Bir süredir kendinizi halsiz hissediyor, cildinizde anomaliler ile karşılaşıyor ve keyifsizlik içinde spordan bile kaçıyorsanız, vücudunuzdaki B6 vitamini (piridoksin) değerlerine baktırma zamanı gelmiş olabilir…

B6 vitamini, vücutta 100’den fazla metabolik faaliyette görev alır ve birçok rahatsızlığın oluşmasını engellemeye yardımcı olur. Yağda eriyen vitaminlerden olmadığından yani suda eridiğinden fazlası toksik etki yaratmaz ve vücuttan idrar yolu ile atılır.

Özellikle cilt sorunları, kardiyovasküler rahatsızlıklar, sinir sistemi rahatsızlıkları ve halsizlik durumunun B6 vitamini değerlerinde eksilme ile ilişkisi bulunabilmektedir.

Sporla İlgilenenlerin En Önemli Destekçisi: B6 Vitamini

Günlük hayatın koşuşturması içinde her birimiz yoğun bir efor harcarız. Okulda, iş yerinde veya her nerede olursak olalım, vücudun normal fonksiyonlarını yerine getirebilmek adına son derece yoğun bir enerji yakımı gerçekleştiririz. Normal fonksiyonları yerine getirirken dahi vücudun içinde son derece önemli bir enerji sarfiyatı gerçekleşirken, sporla ilgilenen ve bunu gündelik yaşamının bir parçası haline getiren sporcular için bu süreç çok daha yoğun geçmektedir haliyle.

Sporla ilgilenmeye başladıktan sonra vücudun ihtiyacı olan kalori miktarı artar, enerji yakımı hızlanır. Sporla birlikte kasların, kalbin ve tüm vücut fonksiyonlarının normalde olduğundan daha çok çalışması ile vücut yorulur. Her sporcu, antrenman sonrası belirli bir yorgunluk ve dinlenme sürecinden geçer. Sporcu iseniz zaman zaman normal kas ağrılarınızın yanında daha fazla ağrı, yorgunluk ve keyifsizlik yaşıyorsanız durumu doktorunuz ile takip etmeniz gerekebilir. Bu aşırı yorgunluğun bir sebebi de B6 vitamini eksikliği olabilir.

Yüksek protein tüketimi ve yoğun performansın birleşimi ile B6 vitamininin bir arada olması gerekmektedir. B6 vitamini, tüm hücrelerin normal protein ve glikojen metabolizmasına destek çıkar. Bu da, ihtiyacınız olan enerjinin karşılanması, antrenman sonrası yorgunluğunuzun daha az olması ve kaslarınızın korunmasına yardımcı olunması demektir. Ayrıca bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde yer alan B6 vitamini sporcuların rutin hayatına çok daha kolay devam edebilmelerini sağlar.

B6 Vitamini Kardiyovasküler Sisteminiz İçin de Oldukça Değerlidir!

Damarlarınızdaki kan akışının normal fonksiyonlarına devamında da B6 vitamini önemli bir unsurdur. Normal homosistenin metabolizmasına katkıda bulunurken, kanda bulunan homosisteninlerin birikimini engeller. Bu sayede damar tıkanıklığı ve kardiyovasküler rahatsızlıkların engellenmesine yardımcı olur. B6 vitamini eksikliği, homosistenin değerlerinin yükselmesine sebep olabilir.

Doğada B6 Vitamini Kaynakları Oldukça Zengindir!

Tüm faydaları ile herkes için büyük önem taşıyan B6 vitamini, doğada bolca bulunur.

“B6 vitamini hangi besinlerde bulunur?” sorusunun cevabı ise, buğday ve esmer pirinç gibi kepek oranı yüksek gıdalar, antep fıstığı, ciğer, tahıllar, citrus grubu haricindeki meyveler, ay çekirdeği, sarımsak, somon balığı olarak verilebilir. Saydığımız besinler, B6 vitamininin en çok bulunduğu belli başlı besinlerdir.

Bu doğal kaynaklara rağmen halen vücudunuzda B6 vitamini eksikliği varsa ve bu durum bir uzman doktor tarafından da testler sonucu tespit edilmişse veya protein oranı yüksek ürünlerin B6 vitaminiyle tüketilmesinin (Kaynak: Türk Gıda Kodeksi Sporcu Gıdaları Tebliği) önemi bilindiğinden, dışarıdan alınan B6 vitamin takviyesi, eksikliğinizi gidermenize yardımcı olabilir.

Bu bilgilerin dışında  B6 vitamini hakkında ek bilgiler için B6 Vitamini Nedir, Faydaları Nelerdir? bilimsel içeriğinden yararlanabilirsiniz.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz