Uzun bir yaz tatilinden sonra okula dönüş her zaman heyecan vericidir. Çocuklarınızın yeni öğretmenleriyle ve arkadaşlarıyla tanışacağı bu dönem aynı zamanda yoğun ve stresli geçebilir. Okul dönemine planlı bir şekilde başlamanıza, rutinler oluşturmanıza ve çocukların okulda ellerinden gelenin en iyisini yapmalarına yardımcı olacak ip uçlarını derledik.

Çocuklarınızın güvenli, mutlu ve üretken bir yıl geçirmelerini sağlamak adına önerileri sıralıyoruz…

Uyku Rutini Oluşturun

Okul saatlerine uygun bir uyku planının bir gecede oluşturulamayacağı malum. Okul başlamadan birkaç hafta önce çocuğunuza daha erken yatma alışkanlığı kazandırın. Banyo yaptırmak ve yatmadan önce ona kitap okumak gibi aktiviteler çocuğunuzun daha rahat uykuya dalmasına yardımcı olabilir.

Bağımsızlığı Teşvik Edin

Okul gereçleri ve yeni kıyafetler almak gibi okula dönüş hazırlıklarında aktif rol oynayan çocukların, okula başlarken daha istekli olmaları olasıdır. Çocuğunuz bulaşık makinesini boşaltmak veya öğle yemeğini hazırlamak gibi ev işleri için yeterince büyük mü? Ona yaşına uygun görevler vermek de bağımsızlık ve özgüven kazanmasına yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzu Okul Dönemine Hazırlayacak Öneriler

Çocuğunuza Uygun Bir Sırt Çantası Seçin

Yanlış takılan sırt çantaları kas gerilmesine, baş ağrısına ve boyun ağrısına neden olabilir. Çocuğunuzun omuzlarını destekleyecek, dolgulu geniş askıları olan; sağlam ve hafif kumaştan yapılmış bir sırt çantası seçmeye çalışın. Çocuğunuzun çantasını tek bir omuza asmamasına dikkat edin.

Okulu Önden Ziyaret Edin

Çocuklarınız yeni bir okula başlıyorsa, okul başlamadan bir veya iki hafta önce okul çevresini tanıması adına birlikte okula gidebilirsiniz. Hatta okul bahçesinde oyunlar oynayabilirsiniz. Bu, yaz tatili bitmeden okulla ilgili eğlenceli anılar yaratmanıza yardımcı olur.

Ekran Süresini Sınırlayın

Okula dönüş, ekran süresi sınırlarını yeniden belirlemek için mükemmel bir fırsattır. Çocukların sizi örnek aldığını göz önünde bulundurun ve akşamları ailece hareket edin. Gece boyunca cep telefonu gibi elektronik cihazları şarj edebileceğiniz tek bir yer seçebilir, sabahları uyanmak için cep telefonu yerine çalar saat kullanabilirsiniz.

Sağlıklı Alışkanlıklar Oluşturun

Çocuklarınızı sağlıklı öğün seçimine ve öğün hazırlama sürecine dahil edin. Zevk aldıkları fiziksel aktiviteleri bulmalarına yardımcı olun. Onları öğle yemeği için alışverişe götürebilir, düzenli yemek saatlerine bağlı kalmaya çalışabilirsiniz.

Besleyici Öğle Yemekleri Hazırlayın

Çocuklarınızın gün boyunca aldıkları besinler; enerjilerini, konsantrasyonlarını ve okul performansları etkiler. Eğer çocuğunuz okula beslenme çantası götürüyorsa; öğünlerini sağlıklı yiyecek gruplarıyla harmanlamakta fayda var. Bu konuda aşağıdaki örnekleri değerlendirebilirsiniz.

  • Tam tahıllı ekmek ve makarna gibi sağlıklı karbonhidratlar
  • Havuç ya da portakal gibi bir porsiyon meyve ve sebze
  • Haşlanmış yumurta, tavuk ya da ton balığı gibi protein kaynakları
Çocuklar için Sağlıklı Öğünler

Bağışıklığını Destekleyin

Sonbahar ve kış ayları; soğuk algınlığı ve gribin oldukça yaygın olduğu bir dönemdir. Çocuğunuz yemek konusunda seçiciyse, bazı multivitaminler ve gıda takviyeleri ile iştahlarını ve besin ihtiyaçlarını destekleyebilirsiniz. Gıda takviyelerinin etkileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir, bu nedenle herhangi bir gıda takviyesi kullanmadan evvel doktorunuza danışmanız önerilir.

Omega 3: Omega 3 yağları sinir sistemine ruh hali ve odaklanma konularında destek sunabilir ve aynı zamanda anti-enflamatuvar özellikleri ile bilinir.

Probiyotik: Probiyotikler, bağırsaklarımızda yaşayan iyi bakterilerdir. Sağlıklı bağışıklık fonksiyonunun yanı sıra ruh hali ve odaklanma konusunda rol alır.

D Vitamini: Genellikle yeterli oranda güneş ışığı alamadığımız kış aylarında öne çıkan D vitamini bağışıklık sistemi ve kemik sağlığı için önemlidir.

Takviye Önerisi: Nature’s Supreme Vitamin D3 400 IU 20 mL Sprey & Damla

Multivitaminler: D vitaminini, B vitaminlerini ve mineralleri bir arada almanın en kolay yollarından biri multivitamin takviyeleri almaktır.

Takviye Önerisi: Nature’s Supreme Gummies Multivitamin for Kids 60 Çiğnenebilir Form

Yeni Okul Dönemini Kutlayın

Okulun ilk gününü kutlarsanız, çocuklarınız okula dönüşü gerçekten keyif alabilecekleri bir geçiş olarak göreceklerdir. Okul başlamadan bir gün önce pasta, balonlar ve eğitici hediyelerle tamamlanan minik bir okula dönüş partisi düzenleyebilirsiniz. Okulun ilk günü okul kıyafetleriyle fotoğrafını çekmeyi unutmayın. Harika bir okul dönemi geçirmenizi dileriz!

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz