mevsimsel alerji

Bahar çoğu insan için yenilenmenin başladığı, ağaçların çiçek açtığı, etrafın renklendiği, insanın daha neşeli olduğu bir mevsimdir. Ancak mevsimsel alerjisi olan milyonlarca insandan biriyseniz; aynı zamanda hapşırma, tıkanıklık, burun akıntısı ve diğer rahatsız edici belirtiler anlamına gelir. Saman nezlesi ve alerjik rinit olarak da adlandırılan mevsimsel alerji, bahar modunu yaşamanıza engel olmasın. Bahar alerjisini kontrol altında tutmanıza yardımcı olacak stratejileri sıralıyor ve bu konuda size destek olabilecek takviyeleri inceliyoruz.

Bahar Alerjisinden Kaçınma Yolları

Alerji belirtilerini tetikleyen şeylere daha az maruz kalmak için yapabilecekleriniz…

  • Kuru ve rüzgârlı günlerde içeride kalın. Dışarı çıkmak için en iyi zaman, havadaki polenleri temizlemeye yardımcı olan yağmur sonrasıdır.
  • Alerjenleri harekete geçiren bahçe işlerinden kaçının.
  • Dışarıda giydiğiniz kıyafetleri eve gelince çıkarın; polenleri cildinizden ve saçınızdan arındırmak için duş alın.
  • Çamaşırlarınızı dışarıda kurutmayın; polen çarşaflara ve havlulara yapışabilir.
  • Dışarı çıktığınızda yüz maskesi takın.
  • Ormanlık bir alana gidecekseniz, semptomlarınız başlamadan önce doktorunuzun önerdiği alerji ilacını almaya başlayın.
  • Mümkünse geceleri veya polen sayısının yüksek olduğu herhangi bir zamanda kapı ve pencereleri kapatın.
  • Polen sayımlarının en yüksek olduğu sabahın erken saatlerinde açık hava aktivitelerinden kaçının.
  • Evinizde klima varsa, yüksek verimli filtreler kullanın ve düzenli bakım programlarına uyun.
  • Zeminleri sık sık HEPA filtreli bir elektrikli süpürgeyle temizleyin.
Mevsimsel Alerjiye İyi Gelebilecek Vitamin ve Mineraller

Mevsimsel Alerjiye İyi Gelebilecek Vitamin ve Mineraller

Bahar alerjisinin getirdiği istenmeyen etkileri bertaraf etmek için sağlığa faydalı ve bağışıklık sisteminizi güçlü tutacak takviyeleri de tercih edebilirsiniz.

C Vitamini

Alerjenler, vücuttaki belirli hücrelerin aşırı mukus ve burun akıntısı gibi yaygın mevsimsel şikayetlerden sorumlu olan histamin üretmesine neden olur. C vitamini, histamin oluşumunu engellemeye katkı sağlar.

Takviye Önerisi: Nature’s Supreme Ester-C 1000 Mg C Vitamini 60 Tablet

Probiyotikler

Araştırmalar, sindirim sistemimizde yaşayan acidophilus adlı dost bakterilerin, enfeksiyonların sıklığını ve şiddetini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bağırsak-bakteri dengemiz antibiyotik kullanımı, doğum kontrol hapı veya aşırı şeker ve karbonhidrat alımıc gibi durumlardan etkilenebiliyor. Sağlıklı sindirim ve bağışıklık sistemi gerekli durumlarda probiyotik kullanmayı düşünebilirsiniz. Acidophilus ayrıca cilt rahatsızlıkları, alerji ve pamukçuk (maya enfeksiyonu) tedavisinde de faydalı olduğuna dair görüşler var.

Takviye Önerisi: Natrol Acidophilus Probiyotik 100 Mg 150 Kapsül

Multivitamin/Mineral

Bilimsel araştırmalar, çoğumuzun yetersiz beslenme alışkanlıkları ve kafein, ilaçlar, stres veya kirlilik gibi besin seviyelerini azaltabilecek diğer faktörler nedeniyle birçok temel besin maddesinde eksik olduğumuzu göstermiştir. Yüksek düzeyde emilebilir bir formda tam spektrumlu bir multivitamin ve mineral ürünü, sağlığın temelini sağlamak için gereklidir.

Nutrition Research’te yayımlanan bir çalışmada araştırmacılar, günlük multivitamin tüketenlerin bağışıklık fonksiyonunda rol oynayan hücrelerde ve kimyasallarda, plasebo alanlara kıyasla önemli bir artış buldular. Plasebo alan bireylerle karşılaştırıldığında, multivitamin takviyesi alanlar enfeksiyon nedeniyle yüzde 53 daha az hastalık günü geçirdi.

Takviye Önerisi: One Up Multivitamin 60 Kapsül

Balık Yağı (EPA/DHA)

Vücuttaki her hücrenin oluşumu için sağlıklı yağlar gereklidir. Esansiyel yağ asitlerinin bileşenleri olan eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA), doğal iltihap önleyici maddelerdir. Anti-inflamatuar etkileri onları kalp hastalıklarının tedavisinde ve önlenmesinde faydalı kılar. Esansiyel yağ asitleri cildi nemlendirmeye ve bağırsak fonksiyonunu iyileştirmeye de yardımcı olabilir. Son olarak, balık yağları egzama veya sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisi ve önlenmesi için de çok faydalıdır. Omega 3 yağ asitleri vücut üzerinde sistemik bir etkiye sahiptir; hem alerjik hem de kardiyovasküler inflamasyonu azalmaya yardımcı olabilir.

Takviye Önerisi: Ocean Plus Omega 3 1200 Mg 30 Kapsül

Kuersetin

Doğrarken gözlerimizi yaşartan soğan, garip bir şekilde sulu veya kaşıntılı gözleri, astımı ve saman nezlesini için etkili olabilen bir bileşen içerir. Soğanda bulunan kuersetin bir histamin inhibitörüdür. Yani histamin salınımını azaltabilir. Aynı zamanda, soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olabilecek doğal bir anti-viral bileşik görevi görür.

Takviye Önerisi: Venatura Kuersetin 60 Kapsül

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz