Vitaminler ve mineraller insan hayatında büyük önem taşır. Sağlıklı bir hayat sürebilmemiz için belli başlı bileşenleri vücudumuzda belirli oranlarda bulundurmamız önemli bir etken. Cinsiyete göre de değişebilen oranlara sahip bu bileşenler günümüzde farklı yollarla vücuda alınabiliyor. Dahası, besin ihtiyaçları genel sağlığımıza ve yaşam tarzımıza bağlı olarak da değişebiliyor.

Özet olarak; kadınların ve erkeklerin yaşamları boyunca değişen belirli besin ihtiyaçları bulunuyor. Çoğu takviye markası kadın ve erkek tüketicilerine özel multivitamin ürünlerini üretmeye başladı. Kadınların ihtiyaçları erkeklerinkinden daha farklı olabiliyor ve böyle durumlarda kadınların hangi takviyeyi alması gerektiğini öğrenmeleri de büyük önem taşıyor.

İşte kadınların kullanması gereken bazı vitamin ve mineraller…

Kadınlara Özel Bazı Vitamin ve Mineraller

Kadınların Kullanması Gereken Takviyeler

B1 Vitamini (Tiamin)

B grubu vitaminlerin etkileri kadınlara ve erkeklere göre bazı durumlarda değişkenlik gösterebiliyor. B1 vitamini eksikliği çoğu zaman hamile kadınlarda daha fazla görülebiliyor. Bunların dışında uzun süreli idrar söktürücü ilaç kullanan kadınlar ve bariatrik cerrahi operasyonu geçirmiş kadınlar, B1 vitamini eksikliği açısından daha büyük risk altında sayılıyor. Bu vitaminin başlıca görevi ise besin maddelerini enerjiye dönüştürmeye yardımcı olması. Balık, fasulye, mercimek, bezelye, ay çekirdeği, yoğurt ve kepekli tahıllar B1 vitamini açısından zengin besinler olarak nitelendiriliyor.

Takviye önerisi: Solgar Vitamin B1 (Thiamin) 100 Mg 100 Kapsül

B2 Vitamini (Riboflavin)

B2 vitamini enerji üretimine destek olan vitaminler arasında yer alıyor. Ayrıca büyüme ve gelişme için oldukça gerekli bir vitamin olarak tanımlanıyor. Dolayısıyla ergenlik çağında bulunan kişiler tarafından kullanılması uzmanlar tarafından önerilmeye devam ediyor. Bunların dışında ise yine hamile veya emziren kadınlara öneriliyor. Ayrıca yeme bozukluğu olan kadınların ve yaşlı kadınların da B2 eksikliğine daha fazla yatkın oldukları söyleniyor. B2 vitamini; süt, yoğurt, peynir, yumurta, dana karaciğeri, yağsız et, tavuk göğüs eti, somon, istiridye, mantar, badem ve ıspanak gibi besinlerde bulunuyor.

Takviye önerisi: Venatura Vitamin B2 (Riboflavin) 100 Kapsül

B5 Vitamini (Pantotenik Asit)

Hormonların dengelenmesinde ve sinir hücrelerindeki bilgi akışını sağlayan küçük kimyasal iletkenler olan nörotransmiterlerin üretiminde gerekli olan B5 vitamini, özellikle kadınların hormon dengesini düzenlemede büyük rol oynuyor. Dolayısıyla çoğu kadın tarafından gerek besinler yoluyla gerek takviye yoluyla tercih ediliyor. Bu vitamin yumurta, kuru yemiş, kuru baklagil, mısır, bezelye, avokado ve karnabahar gibi besinlerde bulunuyor.

Takviye önerisi: Nature’s Supreme Vitamin B5 500 Mg 100 Kapsül

B6 Vitamini (Piridoksin)

Makrobesin metabolizması, bağışıklık fonksiyonu ve nörotransmitter üretimi için önemli olan B6 vitamini, kadınlar tarafından tercih edilmeye devam ediyor. Özellikle obezite ve otoimmün hastalıkları olan kadınlar daha düşük B6 seviyelerine sahip olabiliyor. Dolayısıyla bu gibi durumlarda B6 takviyesi kullanmanın önemi artıyor. Kuru baklagiller, nohut, kırmızı ve beyaz et, süt ve süt ürünleri, balık ve deniz ürünleri, yumurta, havuç, ıspanak, bezelye, tatlı patates, karnabahar, muz, avokado ve kabuklu kuru yemişler B6 açısından zengin besinler olarak biliniyor.

Takviye önerisi: Nature’s Supreme Vitamin B6 10 Mg 100 Kapsül

B7 Vitamini (Biotin)

Enerji üretiminde ve oksidatif stresin düzenlenmesinde anahtar rol oynayan B7 vitamini, hamile kadınlar, aşırı alkol kullananlar ve belirli ilaçları kullanan kadınlar tarafından sıkça tercih ediliyor. Hamilelikte ihtiyaç duyulan önemli vitaminlerin arasında bulunan B7 vitamini; saç, cilt ve tırnak oluşumu için temel protein olan keratin üretiminde de rol oynuyor. B7 vitamini sığır karaciğeri, yumurta, bezelye, fasulye, mercimek, soya fasulyesi, yer fıstığı ve fındık gibi besinlerde bulunuyor.

Takviye önerisi: Voonka Biotin 5000 Mcg 62 Çiğneme Tableti

B12 Vitamini

B12 vitamini B grubu vitaminlerin arasında en önemli vitamin olarak nitelendirilebilir. Beyin sağlığına olan etkileri ve DNA üretimi için gerekli olması B12 vitaminin tercih edilmesini artırıyor. Gerek kadınlar gerek erkekler için önemli bir vitamin olan B12, gerekli durumlarda besinler haricinde takviye olarak da alınabiliyor. B12 vitamini en çok karaciğer, dalak gibi sakatatlarda; midye, istiridye, karides gibi kabuklu deniz ürünlerinde; alabalık, ringa, uskumru ve ton balığı gibi balıklarda bulunuyor.

Takviye önerisi: Solgar Vitamin B12 1000 mcg 100 Tablet

Kadınların Kullanması Gereken Takviyeler

C Vitamini

İnsan sağlığında metabolizmayı güçlendirmesi sebebiyle önemini koruyan C vitamini aynı zamanda kolajen ve nörotransmitter üretiminde de rol oynuyor. Sigara ve alkol kullanımı fazla olan kadınların C vitamini takviyelerini daha fazla alması uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Özellikle mevsim geçişlerinde ve bağışıklığın düşebileceği durumlarda C vitamini önemli bir takviye olarak öneriliyor. Portakal, mandalina, greyfurt, kivi, ananas, çilek ve daha birçok taze meyve, limon, domates, kırmızı ve yeşil biber, C vitamini açısından zengin besinlerin arasında yer alıyor.

Takviye önerisi: Nature’s Supreme Ester-C 1000 Mg C Vitamini 60 Tablet

Kadınların Kullanması Gereken Takviyeler

A Vitamini

A Vitamini sağlıklı görme, bağışıklık fonksiyonu, hücresel büyüme ve fetal gelişim için gerekli olan vitaminlerin arasında yer alıyor. Fetal gelişimi desteklemesi sayesinde hamilelik dönemindeki kadınlar tarafından A vitamini sıkça tercih ediliyor. Ayrıca; kistik fibrozis hastaları ve gelişmekte olan ülkelerdeki kadınlar, A vitamini eksikliği açısından daha büyük risk altında sayılıyor. A vitamini alabalık, beyaz peynir, ciğer, kral uskumru, morina ciğeri yağı, somon, tavuk ciğeri, tereyağı, yumurta sarısı ve yağlı süt gibi besinlerde bulunuyor. Gerekli durumlarda ise takviye olarak uzmanlar tarafından öneriliyor.

Takviye önerisi: Venatura Vitamin A Palmitat 60 Kapsül

Kadınların Kullanması Gereken Takviyeler

D Vitamini

Eksikliğinin etkileri en fazla olan vitaminlerin arasında yer alan D vitamini; kalsiyum seviyelerinin, insülin üretiminin ve bağışıklık fonksiyonunun korunmasında önemli bir rol oynuyor. Eksikliğinde ise depresyon oluşumu gibi farklı etkiler de yaratabiliyor. Obezitesi olan kadınlar, yaşlı kadınlar ve hastanede yatan kadınlarda D vitamini eksikliği daha fazla görülebiliyor. Somon, sardalya, ringa, kılıç, ton, uskumru gibi yağlı balıklar, sığır karaciğeri, yumurta sarısı, karides, tavuk, kırmızı et ve doğada güneş gören mantarlar D vitamini açısından zengin besinlerin arasında yer alıyor. Uzmanlar özellikle güneşten mahrum kalınan kış aylarında D vitamini takviyesinin önemini vurgulamaya devam ediyor.

Takviye önerisi: Solgar Vitamin D3 1000 IU 100 Kapsül

Kadınların Kullanması Gereken Takviyeler

E Vitamini

Önemli bir antioksidan kaynağı olan E vitamini; hücresel iletişim, kan damarı ve bağışıklık sağlığı süreçlerinde önemli bir rol oynamasıyla biliniyor. E vitamini eksikliği nadir görülüyor ancak yağ emilim bozukluğuna neden olan koşullarda ortaya çıkabiliyor. Bu gibi durumlarda E vitamini takviye olarak öneriliyor. Zeytinyağı, fındık yağı gibi bitkisel yağlar, fındık, badem, ceviz, ay çekirdeği gibi yağlı tohumlar, ıspanak, tere, maydanoz, marul, kereviz, lahana, brokoli, balkabağı gibi sebzeler/yeşillikler ve kümes hayvanları E vitamini açısından zengin besinler arasında yer alıyor.

Takviye önerisi: Nature’s Bounty Vitamin E 400 IU Pure d-Alpha 50 Kapsül

Kadınların Kullanması Gereken Takviyeler

K vitamini

K vitamini kemik ve kalp sağlığı için önemli bir vitamin olarak nitelendiriliyor ve sağlıklı kan pıhtılaşmasında rol oynuyor. Bazı genetik bozuklukları olan kadınlarda K vitamini eksikliği ortaya çıkabiliyor ve yetersiz diyetler yüzünden de eksiklik belirtileri oluşabiliyor. Ispanak, pazı, brokoli, lahana, Brüksel lahanası, karnabahar, kara lahana, kuşkonmaz, şalgam, pancar yaprağı, maydanoz, hindiba, bezelye, taze fasulye, domates soya ve meksika fasulyesi, K vitamini bakımından zengin besinlere örnek olarak verilebiliyor.

Takviye önerisi: Nature’s Supreme Vitamin K2 100 Mcg 120 Kapsül

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz