Bebeklerde uyku düzeni nasıldır?

Her bebek farklıdır ve genellemelere tabi tutmak ne kadar doğrudur bilemeyiz ama doğumları itibariyle bebekler hakkında hem fikir olduğumuz bir konu var: uyku sorunu!

Birçok anne ve baba özellikle ilk 6 ay bebeklerinin hiç uyumamasından şikâyet eder durur… Tabi ki bebek hiç uyumuyor değildir ama kabul etmemiz gereken gerçek, onların bebek olduğudur ve gecenin bir yarısında, canları istediği bir vakitte ağlaya ağlaya uyanabilecekleridir…

Bebeklerde uyku düzeni, ilk 1 yılın içerisinde inişli çıkışlı bir grafik çizer durur. Anne ve babalar da bu sürece ayak uydurmaya çalışırken epey yorulur. Dalgalı bir grafik çizecek olan bebeklerdeki bu uyku düzeni genellikle 1. yaş ile birlikte tamamen düzene oturacaktır. Biz bu zorlu yolda bebeğinizin sizi bekleyen uyku değişiklikleri hakkında bir rehber hazırlamak istedik.

Periyotlarla Bebek Uykusu

Bebek ve uyku kelimesini yanyana koyarken tedirgin hissediyorsanız biraz sakinleşmeye çalışın ve bebeğinizin 1. yaşını bitirene dek nasıl bir süreçten geçeceğini yavaş yavaş okuyun deriz.

0-2 Aylık Bebek Uykusu

2 aylık bebek uykusu nasıldır?

Toplam uyku süresi: 14 saat ile 18 saat arası değişebilir.

Doğumu takip eden ilk haftalar onun tanıdığı bildiği dünyadan bambaşka bir dünyaya uyandığı, sizin ise bebeğinize kavuşmanızın heyecanını dolu dolu yaşadığınız bir dönemdir. İlk haftalarda bebekler günlerinin yarısından fazlasını uyuyarak geçirirler ancak bu uyku kesintisiz bir uyku olmuş olsaydı ebeveynler de oldukça rahat bir 2 ay yaşayabilirlerdi…

Oysa bebekler ilk 2 ay boyunca acıktıkça uyanırlar ve bu sayı günde 10-12 kereyi bulabilir. Dolayısı ile uykular oldukça kısa sürer ve aralıklıdır. Onlar için gün genellikle saat sabah 7 gibi başlar. Gün içerisinde kısacık uyku molaları koyarlar ve 8 saate kadar uyuyabilirler. Daha sonra da geceleri 2 yemek molalı uzun uykularını yaşarlar.

Bebeğinizin bu dönemde gece uyku saatini 10 gibi ayarlamaya çalışabilirsiniz. Bu dönemde en uzun uykuları genellikle 4 saat olacaktır.

2-4 Aylık Bebek Uykusu

4 aylık bebek uykusu nasıldır?

Toplam uyku süresi: 13 saat ile 14 saat arası değişebilir.

2. ayını bitiren bebeğinizin bedensel ve zihinsel gelişimi sizi oldukça şaşırtacaktır. Bu dönemde artık bebeğinizin uykusu kısalmış ve 14 saat bandına inmiştir. Bazı bebekler 15 saat de uyuyabilir. Unutmamalısınız ki her bebek aynı değildir ve verdiğimiz değerler ortalama değerlerdir. Çoğu bebek bu dönemde saat sabah 6’da uyanır ve güne başlarlar. (Kendi başlarına bir şeyler yapamıyor olsalar bile onların da bir gündüz algısı vardır.)

2-4 ay arasında bebekler gün içerisinde 4-8 saat kadar sürecek 2-3 sefere bölünmüş uykuya yatırılabilirler. 2-4 aylık bebeklerin gece uykusu düzeni 2 defa emzirmek için bölünebilir. Ve geceleri 5-8 saat arası kesintisiz uyuyabilirler. Bebeklerde 4. Aydan itibaren gece yarısı uyanma sıklığı azalmaya başlar. Daha kolay uyumasına yardımcı olmak istiyorsanız bebeğiniz uyumadan önce başını ıslatmadan ona sıcak bir banyo yaptırabilirsiniz.

4-8 Aylık Bebek Uykusu

7 aylık bebek uykusu nasıldır?

Toplam uyku süresi: 12 saat ile 14 saat arası değişebilir.

Bu dönemde hâlâ bebeğinizin gece uykuları 2 emzirme ile bölünür ve dolayısı ile sizin uykunuz da bölünür… 6. aydan itibaren ortalama olarak günün yarısı kadar uyuyabildikleri için gece uykularını 1 kere bölmeyi deneyebilirsiniz. Bu hem sizin uyku düzeniniz için hem de onun kesintisiz bir uyku düzenine geçmesi için ilk denemeler olabilir.

Eğer bebeğiniz için 1 kere beslenmek yetmiyorsa onu çok fazla zorlamanıza gerek yoktur. Bebeğinizin uyku düzeni 8 aylık dönemde 10-12 saat aralığına inebilir. Bu sebeple gündüz uykularının süresini kısarak toplam gece kesintisiz uyuması için denemeler yapabilirsiniz. 8 aylık bebeklerde geceleri ayrılık korkusuna bağlı ağlayarak uyanmalar görülebilir. Bu durumda onun yanına hemen gitmektense biraz beklemeniz daha iyi olabilir. Yine 8 aylık bebekler diş çıkarmaya bağlı olarak geceleri ağlayarak uyanabilir ve ateşleri çıkabilir. Bu durumu bebeğinizin doktoru ile mutlaka görüşmelisiniz.

8-12 Aylık Bebek Uykusu

10 aylık bebek uykusu nasıldır?

Toplam uyku süresi: 10 saat ile 12 saat arası değişebilir.

Bu dönemde bebekler gün içerisinde ortalama 11 saat kadar uyuyabilirler. Öğle uykuları günde 2 sefer 3-4 saat kadar yapılabilir ve artık gece uyanmaları sona ermiştir. Eğer bebeğiniz hâlâ uyumakta zorlanıyor ve geceleri birkaç defa uyanıyorsa onun sorununun ne olduğunu keşfetmeniz gerekir. Bebeğinizin;

  • Gazı olabilir,
  • Hastalığı olabilir,
  • Diş ağrısı olabilir,
  • Yedikleri onu rahatsız ediyor olabilir,
  • Sizi özlemiş olabilir,
  • Yataktan çıkmak ve gün içerisinde öğrendiklerini uygulamak istiyor olabilir.

Bebeklerde uyku düzenini oturtmak zorlu ve uzun bir süreçtir ancak ortalama 8 ay itibari ile işinizin biraz rahatlayacağını söylemeliyiz. 6. aydan itibaren normal bir uyku düzenine geçmek için ona yardımcı olmanız gerekir.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz