goze-iyi-gelen-vitaminler

Yazı İçeriği ve Başlıklar

  1. Göze İyi Gelen Vitaminler Hangileridir?
  2. Omega-3 Göz Sağlığına Nasıl Katkı Sağlar?
  3. Omega-3 Nelerde Bulunur?

Sağlıklı gözlere sahip olmak herkes için çok önemlidir. Bulanık görme, gözlerde kuruluk, göz altı morlukları, iltihaplanma ve bunun gibi problemler fazlasıyla can sıkıcıdır ve kişilerin günlük işlevlerini etkileyebilir. Buna rağmen birçok insan bunları önemsemeyebilir ve çok daha ileri boyutlara ulaşmadıkça bir göz doktoruna görünmek istemez. Fakat bu tür belirtileri önemsemek gereklidir. Ek olarak bir göz doktoruna görünmek kadar gerekli vitaminler almak da sağlık gözlere sahip olmanın anahtarı olabilir.

Son araştırmalar, özellikle balık yağı, C vitamini, çinko gibi vitamin takviyeleri almanın göz sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğunu, gözlerde oluşabilecek kuruluk, iltihaplanma ve bunun gibi problemleri azaltabileceğini göstermektedir.

En önemli takviyelerden biri olan omega 3 yağ asitlerinin göz sağlığına yararları klinik olarak incelenmiştir. Omega 3 yağ asitlerinin sağlıklı gözlere sahip olmak için oldukça önemli olduğu görülmüştür. İşte sizler için sıraladığımız göze iyi gelen vitaminler

Göze İyi Gelen Vitaminler Hangileridir?

1.New Life Efa

New Life Efa bir kutusunda 45 servis içermektedir. Yemeklerden sonra ve günde bir veya iki defa tüketilmesi tavsiye edilir. New Life Efa yüksek miktarda balık yağı içerir. Ek olarak sıra bazı diğer yağ asitlerini de içeriğinde bulundurur. Pratik ve hijyenik kullanım imkanı verene blister ambalajlarda yer almaktadır. Servis başı fiyatı 1,29 TL’dir.

2.Solgar Omega 3

Solgar Omega 3, 50 servisten oluşmaktadır. Servis başına düşen omega 3 miktarı 950 mg’dır ve oldukça yüksektir. Solgar Omega 3 ‘ün yemeklerde birlikte, günde bir ya da iki softjel kullanılması tavsiye edilir. Servis başı fiyatı ise 1,78 TL’dir.

3.Carlson Omega 3 Balık Yağı

Carlson Omega 3 Balık Yağı bir kutusunda 16 servis içermektedir. Yetişkinler için günde 3 kapsül, tercihen yemeklerle birlikte kullanılması önerilir. Hammaddesi ançüez, sardalya, umkumru, tilapia ve basa balıklarından elde edilmiştir. Kapsül kaynağı ise balık jelatinidir. Servis başı fiyatı 3,06 TL’dir.

4.Nordic Naturals Prenatal DHA

Nordic Naturals Prenatal DHA 45 servis içermektedir. Hamile ve emziren annelere özel formüldür ve yemeklerle birlikte günde 2 kapsülün bol su ile tüketilmesi önerilir. Balık kokusu ve tadı gibi sorunlar yok denecek kadar azdır. Kurşun ve cıva gibi ağır metallar bulunmamaktadır. Servis başı fiyatı ise 2,87 TL’dir.

5.Nature’s Supreme Prenatal DHA with Vitamin D3

Nature’s Supreme Prenatal DHA with Vitamin D3 bir kutusunda 60 servis bulunmaktadır. Emilimi yüksek trigliserid formda bulunmaktadır. Hamile ve yetişkinler için günde 2 kapsül tüketilmesi önerilir. Koku yapmaz ve aynı zamanda D3 vitamini ilavelidir. Servis başı fiyatı 1,48 TL’dir.

Omega-3 Göz Sağlığına Nasıl Katkı Sağlar?

Retinadaki fotoreseptör hücreleri büyük miktarda omega-3 yağ asidi içerir. Bir omega-3 yağ asidi olan dokosaheksaenoik asitin (DHA) retinal hücrelerin gelişimine yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca omega-3 kullanımının iltihabın azaltılmasına, retinanın ve korneanın hücrelerinin iyileşmesine, ışığa maruz kalma ve yaşlanmadan dolayı oluşan hasarın giderilmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Omega-3 Nelerde Bulunur?

Omega-3 özellikle deniz ürünlerinde bulunur. Bunlar somon, halibut, ringa balığı, uskumru, istiridye, alabalık, ton balığı ve karidestir. Doğal omega-3 edinebileceğiniz kaynaklar genel olarak bu besinlerdir ve hafta en az 2-3 defa tüketmeniz önerilir.

Deniz ürünleri dışındaki diğer omega-3 kaynakları ise ceviz, karnabahar, yeşil yapraklı sebzeler, maydanoz ve brokoli gibi yiyeceklerdir. Omega-3 yağ asitleri vücut tarafından üretilmediği için besinlerle veya takviyelerde kesinlikle vücuda alınmalıdır. Bu yüzden omega-3 kullanımının kesinlikle göz ardı edilmemesi gerekir.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz