Vücudun hastalıklardan korunma veya hastalıkların kolayca tedavi edilebilmelerini sağlayabilme mekanizmasını destekleyen en önemli ihtiyaçlarından biri olan antioksidanlar, doğal olarak sağlıklı bir yaşam sürmenin de koşullarından biri. Vücuda kazandırılan her antioksidanın çevreden gelen tehlikelere karşı metabolizmamızın ve bağışıklık sistemimizin daha dirençli hale geldiğini düşündüğümüzde, bu maddelerin kışa girdiğimiz şu günlerde daha önemli hale geldiği çok açık. Biz de sizin için antioksidan meyveler, sebzeler ve benzeri yiyeceklerden oluşan antioksidan besinleri inceleyerek öğünlerinizi zenginleştirmenize ve kışa hazırlanmanıza yardımcı olmak istedik.

Antioksidan Nedir?

Antioksidanlar, en genel tanımıyla vücudumuzun çevresel etkenlere bağlı olarak ürettiği kararsız moleküllerin hücrelere zarar vermesini engelleyen veya onları yavaşlatan bir savunma mekanizmasıdır. Bu kararsız moleküllerin tanımlanmasında kullanılan ‘serbest radikaller’ adından türetilerek ‘serbest radikal temizleyiciler’ olarak da adlandırılan antioksidanlar, bitki besini ya da bitki bazlı besinlerden oluşan moleküller bütünüdür. Dolayısıyla antioksidan olarak adlandırdığımız şey aslında tek bir madde değildir; birçok maddenin birleşiminden meydana gelen bir oluşumdur (1).

Antioksidanlar endojen ve eksojen olmak üzere ikiye ayrılır. Endojen vücut tarafından doğal olarak üretilen, eksojen ise vücuda dışarıdan alınan antioksidanları ifade eder. Antioksidan takviyeleri ile vücuda düzenli olarak kazandırabileceğiniz gibi bu savaşçıları pek çok besini tüketerek de belli miktarlarda vücudunuzda depolayabilirsiniz.

Antioksidan İçeren Besinler Nelerdir?

Vitamin ve mineraller, her biri birbirlerine yardımcı olan moleküller olarak eşit miktarda ve düzenli olarak vücuda alınması gereken öğelerdir. Bunlar dikkatli bir şekilde tüketildiğinde hastalıkların önlenmesinden kolayca tedavi edilebilmesine kadar pek çok noktada kilit rol oynar. İşte vücudunuzun endojen adı verdiğimiz kendi kendine antioksidan üretimi sağlayabilmesi için bu vitamin ve minerallere bolca ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacı karşılayabilecek başlıca vitamin ve mineralleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Bu maddeleri farklı oranlarda, farklı besinlerde bulabilirsiniz. Büyük bir bölümünü meyve ve sebzelerin oluşturduğu antioksidan besinleri sizler için sıraladık (2).

Üzüm

Mor, kırmızı ve mavi renkli çeşitlerinin hepsinde bulunan yüksek miktardaki C vitamini ve selenyum, vücudunuzun antioksidan üretmesine yardımcı olabilecek antioksidan meyvelerden biridir. Antosiyanin ve proantosiyonidin gibi maddeleri de barındıran üzüm çeşitleri, yüksek besleyici ve koruyucu özellikleriyle kalp sağlığı başta olmak üzere vücudun pek çok fonksiyonuna katkıda bulunur.

Kırmızı Renkli Meyveler

Vişne, karpuz, kızılcık, çilek, ahududu, nar ve benzeri kırmızı renkli meyveler; doğal bir fenol antioksidan olan ellagik asit içerir. Vücudun bağışıklık sistemini koruma ve vücut fonksiyonlarını iyileştirmede etkili olan bu asit, antioksidan üretiminde de oldukça etkilidir.

Yaban Mersini

Vitamin ve mineral bakımından en zengin meyvelerden biri olan yaban mersini, dolayısıyla antioksidan meyvelere verilen en iyi örneklerden biridir. Hücreleri alabilecekleri hasarlardan koruma ve iltihaplanmayı azaltıcı etkileri olan yaban mersini, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek için bol bol antioksidan üretimine de katkıda bulunur.

Koyu Yeşil Renkli Sebzeler

A, C ve E vitaminleri bakımından zengin olan koyu yeşil yapraklı sebzeler; kalsiyumdan magnezyuma ve postayuma kadar daha pek çok besini barındıran yiyecekler olarak öğünlere eklenebilecek en iyi antioksidan besinler arasındadır. Kan damarlarını besleme, hücreleri yenileme, bağışıklık sistemini güçlendirme gibi pek çok işlevi olan bu besinleri bolca tüketerek vücudunuzun antioksidan üretilmesine destek olabilirsiniz.

Yeşil Çay

Vücudun antioksidan üretmesine yardımcı olan bir diğer besin de yeşil çaydır. İçeriğinde doğal olarak kateşin ve kafein bulunan yeşil çay, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye katkıda bulunmanın yanı sıra hücre hasarını da iyileştiren özellikleriyle oldukça faydalıdır.

Tam Tahıl Çeşitleri

Sağlığınız için diyet yapmaya başladıysanız, antioksidan besinlere de yer vermenin tam zamanı. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek, beyaz pirinç yerine esmer pirinç, beyaz un yerine mısır unu gibi değişiklikler yaparak tam tahıllı besinlerin antioksidan özelliklerini hayatınıza taşıyabilirsiniz.

Fasulye

Fasulye; kalsiyum, çinko, selenyum, C vitamini gibi birçok vitamin ve minerali içinde barındıran hem besleyici hem de dış etkenlere karşı vücudu koruyucu bir özelliklere sahip bir besindir. Soya ve yeşil fasulye olmak üzere tüm fasulye çeşitleri, vücut fonksiyonlarını iyileştirmede son derece etkili antioksidan besinlerdendir.

Balık

Omega – 3 deposu olarak bildiğimiz balık, aynı zamanda D vitamini bakımından da zengin olan besinlerden biridir. Özellikle kalp – damar hastalıklarını iyileştirmede veya önlemede etkili olduğu düşünülen omega 3, dolayısıyla balığı tüketilebilecek en iyi antioksidan besinlerden biri haline getirir.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz