anksiyeteyi geçiren vitaminler ve bitkiler

Anksiyete birçok insanın karşı karşıya kaldığı bir ruh hali bozukluğudur, fiziksel belirtiler ile tespit edilebilir ve zaman zaman günlük hayatı olumsuz etkileyecek boyutlara ulaşabilir. Anksiyete, aslında vücudun strese karşı doğal bir tepkisi dir ve kişinin rahatlamasını engeller. Kişinin yaşayacağı ve yaşadığı olaya karşı korku hissetmesi ile başlar.

Coronavirus pandemisi nedeniyle sosyal izolasyonu sağlamak ve virüsün yayılım hızına karşı koyabilmek için elimizdeki en büyük koz evde kalmak. Gönüllü karantinamızın ne zaman son bulacağı, bu hastalığın dünyanın başına neler getireceği, kendimizin ve sevdiklerimizin Coronavirüs ile karşılaşıp karşılaşmayacağı ve bu salgının ne zaman son bulacağı ise belirsiz. Bu belirsizlik ve bekleme hali ise hepimizde anksiyete hissi yaratabilir. Eğer bu süreçte, geleceğe karşı korku ve kaygılarınızın oluşmasını engellemek istiyorsanız, anksiyetenize karşı savaş açabilirsiniz. Bunun için kendinize vakit ayırıp, medisatyon ya da yoga yapabilirsiniz. Anksiyeteye karşı bitkilerden ve vitaminlerden de yardım almanız mümkün.

Eğer “Anksiyeteye ne iyi gelir?” diye araştırıyorsanız sizin için mükemmel bir liste hazırladık ve anksiyeteye iyi gelen vitaminleri sizler için sıraladık.

Anksiyeteye İyi Gelen Bitkiler ve Vitaminler

Birçok besin ve bitki bileşeninin anksiyete tedavisinde ek destek olarak kullanılabileceği ve olumlu sonuçlar elde edilebileceği yıllar içerisinde bilimsel araştırmalarda gözlemlenmiştir.

Özellikle yüzyıllardır farklı hastalıkların önlenmesi ya da ilerlemesinin durdurulması için geleneksel tıpta bitkilerden yararlanılmıştır. Bitkilerin yanısıra da yiyeceklerde bulunan bazı vitaminlerin anksiyete üzerinde olumlu etkiler yaratabildiği bilinmektedir.

Aşağıda anksiyete belirtilerinizin azalmasına yardımcı olabilecek bazı bitki ve takviyeleri sıraladık, haydi başlayalım!

1. Rhodiola

Anksiyeteye iyi gelen Rhodiola

Anksiyete denilince akla ilk gelen bitkisel takviyelerden birisi rhodioladır. Asya ve Avrupa’nın soğuk bölgelerinde yetişen bu bitkinin vücudun stres ile baş etmesine yardımcı olabildiği gözlemlenmiştir. Rhodiola altın kök adı ile de bilinir. İçerisinde 140’tan fazla aktif bileşen bulunur.

Rhodiolanın stres ile ilişkisi üzerinde yapılmış bir çalışmada günlük yaşantısı ve iş hayatında stres ile baş etmeye çalışan 101 denek 4 hafta boyunca günde 400 mg rhodiola takviyesi kullanmıştır (1). 3 gün içerisinde deneklerin yorgunluk, bitkinlik ve anksiyete belirtilerinde iyileşmelerin başladığı gözlemlenmiştir ve çalışma boyunca da bu etkiler sürmüştür.

Rhodiolanın faydaları arasında beyin fonksiyonlarına olumlu etkisi olduğu da gösterilmektedir.

Rhodiolanın stres altındayken beynin daha düzgün çalışmasına yardımcı olabildiği görülen araştırmalar olsa bile bu konuda daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir (2).

2. St. John’s Wort

Anksiyeteye iyi gelen St. John's Wort

Geleneksel tıpta büyük bir yeri olan St. John’s wort bitkisinin depresyon üzerinde etkili olduğunu ve anksiyete belirtilerini hafifletebildiğini gösteren araştırmalar bulunmaktadır (3). Ancak eğer antidepresan tedavisi uygulanıyor ise bu takviyelerden kaçınılmalıdır.

3. Valerian

Anksiyeteye iyi gelen valerian root

Bilim insanları valerian bitkisinin tıpkı antidepresanlar gibi beyindeki GABA reseptörleri üzerinde etkili olabildiğini düşünmektedir. Bu nedenle de valerian supplementlerinin anksiyete önleyici etkileri olabilir (4). Ayrıca bu bitkinin takviyeleri ve ekstresi uyku kalitesini de artırabilir. Eğer antidepresan kullanılıyorsa valerian takviyesi alınmamalıdır.

4. E Vitamini

Anksiyeteye iyi gelen E vitamini

E vitamini güzellik vitamini olarak bilinir ancak anksiyeteye iyi gelen vitaminler arasında E vitaminine kolaylıkla yer verebiliriz.  E vitamini hormon dengesinin sağlanmasında görev alan endokrin ve sinir sisteminin dengelenmesinde önemli bir rol oynar (5).

E vitamini hormonal dengesizliğin semptomları arasında PMS, kilo artışı, ciltte bozulmalar, anksiyete ve yorgunluk hissi bulunmaktadır.

5. A Vitamini

Anksiyeteye iyi gelen A vitamini

A vitamininin mental sağlık üzerinde etkili olduğu bilinir. Düşük özsaygı, depresyon ve anksiyete konusunda A vitamini olumlu etkiler yaratabilir (6). A vitamini eksikliğinde ayrıca stres ile beraber oluşan sivilce problemleri görülebilir.

6. Omega-3

Anksiyeteye iyi gelen omega-3

Omega-3’ün takviye dünyasında en çok tercih edilen ve kullanılan ürünlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Beyin, kalp ve göz sağlığı açısından daha anne karnındaki fetüs halinden itibaren omega-3 yağ asitlerine ihtiyaç duyar.

Oldukça yaygın olan anksiyete probleminden muzdarip olan kişilerin, omega-3 supplementi kullandıklarında semptomlarının iyileşmeye başladığı gözlemlenmiştir (7).

3 çeşit omega-3 yağ asidi vardır ve farklı ürünlerde farklı miktarlarda bulunabilirler. Bu 3 omega-3 yağ asidinin isimleri EPA, DHA ve ALA olarak kısaltılır ve aralarından depresyon belirtileri ile savaşta en çok fayda gösteren yağ asidi EPA’dır (8).

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz