deve-dikeni

Deve Dikeni Nedir?

Deve dikeni çiçekli bir bitkidir. Bitkinin farklı kısımları geleneksel olarak çeşitli rahatsızlıklar için doğal bitkisel tedaviler olarak kullanılır. Bunun nedeni deve dikeni bitkisinin içerdiği güçlü antioksidanlardır.(1) Ayrıca deve dikeni farklı formlarda bulunur. Deve dikeni kapsülü, deve dikeni çayı ve deve dikeni yağı bunlardan sıkça kullanılanlarıdır.

Deve Dikeni Faydaları Nelerdir?

Deve dikeni çiçeği ve deve dikeni tohumu karaciğer sağlığı üzerindeki olumlu etkisi ile bilinir, ancak çalışmalar diğer olası faydalarını da araştırmaktadır. Bunlara rağmen her zaman olduğu gibi herhangi bir takviye almadan önce mutlaka doktorunuzla konuşmalısınız. Araştırmacılar tarafından ortaya konulan, deve dikeninin sağlığınız üzerindeki olumlu etkilerinden bazıları şunlardır:

1.Deve Dikenin Karaciğeri Tedavi Eder

karaciger-sagligi-devedikeni

Araştırmacılar, deve dikeninin karaciğer hastalıklarını tedavi etmede yardımcı olduğunu belirtmektedir. 2016 yılında hayvanlarla gerçekleştirilen bir çalışma, deve dikeninden çıkarılan bir antioksidan olan silimarinin, karaciğer hastalıklarının tedavisinde ve karaciğer hasarının önlenmesinde potansiyel faydalara sahip olduğunu buldu.(1) Bunun nedeni, deve dikeninin yararlı antioksidanlar sağlaması ve inflamasyonu azaltma kabiliyeti olabilir.

2.Deve Dikeni Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Yapılan araştırmalar, deve dikeninin sağlıklı kilo vermeyi desteklemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Obeziteyi tetiklemek için yüksek yağlı bir diyetle beslenen farelerin, deve dikeninden ekstrakte edilen silimarin aldıktan sonra kilo verdikleri gözlenmiştir.

3.Deve Dikeni Alerjik Astım Semptomlarını Azaltır

astim-devedikeni

Deve dikeni ekstresi inflamasyonu inhibe etme yeteneği ile, alerjik astımı tedavi etmede de yardımcı olabilir. 2012 tarihinde hayvanlarla gerçekleştirilen bir çalışmada, silibinin olarak bilinen deve dikeninin başka bir yararlı bileşeninin, hava yolu inflamasyonuna karşı koruyucu bir etkiye sahip olduğu gösterilmiştir.(1) Silibinin, bitkilerde bulunan bir flavonoid besin türüdür. Silibinin ayrıca akciğerde zararlı maddelerin oluşmasını da azaltmaktadır.

4.Deve Dikeni Diyabet Konusunda Yardımcı Olur

İnsülin direnci, tip 2 diyabete yol açabilir. Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, deve dikeninden elde edilen silimarinin, insülin seviyeleri üzerinde olumlu bir etkisi olduğu gösterilmiştir.(2) Bunun anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle olduğu düşünülmektedir.

5.Deve Dikeni Kolesterolü Düşürür

kolesterol-devedikeni

Deve dikeni kolesterol düşürücü bir etkiye sahiptir. 2006 tarihli bir çalışma, diyabet tedavisi için devedikeni alan insanlarda kolesterol düzeylerinin düştüğünü ortaya koymuştur.(2) Düşük kolesterol düzeyleri kalbe olumlu bir etki yapar. Ayrıca inme ihtimalini azaltır ve daha fazla enerji sağlayabilir.

6.Deve Dikeni Kanseri İnhibe Eder

Deve dikeni sütü, epitelyal kanser olarak sınıflandırılan kanser türleriyle savaşmak için koruyucu ve tedavi edici bir potansiyele sahiptir. Araştırmalar, silibininin kolorektal kanser hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını engellemeye yardımcı olduğunu göstermiştir.(1) Silibinin ayrıca farelerde tümörlerin büyümesini inhibe etmektedir.

Vücut sağlığını korumaya yardımcı deve dikeni ürünlerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

7.Deve Dikeni Bağışıklığı Destekler

bagisiklik-devedikeni

Deve dikeninin bağışıklığı desteklediği ve nöronlarınızı uyardığı düşünülmektedir. 2002’de yapılan araştırmalar, deve dikeninin bağışıklık sistemi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu bulmuştur. Deve dikeni bazı hastalıklara karşı bağışıklığı artırma potansiyeline sahiptir. 2016 tarihli bir başka hayvan çalışması da deve dikeninin bağışıklığı olumlu yönde etkilediğini göstermiştir.

8.Deve Dikeni Cilde Faydalıdır

Deve dikeni, cildinize fayda sağlama potansiyeli konusunda umut vermektedir. 2015’teki bir hayvan çalışması, topikal olarak uygulanan deve dikeninin, enflamatuar cilt bozuklukları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu buldu. 2013 yılında gerçekleştirilen bir laboratuvar testi, deve dikeninin anti-kanser ve anti-aging potansiyeline sahip antioksidan aktiviteye sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca deve dikenindeki antioksidanların cildi serbest radikal hasarından koruyabildiği öne sürülmüştür. Fakat bu konuda daha fazla araştırmaya gerek duyulmaktadır.(1)

9.Deve Dikeni Kemik Kaybını Önler

kemik-sagligi

Araştırmacılar, deve dikeninin kemik sağlığını olumlu yönde etkileyebileceğini, hatta kemik kaybını önlemeye yardımcı olabileceğini düşünüyorlar. 2013 yılındaki bir hayvan çalışmasında, östrojen eksikliğinin neden olduğu kemik kaybının önlenmesinde deve dikeni faydalı bulunmuştur. Yine de deve dikeninin kemik kaybı ve kemik kırığını önlemedeki potansiyelini araştırmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

10.Deve Dikeni Bilişsel İşlevleri Geliştirir

Deve dikeni bilişsel gerileme de dahil çeşitli yaşlanma etkilerini tedavi etmek için kullanılmıştır. Deve dikeninin merkezi sinir sistemi üzerinde olumlu bir etkisi olabilir. 2015 yılında yapılan bir hayvan çalışmasında, deve dikeninin oksidatif strese karşı direnci arttırdığı bulunmuştur.(1) Oksidatif stres, serbest radikaller ve antioksidanlardaki bir dengesizlikten kaynaklanır ve Alzheimer hastalığına da negatif anlamda katkıda bulunabilir. Bir başka hayvan çalışması ile, deve dikeninin öğrenme ve hafıza bozukluğuna yardımcı olduğu bulunmuştur. Nötral dejeneratif hastalıkların tedavisinde deve dikeninin potansiyelini araştırmak için daha ileri düzey çalışmalar gereklidir.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz