Hindistan cevizi yağı, kilo kaybından, Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatmasına kadar birçok faydası olduğu iddia edilen, son yıllarda giderek popülerlik kazanmış bir yağdır.

Hindistan cevizi yağı %80’in üzerinde doymuş yağ içerir. Bazı uzmanlar, doymuş yağları kardiyovasküler ve diğer hastalıklarla ilişkilendirmiştir. Hindistan cevizi yağı faydalarına değinmeden önce ortalama 2000 kalorilik diyet uygulayan birinin her gün 20 gramdan fazla doymuş yağ yememesi gerektiğini söylememiz gerekir.

Hindistan Cevizi Yağındaki Sağlıklı Yağ Asitleri ve Kilo Kaybı

Hindistan cevizi yağı, belirli doymuş yağlar açısından yüksektir. Bu yağların diğer diyet yağlarının çoğuna kıyasla farklı etkileri vardır.

Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri vücudunuzdak, yağ yakımını hızlandırabilir ve vücudunuza ekstra enerji sağlar. Ayrıca kanınızdaki HDL (iyi) kolesterolü yükseltir ve bu da kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Diyet yağlarının çoğu, uzun zincirli trigliseritler (LCT’ler) olarak sınıflandırılırken, hindistancevizi yağı, daha kısa yağ asidi zincirleri olan bazı orta zincirli trigliseritler (MCT’ler) içerir. MCT‘leri yediğinizde, doğrudan karaciğerinize giderler ve vücudunuz onları hızlı bir enerji kaynağı olarak kullanır veya ketonlara dönüştürür.

Peki hindistan cevizi yağı kilo verdirir mi? MCT‘lerin ilginç bir başka özelliği de, açlığı azaltabilmeleridir. Kısacası hindistan cevizi yağının açlığı bastırdığı söylenebilir.

Hindistan Cevizi Yağının Kan Şekeri Üzerindeki Etkisi

2009 yılında yapılan bir hayvan çalışmasından elde edilen bulgular, hindistancevizi yağında bulunan MCT’lerin insülin duyarlılığını korumaya yardımcı olabileceğini öne sürdü. Ancak, diğer araştırmalarda aynı sonuçlara ulaşılamadı.

Hindistan Cevizi Yağı, Parlak Saçlar ve Sağlıklı Cilt

Saçların parlaklığını artırmak ve zarar görmesini önlemek için saçlara hindistan cevizi yağı sürmek oldukça etkili bir işlemdir. Saç derisine mineral yağlardan daha iyi nüfuz edebilir.

2017’de yapılan bir araştırmaya göre, insan cildine hindistan cevizi yağı uygulamak, koruyucu bariyer işlevlerini artırabilir ve anti-inflamatuar bir etki yaratabilir.

Hindistan Cevizi Yağının Besin Değerleri

Tüm hindistan cevizi yağları aynıdır ve sağlık üzerindeki etkilerin yağın türüne göre değişebilir.

Genel olarak, bir gıda ne kadar az işlenirse, sağlık yararları sağlama olasılığı o kadar yüksektir ve aynı şey hindistancevizi yağları için de geçerlidir.

1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı;

121 kalori
0 g protein
11,2 g doymuş yağ olmak üzere 13,5 g yağ
0 miligram (mg) kolesterol içerir.
Hindistan cevizi yağı ayrıca E vitamini içerir, ancak lif içermez ve diğer vitamin veya mineraller açısından zayıftır.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz