Her mevsimin meyveleri, o mevsimde ihtiyaç duyabileceğimiz besinleri bize sağlamakla yükümlüdür. Buna göre meyvelerin özellikleri ve içerikleri de değişerek gelişir ve yaşam döngüsünün devam etmesine yardımcı olur. Sonbahar mevsimine özel bu meyveleri tüketerek siz de etkilerinden faydalanabilirsiniz.

İşte en önemli sonbahar meyveleri ve özellikleri…

Avokado

Avokadonun yağı kalbe iyi gelebilir: Avokado yağı, avokadonun posasından preslenen doğal bir yağdır. Avokado yağının neredeyse %70’i, tekli doymamış bir omega-9 yağ asidi olan, kalp açısından sağlıklı oleik asitten oluşur (1).

Lutein açısından zengindir: Avokado, gözlerde doğal olarak bulunan bir karotenoid ve antioksidan olan lutein açısından zengin olmasıyla öne çıkar (2).

Önemli besinlerin emilimini artırır: Yağda çözünen A, D, E ve K vitaminleri gibi bazı besinlerin vücudunuzun onları emebilmesi için yağla birleştirilmesi gerektiği bilinir. Avokado ise içerdiği yağ sayesinde bu emilimi artırabilir (3).

Kestane

Antioksidan kaynağıdır: Kestane; C vitamini, gallik asit, ellagik asit, alkaloidler, çeşitli polifenoller gibi antiosidanlara sahiptir. Ayrıca lutein ve zeaksantin de içerir. Bu iki bileşen gözlerde doğal olarak bulunur ve gözler için önemli olduğu bilinir (4).

Lif oranı yüksektir: Kestane iyi bir lif kaynağıdır ve bu sayede sindirim sistemine destek olabilir. Kestanedeki lifler, büyük ölçüde sindirilmeden kolonunuza ulaşır ve burada bir prebiyotik görevi görür. Bu süreç, lifin bağırsaklarınızdaki sağlıklı bakteriler için bir besin kaynağı haline geldiği anlamına gelir (5).

Portakal

C vitamini ve folat içerir: Portakal; bağışıklık sağlığını destekleyen mükemmel C vitamini kaynağıdır ve hamilelikte gelişebilen bazı hastalıklarını riskini azaltmaya yardımcı olan folat bileşenini de içerir (6).

Kalp sağlığını destekler: Portakalın kalp sağlığına olan etkileri, antioksidan üretimini artırmasını sağlayan özellikleri ve kolesterolün serbest radikal hasarına karşı koruma sağlamaya yardımcı olabilmesi ile bağlantılıdır. Yani, kalp sağlığını destekleyebilir (7).

Kilo alımını destekler: Portakal meyvesinin kalorisi diğer meyvelere oranla yüksektir birçok kilo kontrolü sağlayan kişinin portakalı beslenme listelerine eklediği bilinir. Ayrıca, iştah açıcı görevi de görerek besin alımının artırılmasına yardımcı olabilir (8).

Ceviz

Cilde iyi gelir: Ceviz ve ceviz yağı; alfa-linolenik asit (ALA) adı verilen bir omega-3 yağ asidi içerir ve bu sayede cilt sağlığının gelişmesine olanak tanır (9).

Enflamasyonu azaltabilir: Diyetinize ceviz yağı eklemek, kalp hastalığı, bazı kanserler ve diğer sağlık sorunlarıyla bağlantılı olan kronik inflamasyonun azaltılmasına yardımcı olabilir çünkü birçok antioksidan ile yüklüdür (10).

Kolesterol seviyelerini iyileştirebilir: Düzenli olarak ceviz yemek; kandaki yüksek trigliserit ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. Bunun nedeni içeriğinin oldukça zengin olmasıdır (11).

Zeytin

Güçlü anti-enflamatuar özelliklere sahiptir: Günümüzde araştırmalar; zeytin ve zeytinyağındaki ana yağ asidi olan oleik asidin CRP gibi önemli enflamatuvar düzeylerini azaltabileceğinden bahseder. Bu sayede birçok hastalığın da önlenebileceğini ekler (12).

Zeytinyağı kilo kontrolüne yardımcı olabilir: Çok yağ tüketmenin kilo alımına sebep olduğu bilinir ancak araştırmalara göre zeytinyağı kullanımı açısından zengin olan Akdeniz diyeti antioksidan etkiler sağlamasının yanı sıra kilo kontrolü konusunda da yardımcı olabilir. Zeytinyağı diğer yağlara oranla daha az kalori sağlamasıyla öne çıkar (13).

Antibakteriyel özellikleri vardır: Zeytin ve zeytinyağı, zararlı bakterileri engelleyebilecek veya öldürebilecek birçok bileşene sahip olmasıyla bilinir. Bu sayede çoğu bakterinin oluşmasını veya oluşma ortamının azaltılmasını sağlayabilir (14).

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz