kestanenin-faydalari

Kestane, kış mevsiminde belki de en güzel dost toplantılarının, aile yemeklerinin ve akraba sohbetlerinin keyifli aperatifidir. Leziz tadının yanı sıra kestane besin değerleri konusunda da çok zengindir. Kestane keyifli bir atıştırmalık olsa da aslında her derde deva bir gıdadır. Kestanenin faydaları birçok yönden vücudu olumlu açıdan etkiler.

Sindirim Sağlığını Koruyor

sindirim

Kestane öncelikle yüksek bir lif içeriğine sahiptir. Diyet lifi, çözünebilir ve çözünmez şeklinde ikiye ayrılır. Çözünenler suda emilir ve bağırsaklarda jel benzeri bir kıvam oluşturur. Bu tip lif kolesterolü düşürür ve kan şekeri seviyesini dengeler. Çözünmez lifler ise dışkıda hacim oluşturan ve besinlerin hızla sistemden geçmesine yardımcı olan bileşenlerdir. Bu lifler, intestinal duvar astarındaki küçük ceplerin iltihaplandığı bir durum olan – divertiküloz gibi kabızlık ve bağırsak komplikasyonlarının riskini azaltmaya yardımcı olur. Kestanenin 85 gramlık bir porsiyonu 4 gram lif içerir. Ağırlıklı olarak çözünmez liflere sahiptir.

Dengeli Enerji Seviyesi Sağlıyor

enerji

Çerezlerin çoğu karbonhidrat açısından düşük seviyededir, bu yüzden genellikle düşük karbonhidratlı diyet planlarında yer almaktadırlar. Ancak kestane yüksek oranda karbonhidrat içermektedir. 85 gramlık porsiyon başına 45 gram karbonhidrat içerir. Karbonhidratlar kısa ve uzun süreli enerji alımı için gereklidir ve sinir sistemi işlevlerine yardımcı olurlar. Yani “Kestanede şeker var mı? sorusunun cevabı evettir. Fakat yapısal olarak içerdiği şeker farklı ve yararlıdır. Kestaneden gelen nişasta polisakkarit karbonhidratlar arasında yer alamaktadır. Basit şeker yani monosakkarit karbonhidrat çeşidinden farklı olarak, polisakkarit karbonhidratlar yavaş sindirilir, bu da enerji seviyenizin dengeli olmasına sağlar. Basit şeker ise size hızlı bir enerji dalgası sağlar ve bunu hızlı bir bitiş takip eder. Kestanenin yararları bunlarla da bitmiyor.

Beyin Fonksiyonlarına Destek Oluyor

beyin

Kestanedeki vitaminler arasında en önemlisi B vitaminleridir. Yağda çözünen B vitaminleri, kırmızı kan hücrelerini üretmeye, protein, karbonhidrat ve yağların enerji için parçalanmasına, sağlıklı cildi teşvik etmesine ve beyin fonksiyonlarını geliştirmeye yardımcı olur. Kestane, yüksek miktarda B vitamini içeren yapısıyla zihinsel fonksiyonları olumlu yönde etkiler. 85 gramlık bir porsiyon, günlük önerilen B-6 değerinin %21’ini, folatın %15’ini, tiaminin %14’ünü ve riboflavin’in %9’unu içeriyor. Yeşil yapraklı bitkiler ile kestaneyi harmanlayıp B vitamini deposu bir salata ile yağsız et eşliğinde servis edebilirsiniz.

Tam Bir Manganez Deposu!

kestane

Kestaneler, vücuttaki serbest radikalleri emen, kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltan bir antioksidan olan manganez mineralini yüksek bir oranda içerir. Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne göre manganez yaşlanma sürecinde önemli bir rol oynar. Kestanenin 85 gramlık bir porsiyonu, günde 1 mikrogram manganez içerir ve bu da önerilen günlük alımın yüzde 50’sidir. Manganez ayrıca bağ dokusu üretimi ve kan pıhtılaşması açılarından da yararlıdır. Manganezli bir kahvaltı için bir kase yulaf ezmesine doğranmış kestane ekleyebilirsiniz.

Güçlü Kemikler İçin Birebir!

kemik

Kestanenin faydaları nelerdir?” sorusunun diğer bir yanıtı da içerdiği minerallerde gizlidir. Bakır, kemik gücünü artıran, kırmızı kan hücresi oluşumuna ve sinir fonksiyonuna yardımcı olan ve bağışıklık sistemini güçlendiren bir mineraldir. Bu mineral vücut tarafından sadece az miktarda gereklidir. Kestaneler, porsiyon başına günlük önerilen bakır ihtiyacının %22’sini içerir. Bakır içeren bir aperatif için kurutulmuş kuru erik ile kavrulmuş kestaneyi yoğurt ile servis edebilirsiniz!

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz