bir-haftada-sac-uzatma

Kadınlar dikkat! Yıllardır ucundan diye kestirdiğiniz saçlarınızın yarısının kuaför zeminine döküldüğünü ve mutsuz bir şekilde oradan ayrıldığınızı biliyoruz. Aklınızda da hep saç nasıl uzar sorusu kalıveriyor. Zira bir çırpıda kesilen saçlar uzun bir süre boyunca istenilen boya gelmiyor. Peki saç uzatma yöntemleri gerçekten işe yarayabiliyor mu? Hızlı saç uzatma diye bir şey gerçekten var mı?

bir-haftada-sac-uzatma

Kestirdiğiniz saçlarınız keşke 1 haftada uzayabiliyor olsaydı, ancak kötü haberi tez verelim: saçlarınız 1 haftada eski boyuna uzayamaz. Hatta gözünüzle çok fazla ayırt edebileceğiniz miktarlarda bile uzayamayabilir. Sadece uzama sürecini biraz daha hızlandırabilirsiniz. Bu yüzden internette saç uzatan yağlar, saç uzatan şampuanlar diye karşınıza çıkan ürünleri almaktan vazgeçmelisiniz…

Saç Nasıl Uzar?

Hızlı saç uzatma konusuna geçmeden önce saç ile ilgili bilmeniz gereken temel bilgileri sizin için derlemek istedik.

Vücudumuzda doğumumuzdan itibaren 5 milyon tane kıl kökü bulunmaktadır ve bunların 100.000 kadarı saç derimizi kaplamaktadır. Yaşlandıkça bazı kıl kökleri kıl üretimini durdurur. Özellikle saçlarımızı oluşturan kıl köklerinde hücrelerin yaşlanması, saçların incelmesine, dökülmesine ve kellik problemlerine sebep olur. (1)

Amerikalı dermatologlar saçların 1 ay içerisinde en fazla 1,27 santimetre uzayabildiklerini belirtmektedirler. Yani saçlarınız bir yılda en fazla 15 santimetre uzayabilir. Bu da sizin çoğu zaman “canım çok sıkıldı saçlarımı enseme kadar kestireceğim” dediğiniz ölçüye tekabül edebilir.

Bu yüzden saçınızı hızlı uzatan faktörleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Yaşınız
  • Saç cinsiniz
  • Genel sağlık durumunuz
  • Beslenme şekliniz

Saçların Uzama Süreci

Saçlarınız 3 aşamada uzar ve 3. aşamanın sonunda ise dökülür. Aşağıda saçınızın ömrünü gösteren 3 aşama bulunmaktadır:

bir-haftada-sac-uzatma

Anajen: Aktif büyüme evresi her bir saç teli için 2-8 yıl arasında değişebilir.

Katajen: Saçınızın uzamasının durduğu geçiş dönemi 4-6 hafta arasında değişebilir.

Telojen: Saçınızın dökülmeden önceki son dönemi 2-3 ay kadardır.

Saç derinizde bulunan kıl köklerinin %90-95’lik bir bölümü her zaman anajen evrededir. %5-10 arasında değişen bölümü ise telojen evrede olabilmektedir ki bu da günde 100-150 saç telinin dökülmesi demektir. Uzmanlar bu sayıyı normal karşılamaktadır.

Bu bahsettiğimiz uzama ve dökülme durumlarına saçlarınızın dökülmesine sebep olabilecek dış faktörler dahil edilmemektedir. Genetiğinize bağlı faktörler de…

Bu sebepler ile aslında saçlarınızın 1 haftada uzaması ve istediğiniz boya gelebilmesi biyolojik olarak mümkün değildir. Sizin takviye olarak kullanacağınız ürünler (saç uzatan maske gibi) ya da saç bakım malzemeleri de ne yazık ki saçlarınızın daha hızlı uzamasına yardımcı olmayacaktır. Peki bu durumda ne yapmanız gerekir?

Saç Uzatma Yöntemleri

Odaklanmanız gereken nokta, saç uzatma için saçlarınızın anajen evresini uzatacak ve saçlarınızı güçlendirecek yöntemleri uygulamak olmalıdır.

bir-haftada-sac-uzatma

1. Beslenmenize Dikkat Edin

Vitamin ve mineraller arasından saç yapınıza katılan ve kıl köklerinizdeki hücrelerin normal fonksiyonlarına devam edilmesine yardımcı olanları beslenmenizde mutlaka bulundurmaya çalışın. Saç ve cilt sağlığınız için yararlı besinlerin arasında, çinko, omega3 ve omega6, Biotin ve b5 vitami, c vitamini, demir ve d vitamini bulunmaktadır.

2. Besleyici Yağlar Kullanın

Bu yağların saçınızı upuzun bir boya ulaştırmasını beklemeyin ancak içerilerindeki besinler ile destek olabileceklerini unutmayın. Saç uzatma yağı olarak badem yağı, hindistan cevizi yağı, biberiye yağı ve jojoba yağı önerilmektedir. Saç uzatmak için üretilmiş saç uzatma maskesi de denenebilir.

3. Keratin İçeren Saç Bakım Ürünleri Kullanın

Keratin saç deriniz tarafından saç hücrelerinizin yapımında kullanılır. Bu sebeple saç derinizi keratin yönünden besleyecek şampuan ve saç bakım kremleri kullanabilirsiniz.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz