deve-dikeni-tohumu-nedir-faydalari-nelerdir

Deve dikeni tohumu yüzyıllardır insanların sağlık için kullandığı bitkilerden biridir. Papatyagiller ailesine ait özellikler taşıyan deve dikeni bitkisi, güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri ile önem taşımaktadır.

Deve Dikeni Tohumu Nedir?

Dünya’da en çok Akdeniz bölgesi ve Kaliforniya’da yetişen bu bitki yetiştirilmek için sıcak bir hava ister. Anti inflamatuar özelliklerinden dolayı şifalı bitkiler arasında yer alır, özellikle karaciğer yağlanması gibi problemleri engelleyebilmek ve karaciğerde biriken toksinleri atabilmek için uzun yıllar boyunca, doğal yollar ile çay gibi ya da supplement olarak kullanılmıştır. Görüntüsü keten tohumu andıran bu bitkinin içimi tıpkı kekik, biberiye ve biberiye çayı gibi oldukça keyiflidir. Deve dikeni tohumu ya da milk thistle takviyesi en çok, siroz, hepatit, safra kesesi ve sarılık hastalıklarının tedavisinde destek olarak kullanılmıştır.

Deve Dikeni Tohumu mu Milk Thistle mı?

deve-dikeni-tohumu-nedir-faydalari-nelerdir

Bu ikisi kulağa aynı bitki gibi gelmiyor olsa da aslında aynı bitkiler. Yabancılarda süt anlamına gelen milk kelimesinin kullanılmasının sebebi, bitkinin yapraklarından koparıldıklarında akan bembeyaz süt gibi bir sıvı olması. Çayını yaptığımız bitkinin süte benzer sıvısı ona bu ismi kazandırmış.

MS. 40 yılında ilk kez Yunan doktor ve botanist Dioscorides tarafından tedavi amaçlı kullanılmış. Yani deve dikeni tohumu da şifalı bitkiler arasında kökü eskilere dayananlardan bir tanesi.

Deve Dikeni Tohumu Güçlü Bir Antioksidan

Tıpkı vitamin e ve vitamin c kadar antioksidan özelliği olan deve dikeni tohumu, vücudunuzda bulunan ve hücrelerinize zarar veren toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca hücrelerin yaşlanmasını özleyerek, hastalıkların oluşmasını engelleyebilir.

Bu ana özellik ile berabaer deve dikeni tohumunun faydalarından bahsetmek istiyoruz.

Deve Dikeni Tohumunun 10 Faydası

1.Karaciğer Sağlığını Destekler

deve-dikeni-tohumu-nedir-faydalari-nelerdir

2016’da fareler üzerinde yapılan bir araştırmada deve dikeni tohumunun etken maddesi sylmarinin beslenme bozukluğu kaynaklı karaciğer hasarını azalttığı görülmüş. İnsanlar üzerinde araştırmalar yeterli sayıda olmasa da araştırmacılar bu durumun insanlar için de geçerli olduğunu düşünüyor.

Ancak tabii ki karaciğer hastalıklarının an tedavisi olarak bu besin sadece yeterli değil. Destek tedavi olarak ise deve dikeni tohumu iyi bir ürün.

[ls_content_block id=”1206″]

2.Cilt Sağlığını Olumlu Etkiler

Sağlıklı cilt için deve dikeni tohumundan faydalanabileceğinizi biliyor muydunuz?

2015 yılında fareler üzerinde yapılan bir araştırmada ödemli fare ciltlerinin iyileşmesinde deve dikeni tohumunun faydalı olduğu görülmüş.

Ayrıca bu bitkinin, deri hücrelerinde de antioksidan etkisi ile yaşlanma karşıtı olumlu bir etkiye sahip olduğu başka bir araştırmada gözlemlenmiş.

3.Kolesterolü Düşürebilir

deve-dikeni-tohumu-nedir-faydalari-nelerdir

2006 yılında yapılan bir araştırma, deve dikeni tohumunun kolesterol seviyelerini düşük tutmada rol oynadığını göstermiş. Plasebo deneklerine oranla diyabet hastası kişilerde deve dikeni tohumunun etkili olduğu görülmüş.

4.Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Yine 2016 yılında fareler üzerinde yapılan bir başka deneye baktığımızda, kilo aldırıcı bir beslenme düzeni oluşturulan ortamda deve dikeni tohumundaki sylmarinin farelerin kilo vermesini sağladığı görülmüş.

Ancak bu bilginin daha sağlam kaynaklara sahip olması için insan deneylerine de ihtiyaç duyuluyor.

4. İnsülin Direncini Azaltabiliyor

deve-dikeni-tohumu-nedir-faydalari-nelerdir

Tip 2 diyabet ve obezite problemlerine neden olabilen insülin direnci üzerinde de deve dikeni tohumunun faydalı olabildiği düşünülüyor. Bunun sebebi ise bu etkinin yine bir fare deneyinde kanıtlanmış olması.

6. Alerjik Astım Semptonlarını İyileştirebilir

Deve dikeni tohumunun aktif maddesi ödemi azaltabiliyor. 2012 yılında yapılan bir deneyde deve dikeni faydaları arasına alerjik astıma olumlu etki de katılmış.

7. Kanserin Yayılmasını Engelleyebilir

Bazı kanser türleri için deve dikeni tohumu böyle bir etkiye sahip olabiliyor. 2016’da deve dikeni tohumunun kolon kanseri hücrelerinin yayılmasını engellediği görülmüş.

8. Kemik Sağlığını Destekler

deve-dikeni-tohumu-nedir-faydalari-nelerdir

2013 yılında yapılan bir araştırmada bu bitkinin kemik erimesini önlemeye yardımcı olduğu görülmüş.

Çalışma, östrojen azalması kaynaklı kemik erimesi üzerinde yoğunlaşıyor. Ancak deve dikeni tohumunun bunu nasıl yaptığı tam olarak belirlenebilmiş değil.

9. Bilişsel Beceriyi Arttırabiliyor

2015 yılında yapılan bir araştırmada bu bitkinin oksidatif strese karşı direnç sağladığı görülmüş. Oksidatif stres Alzheimer hastalığı için potansiye bir ortam yaratır.

Bundan dolayı deve dikeni tohumunun bilişsel beceriyii şkoruyabildiği ve arttırabildiği düşünülmektedir. Ancak bu noktada daha çok insan araştırmalarına ihtiyaç duyulmaktadır.

10. İmmün Sistemini Güçlendirir

İnsanların genel sağlığı açısından immün sistemini güçlendirmede yardımcı olduğu ve enfeksiyonlar ile savaştığı düşünülüyor.

2016 yılında yapılan bir araştırmada hayvanların deve dikeni tohumu aldıklarında immün sistemlerinin kuvvetlendiği görülmüş. Bunun gibi daha eski bir insan deneyinde de aynı sonuca ulaşılmış.

Bu doğrultuda gerek deve dikeni tohumu hapı olarak gerek çay olarak tüketmek, genel sağlığınız açısından olumlu etkiler yaratabilir.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz