omega-3-yag-asitlerinin-bilimsel-olarak-kanitlanmis-birbirinden-onemli-17-yarari

Omega-3 yağ asitleri tahmin ettiğinizden çok daha fazla önem taşımaktadır. Bunlar vücudunuz ve özellikle beyniniz için oldukça yararlıdır.

İşte omega-3 yağ asitlerinin bilimsel olarak kanıtlanmış sağlımıza birbirinden önemli 17 yararı (1):

1. Omega-3 Depresyon ve Anksiyete ile Savaşabilir

Depresyon, dünyadaki en yaygın ruhsal bozukluklardan biridir. Üzüntü, uyuşukluk ve yaşama karşı genel bir ilgi kaybını içerir. Anksiyete de yaygın bir bozukluktur ve sürekli endişe ve sinirlilik hali olarak açıklanabilir.

omega-3-yag-asitlerinin-bilimsel-olarak-kanitlanmis-birbirinden-onemli-17-yarari

Çalışmalar düzenli olarak omega-3 tüketen kişilerin depresyon geçirme olasılığının düşük olduğunu bulmuştur. Dahası, depresyon veya anksiyete bozukluğu olan kişiler omega-3 takviyeleri almaya başladığında, semptomlarının iyileştiği görülmüştür.

2. Omega-3 Göz Sağlığını Geliştirebilir

Bir omega-3 türü olan DHA, beynin ve retinanın büyük bir yapısal bileşenidir. Yeterince DHA almazsanız, görme sorunları ortaya çıkabilir. İlginç bir şekilde, omega-3’ün yeterli derecede alınması, dünyada kalıcı göz hasarı ve körlüğün önde gelen nedenlerinden biri olan maküler dejenerasyon riskini azaltmıştır.

3. Omega-3 Hamilelik ve Çocukluk Döneminde Beyin Sağlığını Destekleyebilir

Omega-3, bebeklerde beyin gelişimi için çok önemlidir. DHA, beyindeki çoklu doymamış yağ asitlerinin % 40’ını ve retinanın% 60’ını oluşturur. Bu nedenle, DHA ile takviye edilmiş mama ile beslenen bebeklerin, DHA’sız mamayla beslenen bebeklerden daha iyi görme yeteneği olması şaşırtıcı değildir.

omega-3-yag-asitlerinin-bilimsel-olarak-kanitlanmis-birbirinden-onemli-17-yarari

Hamilelik sırasında yeterli omega-3 alınması, daha yüksek zeka, daha başarılı iletişim ve sosyal beceriler, daha az davranışsal problemler, DEHB (Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu), otizm ve serebral palsi riskinde azalma ile ilişkilendirilmiştir.

4. Omega-3 Kalp Hastalıkları için Risk Faktörlerini İyileştirebilir

Kalp krizi ve felç, dünyanın önde gelen ölüm nedenleridir. Araştırmacılar onlarca yıl önce balık yiyen topluluklarda, bu hastalıkların çok düşük oranlarda olduğunu gözlemlediler. Bunun nedeninin daha sonra omega-3 tüketimi olduğu anlaşıldı. O zamandan bu yana, omega-3 yağ asitlerinin kalp sağlığı için çok sayıda faydası olduğu gösterilmiştir. Bunlardan bazıları;

Trigliseritler: Omega-3’ler, trigliseritlerde % 15-30 oranında oldukça büyük bir azalmaya neden olabilir.

Kan basıncı: Omega-3 yüksek tansiyonlu kişilerde kan basıncı düzeylerini düşürebilir.

HDL-kolesterol: Omega-3’ler HDL (iyi) kolesterol seviyelerini yükseltebilir.

Bazı insanlar için, omega-3’ler LDL (kötü) kolesterolü de düşürebilir. Bununla birlikte, kanıtlar net değildir ve daha fazla araştırmaya gerek duyulmaktadır.

5. Omega-3 Çocuklarda DEHB (Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) Belirtilerini Azaltabilir

omega-3-yag-asitlerinin-bilimsel-olarak-kanitlanmis-birbirinden-onemli-17-yarari

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) dikkatsizlik, hiperaktivite ve dürtüsellik ile nitelendirilen bir davranış bozukluğudur. Birçok çalışma, DEHB olan çocukların sağlıklı akranlarına kıyasla omega-3 yağ asitlerinin kan düzeylerinde daha az seviyede olduklarını göstermiştir. Dahası, pek çok çalışma, omega-3 takviyelerinin DEHB belirtilerini azaltabildiğini de göstermiştir. Omega-3’ler dikkatsizliği azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda hiperaktivite, dürtüsellik, huzursuzluk ve saldırganlığı da azaltırlar. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda, araştırmacılar DEHB için farklı tedavilerin arkasındaki kanıtları ele aldı. En umut verici tedavilerden biri  balık yağı takviyesi olarak belirlendi.

6. Omega-3 Metabolik Sendromun Semptomlarını Azaltabilir

Metabolik sendrom, merkezi obezite (karın yağı), yüksek tansiyon, insülin direnci, yüksek trigliseritler ve düşük HDL seviyeleri gibi bir dizi durumu kapsar. Diğer birçok hastalığa yakalanma riskinizi arttırdığı için büyük bir sağlık sorunudur. Bunlar arasında kalp hastalığı ve diyabet de vardır. Omega-3 yağ asitleri, insülin direncini ve enflamasyonu azaltabilir ve metabolik sendromlu kişilerde kalp hastalığı riskini azaltabilir.

7. Omega-3 Enflamasyonla (İltihaplanma) Savaşabilir

Enfeksiyonlarla savaşmaya ve vücuttaki hasarı onarmaya ihtiyaç duyarız. Bu yüzden enflamasyon son derece önemlidir. Bununla birlikte, bazen enflamasyon, enfeksiyon veya yaralanmadan da olsa uzun bir süre devam eder. Buna kronik (uzun süreli) enflamasyon denir. Uzun süreli enflamasyonun, kalp hastalığı ve kanser dahil olmak üzere neredeyse her hastalığa yol açabileceği bilinmektedir.

omega-3-yag-asitlerinin-bilimsel-olarak-kanitlanmis-birbirinden-onemli-17-yarari

Omega-3 yağ asitleri, enflamatuar eikosanoidler ve sitokinler gibi enflamasyona bağlı moleküllerin ve maddelerin üretimini azaltabilir.

8. Omega-3 Otoimmün Hastalıklarla Savaşabilir

Otoimmün hastalıklarda, bağışıklık sistemi sağlıklı hücreleri yabancı hücreler gibi algılama yanılgısında bulunur ve onlara saldırmaya başlar. Tip 1 diyabet bunun en önemli örneklerden biridir. Bu hastalıkta, bağışıklık sistemi pankreastaki insülin üreten hücrelere saldırır. Omega-3 bu hastalıkların bazılarına karşı savaşmaya özellike erken yaşlarda yardımcı olabilir.

Çalışmalar, yaşamınızın ilk yılında yeterli omega-3 alımının, tip 1 diyabet, yetişkinlerde otoimmün diyabet ve multipl skleroz dahil olmak üzere birçok otoimmün hastalık riskinin azalmasıyla ilişkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca , omega-3’lerin lupus, romatoid artrit, ülseratif kolit, Crohn hastalığı ve sedef hastalığının tedavisine yardımcı olduğu da gösterilmiştir.

9. Omega-3 Zihinsel Bozuklukları İyileştirebilir

Psikiyatrik bozukluğu olan kişilerde düşük omega-3 düzeylerine rastlanılmıştır.  Çalışmalar, omega-3 takviyelerinin hem şizofreni hem de bipolar bozukluğu olan kişilerde duygudurum dalgalanmalarını ve tekrarlama sıklığını azaltabileceğini göstermiştir.

10. Omega-3 Yaşa Bağlı Bunama ve Alzheimer Hastalığıyla Savaşabilir

omega-3-yag-asitlerinin-bilimsel-olarak-kanitlanmis-birbirinden-onemli-17-yarari

Beyin işlevlerindeki düşüş, yaşlanmanın kaçınılmaz sonuçlarından biridir. Birçok çalışma, daha yüksek omega-3 alımının, yaşla ilişkili bunama ve Alzheimer hastalığı riskinin azalmasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Ek olarak, yapılan bir çalışma, yağlı balık yiyen insanların beyninde daha fazla gri maddeye sahip olduklarını bulmuştur. Gri made bilgiyi, anıları ve duyguları işleyen beyin dokusudur.

11. Omega-3 Kanseri Önlemeye Yardımcı Olabilir

Kanser, Batı dünyasında önde gelen ölüm nedenlerinden biridir ve uzun süredir omega-3 yağ asitlerinin belirli kanser riskilerini azalttığı iddia edilmektedir. İlginç bir şekilde, çalışmalar en çok omega-3 alan kişilerin % 55 oranında daha az kolon kanseri yakalanma riskine sahip olduklarını göstermiştir. Ayrıca, omega-3 tüketimi, kadınlarda meme kanseri riskinin, erkeklerde prostat kanseri riskinin azalmasıyla bağlantılıdır.

12. Omega-3 Çocuklarda Astımı Azaltabilir

omega-3-yag-asitlerinin-bilimsel-olarak-kanitlanmis-birbirinden-onemli-17-yarari

Astım, öksürük, nefes darlığı ve hırıltı gibi semptomları olan kronik bir akciğer hastalığıdır. Şiddetli astım atakları birçok tehlike içerebilir. Astım oranları son birkaç on yıldır artmaktadır. Çeşitli çalışmalar çocuklarda ve genç erişkinlerde omega-3 tüketiminin daha düşük astım riskine bağlantılı olduğunu bulmuştur.

13. Omega-3 Karaciğer Yağlanmasını Azaltabilir

Alkollik olmayan yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) oldukça yaygın bir hastalıktır. Obezite salgını ile iyice artmıştır ve şu anda Batı dünyasında kronik karaciğer hastalığının yaygın nedenidir. Omega-3 yağ asitleri takviyesinin, alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı olan kişilerde karaciğer yağını ve enflamasyonu azalttığı gösterilmiştir.

14. Omega-3 Kemik ve Eklem Sağlığını Geliştirebilir

Osteoporoz ve artrit, iskelet sistemini etkileyen iki yaygın bozukluktur. Çalışmalar, omega-3’lerin kemiklerdeki kalsiyum miktarını artırarak kemik gücünü arttırdığını göstermektedir. Bu da osteoporoz riskini minimuma indirger.

omega-3-yag-asitlerinin-bilimsel-olarak-kanitlanmis-birbirinden-onemli-17-yarari

Omega-3’ler aynı zamanda artrite de iyi gelmektedir. Omega-3 takviyeleri alan hastalar eklem ağrılarının azaldığını ve kavrama güçlerinin arttığını söylemişlerdir.

15. Omega-3 Regl Sancısını Hafifletebilir

Regl sancısı alt karın ve pelviste ortaya çıkar ve sıklıkla alt sırt ve uyluklara yayılır. Kişinin yaşam kalitesi üzerinde olumsuzluğa neden olur.

Yapılan çalışmalar, daha fazla omega-3 tüketen kadınların daha az regl sancısına sahip olduklarını birçok defa göstermiştir.

16. Omega-3 Yağ Asitleri Uykunuzu İyileştirebilir

İyi uyku, sağlığın yerinde olmasının temellerinden biridir. Çalışmalar, uyku yoksunluğunun, obezite, diyabet ve depresyon gibi birçok hastalıkla bağlantılı olduğunu göstermektedir. Düşük omega-3 yağ asitleri çocuklarda uyku problemleri ve erişkinlerde tıkayıcı uyku apnesi ile ilişkilidir.

omega-3-yag-asitlerinin-bilimsel-olarak-kanitlanmis-birbirinden-onemli-17-yarari

Düşük DHA seviyeleri de uykuya dalmanıza yardımcı olan melatonin hormonunun seviyesinin düşük olmasıyla bağlantılıdır.

Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde yapılan çalışmalar, omega-3 takviyelerinin, uyku süresini ve kalitesini arttırdığını göstermiştir.

17. Omega-3 Yağları Cildinize İyi Gelir

DHA, cildin yapısal bir bileşenidir. Cildin büyük bir bölümünü oluşturan hücre zarlarının sağlığından sorumludur. Sağlıklı bir hücre zarı yumuşak, nemli, esnek ve kırışıksız bir cilde sahip olmaınızı sağlar.

EPA da, cildinize çeşitli şekillerde fayda sağlar:

  • Deride yağ üretimini yönetir.
  • Cildin hidrasyonunu yönetir.
  • Cildin erken yaşlanmasını önler
  • Akne oluşumunu önler.
  • Omega-3’ler ayrıca cildinizi güneşten koruyabilir. EPA, güneşe maruz kaldıktan sonra cildinizdeki kollajende bulunan maddelerin serbest kalmasını engeller (101).

Omega-3 Sağlığınıza Birçok Yarar Sağlar

omega-3-yag-asitlerinin-bilimsel-olarak-kanitlanmis-birbirinden-onemli-17-yarari

Optimal sağlık için Omega-3 yağ asitleri inanılmaz derecede önemlidir. Haftada 2 kez yağlı balık yemek uygun omega-3 alımını sağlamanın en iyi yollarından biridir. Ancak, çok fazla yağlı balık yemekte zorlanırsanız, omega-3 takviyesi almayı düşünebilirsiniz. Yeterli omega-3 alamayan kişiler için bu, sağlınızı iyileştirmenin en etkili ve en ucuz yoludur.

Bunlara ek olarak Omega 3 içeren yiyecekler hakkında ek bilgi için  Omega 3 Hangi Besinlerde Bulunur?  yazısını inceleyebilirsiniz.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz