz mevsiminde açan çiçekleri kurutularak çay olarak tüketilir. Karabaş kalp sağlığını korumaya da yardımcı olur. Kalp ve damar hastalıklarına karşı vücut direncini arttırır. Bunun yanında bağışıklık sitemini güçlendirerek olası hastalıklara karşı vücudumuzu korur. Karabaş otunun rahatlatıcı birçok özelliği vadır. Öksürük ve balgamın sebep olduğu rahatsızlıkları azaltırken, vücudun rahatlamasına yardımcı olur. Mide ve bağırsaklardaki gazı alarak da sindirim yolunda rahatlama sağlar.

Reklam

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz