Eğer enerji düzeyinizin düştüğünü düşünüyorsanız, özellikle öğleden sonra kendinizi halsiz hissediyorsanız, gün boyu uyanık kalmak için mücadele ediyorsanız, adrenal yorgunlukla boğuşuyorsanız veya sadece yorgun hissediyorsanız, işte şimdi değişim zamanı! Şanslısınız ki, yorgunluktan kurtulmanın ve yeni bir adım daha atabilmenin kolay ve ekonomik yolları var hem de bu yollar tamamen doğal. Ayrıca enerjinizi hiç olmadığı kadar yükseltecek vitaminler için bu yazıyı inceleyebilirsiniz.

Fazladan kahve veya belirli tehlikeli “enerji” içeceklerini tüketmeyi unutun ve bunun yerine doğal olarak enerji elde etmek için bu 10 kolay ve ucuz yöntemi deneyin.

1. Sebze Suyu

Sebze Suyu

Sebze suyu içmek, vücudunuzda iyi yönlü bir şok yaratır. Sebze, suyu çıkarılırken sahip oldukları liflerini kaybeder ve bu sayede vücutta emilimleri ve sindirilişleri daha da kolaylaşır. Çünkü vücudunuzun, sebze suyundan besinsel faydaları toplaması için daha az çalışması yeterli olacaktır ve dolayısıyla enerji seviyelerinizde artış fark edeceksiniz. Buna ek olarak, sebze suları hücrelerinize enerji sağlamanın yanında vücudumuz için önemli olan vitamin ve minerallerin temin edilmesine de yardımcı olur.

Eğer hasta olmanızın yakın olduğunu hissediyorsanız, sebze suyu tüketerek hasta olmanızı engelleyebilir düşen enerjinizi arttırabilirsiniz.

Marketlerden ve diğer mağazalardan içi, şeker, koruyucular ve diğer telaffuz edilmeyen malzemelerle dolu olan sebze sularını almayı bırakın, çünkü onlar sizi daha kötü ve hatta daha yorgun hissettirecektir!

Bunun yerine kendi sebze suyunuzu yapmayı tercih edin.

2. Uyku Kalitenizi Arttırın

uyku kalitesi

Uyuyamıyor musunuz? Gecelerinizi yatağınızda savrularak ve dönüp durarak geçirmeniz, yorgun uyanmanızı ve gün boyu yorgun hissetmenize neden olabilir. Vücudunuz uykudayken, gün boyu aldığı hasarı onarır ve restore eder. Gecenize daha fazla saat uyku eylemi sığdırmanız, güne enerjik başlamanızı sağlayacak en kolay yöntemlerden biridir.

Eğer uyku problemi yaşıyorsanız, bu sorununuza iyi gelebilecek birkaç ipucuyu sizlerle paylaşalım:

  • Kendiniz için, hafta sonları da dahil olmak üzere her gün aynı saatlerde yatacağınız ve aynı saatlerde uyanacağınız bir uyku programı hazırlayın. Uygulayacağınız bu program, iç vücut saatinizi düzenlemeye yardımcı olacaktır.
  • Öğleden sonra saat 3 ten sonra kafeini hayatınızdan çıkarın çünkü, kafeinin etkisi 12 saate kadar sürebilmektedir.
  • Sizi strese sokan ya da başınızı yastığa koymanızı engelleyen ne ise onu bir kağıda yazın.

3. Adaptojenik Bitkiler

Adaptojenik Bitkiler

Kendinizi tükenmiş, yorgun ve stresli hissettiğiniz zamanlarda adaptojenik bitkiler size yardım edebilir. Bu iyileştirici bitkiler, hormonların strese tepki verme şeklini kontrol etmekten sorumlu olan adrenal sistemi düzenleyerek vücudun stresle başa çıkma yeteneğini dengeler ve geri kazandırır. Adaptojenler, vücudun belirli bir parçasını hedeflemez; bunun yerine, tüm vücudunuza stres, endişe ve tabii ki yorgunluk ile baş etmesi için yardımcı olur.

Ashwagandha (mor salkım), rhodiola (altın kök), holy basil (kutsal fesleğen) ve ginseng (jinseng) bitkileri, yapılan araştırmalar sonucu, kadın ve erkeklerde enerjiyi arttırdığı ve var olan düşük enerjiyle savaştığı görülen en iyi adaptojenlerden bazılarıdır.

Adaptojenik bitkileri günlük rutininize dahil etmek, daha sakin, daha az yorgun ve daha odaklanmış hissetmenize yardımcı olabilir.

4. Karbonhidrat Tüketimini Azaltın

Karbonhidrat Tüketimi

Vücudunuza enerji sağladıkları halde, yüksek karbonhidratlı yiyecekler sizi halsizlikle baş başa bırakabilir. Peki ya karbonhidrat esas suçlu mu? Şekerli içecekler, kurabiye ve işlenmiş gıdalarda bulunan basit karbonhidratlar, vücudunuz tarafından hızlıca yakılır. Her ne kadar bu karbonhidratlar hızlı enerji artışı sağlasalar da kan şekerinin bir anda artıp bir anda düşmesine neden olduklarından dolayı yorgun hissetmenize neden olurlar.

Peki ya, yorulduğunuzda enerji artışını nasıl sağlar ve kan şekeri seviyelerini nasıl sabit tutabilirsiniz? Bunun için, vücut tarafından sindirilişleri daha uzun süren, yakılımı hızlı olmayan ve kan şekerinizi ani arttırıp düşürtmeyen düşük glisemik indeksli karbonhidratları tercih edin. Kuruyemiş, baklagiller, tatlı patates, yulaf ve kahverengi pirinç, vücuda sürekli bir enerji akışı sağlayacak düşük glisemik karbonhidratlardır.

5. Chia Tohumları Yiyin

Chia Tohum

Eğer chia tohumları ile tek deneyiminiz Chia Pet ise, hoş bir şaşkınlık için hazır olun. Bu sihirli küçük doğal enerji gıdaları enerji seviyelerinizi arttıracak.

Antik Mayalar ve Aztekler savaş sırasında, savaşçılar enerjilerini ve uyanıklıklarını korumak chia tohumlarını yutarlardı. Biz sade ölümlüler için ise, chia çekirdeği içerisinde bulunan esansiyel yağ asitlerinin vücudu  (omega-3 ve omega-6), uyku kalitesini arttırdığı, beyin gücünü arttırdığı ve iltihap ile mücadele ettiği görülmüştür. Bu etkiler vücudunuzun, kendisi daha taze hissetmesini sağlayacaktır.

Kan şekerini stabil tutan yüksek seviyede protein ve life sahip olduğunu göze aldığımızda, chia tohumlarının süper yiyecek ve doğal enerji arttırıcı takviye olarak adlandırılmasının hiç de şaşırtıcı olmadığını söyleyebiliriz.

6. Su ve Elektrolitlerle Dehidrasyona Uğramaktan Uzak Durun

Dehidrasyon

Kendinizi yorgun ve tükenmiş hissetmenin belirtilerinden birinin vücudunuzun susuzluğa maruz kalmış olması olduğunu biliyor muydunuz? Evet bu doğru, enerji seviyenizin az olmasının ve tükenmiş hissetmenizin nedeni yeterli su içmeme alışkanlığı olabilir. Vücudumuz çoğunlukla sudan oluştuğu için, yaşayacağımız ufak su kayıpları bile metabolizmamızı etkilemek için yeterli olacaktır.

Dehidrasyona uğramamak için, gün boyunca yeterli su ve diğer sıvıları içtiğinizden emin olun. Ulusal Tıp Akademisi, kadınların günde yaklaşık 9 bardak, erkeklerin ise 13 bardak sıvı tüketimi yapmasını önermektedir.

Ancak, vücudunuzun ihtiyacı olan daha doğru miktarı öğrenmek için: vücut ağırlığınızı ikiye böldüğünüzde çıkan sonuç, sizin günlük olarak tüketmeniz gereken ons miktarını verecektir. (Eğer egzersiz yapıyorsanız, oldukça aktifseniz, hamileyseniz ya da hastalıkla savaşıyorsanız bu miktardan daha fazla sıvı tüketmeniz gerekmektedir).

Eğer bu miktar size çok fazla geldiyse, unutmayın ki meyve ve sebze gibi birçok yiyecek içerisinde su ihtiva etmektedir, bu yüzden bu yiyeceklerin tüketimini arttırarak hidrasyon seviyenizi arttırabilirsiniz. (Vücuduma sıvı alacağım diye meyve tüketimini abartmayın tabi ki!)

Eğer yoğun bir antrenmanınız varsa, terlemeyle kaybettiğiniz elektorolitleri yerine koymanıza yardımcı olacak bir takviye suyu isteyebilirsiniz. Yüksek fruktozlu mısır şurubu ve katkı maddeleri ile dolu sporcu içeceklerini kullanmayı bırakın ve bunun yerine Hindistan cevizi suyunu, hindistan cevizi yağını ya da limon ve balla doğal olarak tatlandırılmış su tüketimini tercih edin.

7. B Vitaminleri

B Vitaminleri

Enerji vitamini” olarak da bilinen B12, tüm vitaminlerin en kompleksidir ve enerjiyi artıran en iyi vitaminlerden biridir. Enerji üretimini destekler ve kan hücrelerini mutlu ve sağlıklı tutar. B12 vitamini eksikliğinin ilk belirtilerden biri, normale göre daha düşük enerji seviyesine sahip olmanız olabilir.

Suda çözünebilir bir vitamin olduğu için vücudunuz fazla miktarda B12 saklayamaz, dolayısıyla bu vitamini besinler veya supplementler yoluyla vücudunuza geri almanız gerekmektedir.

8. Bitkisel Çaylar

Bitkisel Çaylar

Kahve, kendinizi daha iyi hissetmenize ihtiyacınız olduğunda tek seçeneğiniz olmamalıdır. İçeceğiniz, ürkütücü uyarıcılar veya işlenmiş içerikler içermeyen birkaç yudum bitkisel çay, enerji seviyelerinizin tamamen doğal yollardan geçici olarak artmasını sağlayabilir.

Bunun için iki harika seçenek mevcut: Yeşil çay ve rooibos çayı. Yeşil çay, yaşlanmaya karşıtı olma ve serbest radikallerle savaşma özellikleriyle vücudumuz için birçok yarar sağlayan bir bitkisel çay olarak karşımıza çıkmaktadır. Vücut hücrelerindeki hasara karşı savaşmaya yardımcı olan antioksidan etkiye sahip olan “kateşin” ile doludur.

Rooibos çayı, yorgunlukla mücadeleye yardımcı olan başka bir çay türüdür. Güney Afrika’nın kırmızı çalı bitkilerinden yapılan bu ferahlatıcı kırmızı çay, hayvan modelleri üzerinde yapılan araştırmalar sonucu; iltihapla savaştığı ve oksidatif stresi engellediği görülen antioksidan etkiye sahip “aspalatin” ile tıka basa doludur.

9. Nane Esansiyel Yağı

nane yağı

Zihninizi harekete geçirmenin ve odağı arttırmanın kolay bir yoluna ihtiyacınız varsa, nane yağı sizin aradığınız şey olabilir. Yaygın olarak aromaterapide kullanılan bu esansiyel ferahlatıcı yağın, hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda; beyinde uyarıcı bir etkiye sahip olduğu ve hatta yoğun baş ağrılarını tedavi edebilecek güce sahip olduğu bulunmuştur.

Enerjinizde azalma hissettiğinizde, bileklerinize birkaç damla sürmeyi deneyin; sabahın erken saatlerinde enerji artışı sağlaması için duş lifinize biraz ekleyip kulanın; ya da gün boyu bu mucizevi yağdan nefes alırken faydalanmak için buhar difüzörünüze birkaç damla ekleyin.

10. Günlük Egzersiz

Egzersiz

Zor bir egzersiz sizi silip atar mı? Düzenli egzersizin rutininize dahil edilmesinin, fiilen enerji seviyenizi arttıran ve aynı zamanda vücudun genel sağlığını geliştirirken enerji ve motivasyonu da arttıran en iyi yöntemlerden biri olduğu gerçeğini unutmayın. Kalori yakmak ve fiziksel aktiviteye girmek, vücudunuzun hücrelerine oksijen ve besinler göndererek kalp ve akciğerlerinizin daha verimli çalışmasına ve enerji seviyelerinizin artmasına yardımcı olur.

Unutmayın ki, egzersizin faydalarını elde etmeniz için maraton koşmanıza gerek yok, yapacağınız makul seviyelerde favori fitness aktiviteleriniz de bolca enerji faydası kazanımına yardımcı olacaktır.

Tedbiri Elden Bırakmayın!

Bu doğal çözümlerin bazılarını denedikten sonra bile hala düşük enerji düzeyleriyle mücadele ediyorsanız, bunun nedeninin birtakım başka faktörler de olabileceğini unutmayın. Enerjinizin azalımının en yaygın nedenlerinden bazıları; kullandığınız belirli ilaçlar, tiroid sorunları, depresyon ve anemi hastalığı gibi durumlar olabilir. Kronik yorgunluk ayrıca, kanser, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, diyabet veya böbrek problemleri gibi daha ciddi durumların da bir belirtisi olabilir.

Düşük enerji seviyelerine ek olarak herhangi bir olumsuz belirtilerle karşılaşırsanız, endişelerinizi gidermek için doktorunuza danışın ve bu durumun daha ciddi bir sorunun işareti olmadığından emin olun.

Son Görüşler

  • Kendinizi sürekli olarak yorgunluk ve düşük enerji seviyeleri ile uğraşırken buluyorsanız, enerji düzeyinizi arttırmaya yardımcı olabilecek birçok doğal çözümün olduğunu unutmayın.
  • Diyetinizi değiştirmek, rutininize daha fazla fiziksel aktivite dahil etmek, uyku kalitenizi iyileştirmek ve nane yağını kullanmak, hızlı enerji patlaması elde etmenin kolay yollarındandır.
  • Düşük enerjinin ayrıca tiroid sorunları, depresyon veya anemi hastalığı gibi durumların da bir belirtisi olabileceğini unutmayın. Eğer bitkinlik hali devam ederse, en iyi tedavi yöntemlerini belirlemek ve olası endişelerinizi gidermek için mutlaka doktorunuza danışın.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz