Kış aylarında hastalıklara yakalanmasından, direncinin düşmesinden en çok korktuğumuz kişiler şüphesiz ki çocuklar… Kış aylarına merhaba dediğim şu günlerde artık çocukların beslenmelerine ve korunmalarına yönelik ekstra çaba göstermenin zamanı geldi. En iyi korunma yöntemlerinden birinin vücudumuzda gizli olduğunu hepimiz biliyoruz; yani bağışıklık sistemini güçlendirmek…

Peki çocukların bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? Neler yapılmalı nelerden kaçınılmalıdır? Hangi besinler ya da gıda takviyeleri alınmalıdır? Bu ve benzeri pek çok sorunun yanıtlarını bu yazımızda sizlere vermeye çalıştık.

Çocukları Hastalıklardan Korumak İçin Neler Yapılabilir?

Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek söz konusu olduğunda ebeveynlere düşen önemli görevler vardır. Çocuklarını iyi beslenmeleri ve çevresel faktörlerinden korunmalarını sağlamak için özenle yönlendirmeleri, onları takip etmeleri gerekir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli noktanın çocukları hastalıklardan korumak olduğunu söyleyebiliriz. Çocuklarda bakteri, vürus ve mikropların yaratacağı hastalıklara karşı önlem almak amacıyla şunlar yapılabilir:

 • Çocukları düzenli olarak ve sık sık sabunla ellerini yıkamaya teşvik etmek
 • Çocukların uyku düzenini takip etmek; ortalama 7 – 8 saat uyumasını ve her gün aynı saatte uyuyup uyanmasını sağlamak
 • Kabakulak, kızamık, su çiçeği, grip gibi hastalıklara karşı korumak amacıyla aşı yaptırmak

Dengeli ve doğru beslenme sağlamak, çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için alınabilecek en etkili önlemlerden biridir. Çünkü immün sistemin doğru bir şekilde çalışıp dış tehditlere karşı vücudu koruyabilmesinin temel sebebi, vücuda alınan vitamin ve minerallerdir. Bu besinleri alabilmek, iyi bir beslenme ile mümkündür.

Bitkisel kaynaklı besinler, vücutta enfeksiyonla savaşmada görevli beyaz kan hücrelerinin ve antikorların üretilmesine katkıda bulunan gıdalar olarak mutlaka çocukların beslenmesine yer alması gerekenlerden biri. Yeşil yapraklı sebzeleri bolca tüketmeleri gereken çocuklar, bağışıklığı güçlendirmek için gereken vitamin ve minerallerle dolu meyveleri de bol miktarda tüketmelidir.

Bunlara göre çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren besinleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Portakal, mandalina, greyfurt gibi turunçgiller
 • Taze zerdeçal veya zerdeçal çayı
 • Zencefil
 • Sarımsak
 • Yoğurt
 • Ispanak
 • Ay çekirdeği
 • Badem

Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Vitaminler ve Mineraller

Yiyecekler tüketime hazır hale gelene kadar pek çok aşamadan geçer. Saklanma koşullarından pişirme çeşitlerine kadar pek çok süreci kapsayan bu aşamalar sonucunda besinleri içerdikleri vitamin ve mineralleri yitirebilir. Bu nedenle hangi vitamin veya mineralin vücuda ne oranda alındığını kestirmek zordur. Vitamin ve mineral takviyeleri bu açığın kapatılmasına yardımcı olur.

Ayrıca mevsiminde tüketilmesi gereken her meyve ve sebzenin alternatifini bulmak da zorlaşabilir. Bu durum söz konusu besinlerden alınacak vitamin ve minerallerin kısıtlanmasına neden olabilir. D vitamini, bunlardan belki de en önemlisidir. Çünkü sayısız besinde çok az miktarda bulunmasına rağmen vücuda en çok D vitamini kazandıran şey aslında güneştir. Bu, yılın yalnızca 3 – 4 ayında düzenli olarak D vitamini alınabildiği anlamına gelir. Doğal olarak tıpkı D vitamini gibi diğer pek çok besinin de her mevsim ve belirli öğünlerde düzenli olarak vücuda kazandırmak, takviyeler yoluyla mümkündür.

Peki çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminler ve mineraller nelerdir? Gelin birlikte en önemli vitamin ve mineral takviyelerine göz atalım.

C Vitamini Takviyesi

C vitamini, güçlü antioksidan içeriği sayesinde çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüketilmesi gereken takviyelerin başında gelir. Kış aylarında bolca karşılaştığımız soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar ile salgın dönemlerinde bağışıklığı desteklemesi amacıyla kulanılan C vitamini takviyeleri; hem hastalık sürecinde ve sonrasında hem de hastalıklara yakalanmamak için günlük öğünlerde sıkça tercih edilir.

E Vitamini Takviyesi

Vücuttaki enfeksiyon kaynaklı hastalıklarla mücadele ettiği ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı olduğu bilinen E vitamini, aynı zamanda cilt sağlığını koruma ve iyileştirme göreviyle de düzenli olarak tüketilmesi gereken bir besindir. Özellikle kış aylarında vücuda düzenli olarak kazandırılan E vitamini takviyeleri, vücut savunmasının gelişimini sağlayıp ve vücudun enfeksiyonlara karşı korunmasına yardımcı olabilir (1).

D Vitamini Takviyesi

Sıklıkla kemik sağlığı ile ilişkilendirilen D vitamini, son zamanlarda yapılan araştırmalar sonucu bağışıklık sistemine de olumlu katkıları olduğu tespit edilen besinlerden biridir. Bu nedenle D vitamini takviyesi, çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla kullanılabilecek besin desteklerinden biridir (2).

Omega 3 Takviyesi

Hücrelerin yenilenmesine ve vücut fonksiyonlarının iyileştirilmesine katkıda bulunan omega – 3, bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde de önemli rol oynayan besinlerdendir. Omega – 3 doymamış yağ asitlerini içeren takviyeleri düzenli olarak kullanmak, bağışıklığın korunmasına yardımcı olabilir (3).

Probiyotik Takviyesi

Yapılan araştırmalar, probiyotiklerin doğal antikor üretimini teşvik ettiğini göstermiştir. Doğal yollarla bağışıklık hücreleri haline gelen bu antikorlar, immün sistemin düzenlenmesine katkıda bulunur (4). Bu nedenle probiyotikler, çocukların takviye ihtiyaçları arasında yer alması gereken besinlerdendir. 

Multivitamin Takviyesi

Multivitaminler; birçok vitamini, minerali ve vücut için gereken daha pek çok önemli besini vücuda aynı anda kazandırabilen kompleks içeriklere sahip takviyelerdir. Dolayısıyla çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminler ve mineraller arasında başı çeker. Çocuklar için özel olarak üretilmiş formlarıyla kolay tüketim sağlayan multivitaminler, kış aylarının vazgeçilmez takviyelerinden biridir.  

Çinko Takviyesi

Vücutta en çok bulunan minerallerden biri olan çinko, bağışıklık hücrelerinin üretilmesinde ve hücrelerin işlevelerini gerçekleştirmelerinde önemli rol oynayan bir besindir. Dahası vücudun büyümesi ve gelişimine de destek olan bir besin olarak, çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için mutlaka vücuda takviye edilmesi gereken bir öğedir.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz