Antrenmandan sonra sporcu içeceği, enerji içecekleri ve protein tozu akla gelen şeyler oluyor. Oysa onların yerini doğal meyvelerle hazırlayacağınız organik meyve suyu ile doldurmak mümkün.

Son setinizi bitirir bitirmez, antrenmanın neden olduğu kas yıkımını durdurmak için kaliteli karbonhidratlar tüketmeniz gerekir. Tam da bu nedenle spor ve beslenme ayrılmaz ikilidirler.

Ancak antrenman sonrası beslenme konusunun önemli olmasının başka bir sebebi daha var. Ağır çalıştığınızda kasların glikojen seviyeleri düşer ve yenilenmeleri gerekir. Bu da içerisine protein eklenmiş karbonhidrat alımını gerekli kılar. Glikojen depolarınızı doldurur ve bir sonraki antrenmana tamamen toparlanmış halde başlarsınız.

Diyetisyen Dr. Chris Mohr sporcu içeceklerinin özellikle dayanıklılık antrenmanı yapan atletlere iyi geldiğini ancak orta seviyede fitness ağırlık antrenmanından sonra meyvenin daha iyi olduğunu söylüyor. Mohr: “Meyvede ihtiyaç duyulan karbonhidratla birlikte lif, C vitamini ve diğer vitamin mineral ve antioksidan gibi sağlığa faydalı güçlü besinler vardır.”

İlaveten, sporcu içeceklerinin çoğuna karıştırılan yüksek früktozlu mısır şurubu gibi işlenmiş şekerlerin aksine doğal şeker daha sağlıklı bir tercihtir. Meyvenin yanında bir de yağsız sütten imal edilmiş (laktozsuz günlük süt daha sağlıklı karbonhidrat sağlar) protein içeceği içerseniz toparlanmanızı hızlandırabilirsiniz. Mohr dilediğiniz meyveyi doğrudan robota atıp antrenman sonrası içeceğine dönüşene kadar parçalamanızı öneriyor. Meyveyi yoğurtla da yiyebilirsiniz.

Antrenmanınızı en iyi protein tozu ile taçlandırıyor dahi olsanız, egzersiz sonrası toparlanma rutininizde meyvelere ve doğal meyve suyuna yer açmayı mutlaka denemelisiniz. Hangi meyveler daha iyidir diye sorarsanız, cevabı aşağıdaki listede:

Portakal

Günlük C vitamini alımını destekler. Ayrıca iyi miktarda lif, A vitamini ve kalsiyum içerir.

Muz

Lif ve pektin zengini olup hazmı destekler. Potasyum ve B6 içerir.

Ananas

C vitamini ve manganez zengini olup kemik kuvvetini ve yoğunluğunu korur.

Çilek

Pigmentindeki antosiyanin, depolanmış yağların yakılmasına yardımcı olur.

Kivi

K vitamini, potasyum, lif ve folat zengini olup yeni alyuvar üretimini destekler.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz