ekinezya-nedir-faydalari-nelerdir

Çin’de başlayıp tüm dünyaya yayılan corona virüsü, daha önce hiç karşılaşmadığımız yepyeni bir grip virüsü. Dolayısıyla coronaya karşı en büyük silahlarımız hijyen ve güçlü bir bağışıklık sistemi.

Reklam

Bağışıklık sistemini güçlendiren pek çok faktör var elbette. Sağlıklı ve tek tip olmayan beslenme düzenine geçmek en önemlisi. Fakat bağışıklık güçlendirme söz konusu olduğunda şifalı bitkiler de yabana atılmayacak kadar etkilidirler.

“Corona Virüsü Nedir, Tedavisi Var mıdır?” öğrenmek için tıklayın!

Çok sık hastalanan biriyseniz ve çevrenizde şifalı bitkiler konusuyla ilgilenen birileri var ise ekinezya bitkisi mutlaka kulağınıza gelmiştir. Yok daha önce ben hiç ekinezya nedir duymadım diyorsanız; ekinezya faydaları arasından soğuk algınlığını engelleyici özelliğin sizin için harika bir çözüm olabileceğini mutlulukla söylemek isteriz!

Bitkiler ve Otlar Aleminden Ekinezya Nedir?

ekinezya-nedir-faydalari-nelerdir

Ekinezya faydaları kısmına geçmeden hemen önce kısaca ekineya nedir sorusunu yanıtlayalım. Anavatanı Amerika olan, Kanada ve Avrupa’da da yetişen, 9 çeşide sahip morlu sarılı çeşit çeşit güzellikteki ekinezya bitkisi yüzyıllardır medikal amaçla alternatif tıpta kullanılmıştır. Amerikalı yerliler Kızılderililerin en çok kullandığı bitkilerden olan ekinezya otu, başta soğuk algınlığı ve uçuk tedavisi olmak üzere titreme, baş ağrısı, migren, baş dönmesi, hiv, yılan ısırığı tedavisi, mantar tedavisi gibi birçok alanda ağrı kesici veya iltihap sökücü olarak kullanılagelmiştir. 1800lü yıllarda popülerleşen bitki, bu yıllarda Avrupa’da da yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1920lerde Almanya’da ekinezya bitkisi üzerine yapılan çalışmalar ile bitki kendisine sağlam bir yer kazandırmıştır.

Ekinezya Faydaları Nelerdir?

Ekinezya yararları arasında, bu bitkinin vücutta yaptığı kimyasal en önemli etkiler, iltihabı gidermek ve bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Ekinezya faydaları birçok kişide ve araştırmada farklı sonuçlar gösterebilmektedir. Bunun önemli sebeplerinden biri bitkinin farklı çeşitlere sahip olmasıdır. Bu sebeple bazı ekinezya ürünleri diğerlerine göre daha iyi etki yaratabilmektedir. Tıp dünyası da yapılan araştırmalarda her ekinezyada aynı sonucu elde edemediklerini paylaşmışlardır ancak ekinezya takviyesinden fayda gören kişiler bulunmaktadır. (1)

ekinezya-nedir-faydalari-nelerdir

Temel olarak soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıkların tedavilerinin yanında, iltihaba bağlı semptomların giderilmesi için ek gıda olarak kullanılan ekinezya bitkisinin olası etkilerini aşağıda listeliyoruz:

  • Anksiyeteye iyi gelebilir
  • Diş eti iltihaplarının giderilmesine yardımcı olabilir
  • Egzersiz performansını arttırıcı özelliği oksijen kapasitesini arttırması ile ilşkilendirilir
  • Kronik yorgunluğa iyi gelebilir
  • Herpes virüsüne bağlı uçuk tedavilerinde kaşıntıyı ve ağrıyı azaltabilir
  • Beyaz kan hücrelerinin sayılarını arttırarak bağışıklığı güçlendirebilir
  • Orta kulak iltihabının hafiflemesine yardımcı olabilir
  • Tonsil (bademcik taşı) oluşumunu engelleyebilir, bademcik iltihabını yatıştırabilir
  • Baş ağrısı, migren ve baş dönmesi gibi şikayetlerde yatıştırıcı etki yaratabilir

Ayrıca ekinezya çoğu bitki gibi güçlü bir antioksidan kaynağıdır ve vücuttaki oksidanların atılması ve hücrelerin korunmasında görev alır. Bu da daha sağlıklı hücreler, organlar ve dokular demektir.

Ekinezya Hapı Tek Başına Tedavi Eder mi?

ekinezya-nedir-faydalari-nelerdir

Ekinezya çiçeği günümüzde de alternatif tıp yöntemi olarak, tedavileri destekleyici ve kişileri rahatlatıcı bir bitki olarak kullanılmaktadır. Ekinezya hapı, ek gıda takviyeleri arasında yerini almıştır. Belirtmeliyiz ki hiçbir gıda takviyesi tedavinin ana bileşeni değildir ama rahatsızlığın giderilmesine destek olabilir ve kişilere kendilerini daha iyi hissettirebilir. Bu sebeple soğuk algınlığı gibi tedavilerde öncelikle doktorunuza başvurmalı doktorunuzun belirlediği tedavi yöntemine ek olarak ekinezya takviyesi kullanmalısınız.

Soğuk algınlığı tedaviniz süresince ekinezya takviyesi kullanmak, uçuk, boğaz ağrısı kulak iltihabı gibi semptomların hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Reklam

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz