Özellikle uzun saçlı insanların muzdarip olduğu yıpranma, günümüz çağının sorunları arasında yer alıyor. Saça kimyasal ürünler uygulamak, ısıya maruz bırakmak, havuz ve deniz gibi dış etkenler veya yanlış kozmetik ürünleri kullanmak, saçınızı yıpratan etkenlerin arasında yer alıyor. Bu gibi durumlarda saçınızı kestirmeniz kalıcı bir çözüm olsa da saçınızı kestirmeden bazı yöntemlerle yıpranmayı azaltabilir veya ortadan kaldırabilirsiniz.

Yıpranmış saçlar için bazı doğal maddelerden destek alabileceğiniz gibi vitamin ve minerallerin etkilerinden de yararlanabilirsiniz.

İşte bu yöntemlerden bazıları:

Yıpranmış Saç için Yapabilecekleriniz

Eğer yıpranmış saça sahipseniz evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz yöntemler ile saçınızı onarma sürecini başlatabilirsiniz. Doğadan gelen bazı öneriler ise şöyle:

Çay

Yıpranan saçı onaran maddelerin arasında çay yer alıyor. Şaşırtıcı gelebilir ama çay saçınız için oldukça besleyici bir seçenek olabilir. Saçınızı çay ile duruladığınız zaman saç renginizin ortaya çıktığını ve parlaklığının arttığını fark edebilirsiniz. Saçınızın ihtiyaç duyduğu canlılığı çay ile sağlayabilir, düzenli saç şampuanlama rutininiz sonrasında saçlarınızı şekersiz ve taze demlenmiş çay ile durulayarak saç renginizi güçlendirebilirsiniz. Koyu renkli saçlılar için siyah çay daha uygun olurken, açık renkli saçlar için papatya çayı kullanabilir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, bazı şampuanlar ve saç kremleri de dahil olmak üzere birçok saç ürününde rastladığımız bir içerik. Zeytinyağının en önemli etkilerinin arasında saç büyümesini teşvik etmesi, saçı beslemesi ve nemlendirmesi yer alıyor. Siz de saç bakım rutininize zeytinyağını ekleyerek saçlarınızın yıpranmasını engelleyebilirsiniz.

Yaz için Sirke

Havuza girmek de saçı yıpratan önemli faktörlerin içinde yer alıyor. Havuzda bulunan kimyasallar saç kimyasını bozabildiği gibi cilt yapısını da bozabiliyor. Bunu engellemek için ise elma sirkesi ve suyu karıştırarak saçınıza uygulayabilirsiniz ve durulayabilirsiniz. Böylece yüzme sırasında saçınıza karışan kimyasalları önleyebilirsiniz.

Avokado

Oldukça fazla mineral, vitamin ve faydalı yağ asidi içeren avokadonun ismini son yıllarda zaten sık sık duymaktayız. Kendisi saçlar için de oldukça faydalı. Yumurta ile karıştırarak harika bir saç maskesi hazırlayabilirsiniz. Hafif ıslak saça uygulayıp yaklaşık 20 dakika bekletmeniz yeterli. Sonrasında ise iyice durulayın. Saçlarınız sağlıklı olsa bile bu maskeyi ayda bir kere uygulayabilirsiniz.

Jojoba Yağı

Jojoba bitkisinden elde edilen özel jojoba yağı, saç bakımında sıkça kullanılan içeriklerin arasında yer alıyor. Saç kırılmasının önüne geçmesiyle revaçta olan bu yağ, saçın nem oranını dengeleyerek elastikiyeti artırmasıyla biliniyor. Antialerjenik olduğu için her türlü saç derisiyle genellikle uyum yakalayan jojoba yağı, kepeklenmenin de önüne geçebiliyor.

Saçı Onarabilen Vitaminler

Yıpranan saç derisinin onarılmasında yer alan yöntemlerin arasında vitamin desteği de yer alıyor. Önemli bazı vitaminler, saçın büyüme ve gelişme süreçlerinde rol alabiliyor. Bu vitaminlerden bazıları:

B Vitamini

B vitamini grubu, saç yıpranma süreçlerinin giderilmesinde önemli bir role sahip. B vitamini ailesinden olan biotin, yıpranmış saçlarınızın onarılmasında ve daha sağlıklı saçlarınızın oluşmasında rol oynamasıyla biliniyor. Bunların yanı sıra saç dokusunu da iyileştirerek hacim konusunda fayda sağlıyor. Yumurta, mantar, balık, avokado, yulaf, yer fıstığı ezmesi, karnabahar, muz ve badem gibi gıdalardan biotin desteği alabileceğiniz gibi biotin takviyesi de kullanabilirsiniz.

 C Vitamini

Saçın uzaması konusunda yardımcı olan vitaminlerin arasında bulunan C vitamini, aynı zamanda erken saç beyazlamalarının da önüne geçebiliyor. Bunun nedeni ise C vitamininin kolajen üretiminde büyük rol oynaması olarak açıklanabilir. C vitamini ile saçlarınızı desteklemek için mandalina, limon, greyfurt, çilek, maydanoz, yeşil biber gibi besinleri tüketebilir, bunlarına yanı sıra sektörün önde gelen markalarının C vitamini takviyelerini inceleyebilirsiniz.

E Vitamini

Antioksidan açısından zengin olan E vitamini saç bakımında önemli bir yere sahip. E vitamini saç dokusunun oluşumuna katkı sağlarken aynı zamanda dokuların tamirinde de etki sağlamasıyla biliniyor. Saçların uzaması için serbest radikallerle de savaşan E vitamini balık, ay çekirdeği, badem, yer fıstığı, ıspanak gibi gıdalarda bol miktarda bulunuyor. Bunların yanı sıra takviye olarak da sektörde yer alıyor.

Saçı Onarabilen Mineraller

Saç yıpranma durumlarında yıpranmanın azatılabilmesi için vitaminlerin yanında minerallerin de önemi büyük. Bazı mineraller insan sağlığı açısından da önem taşırken, saç gelişimini de desteklemesiyle revaçta. Bu minerallerin bazıları şöyle sıralanabilir:

Kalsiyum

Saçın uzayabilmesi, canlı ve daha önemlisi sağlıklı kalabilmesi için en çok ihtiyaç duyduğu minerallerden biri kalsiyum olarak biliniyor. Kalsiyum, yapısı itibariyle saçın uzamasını etkiliyor ve daha güçlü görünmesini sağlıyor. Saçlar için kalsiyum ihtiyacını en iyi şekilde gideren besinler süt ve süt ürünleri, balık ürünleri, yoğurt, fındık ve asma yaprağı olarak biliniyor. Bunların dışında ise kalsiyum takviyeleri size yardımcı olabilir.

Demir

Saçlarınızın güçlü olması ve hızlı uzaması için demir mineralinin bu süreçte büyük önem taşıdığını biliyor muydunuz? Saçlarınızın nemli, kalın, güçlü ve parlak olmasını istiyorsanız vücutta hücrelere oksijen transferini desteklemesiyle bilinen demir mineralini tüketmeniz size yardımcı olabilir. Kırmızı ya da beyaz et, ıspanak, yumurta, kayısı ve kuru üzüm başlıca demir kaynakları arasında yer alıyor. Bunların dışında ise birçok markanın demir takviyeleri bu konuda size yardımcı olabilir.

Magnezyum

Saçların uzamasına yardımcı olmak için magnezyum, önemli mineraller listesinde bulunuyor çünkü bu mineral saçların uzamasında rol oynayan folikül sağlığını geliştirmesiyle biliniyor. Magnezyum tüketerek saçlarınızın sağlıklı uzamasına yardımcı olabilirsiniz. Balık, kuru yemiş, pirinç gibi besinlerle magnezyum depolayabileceğiniz gibi takviye olarak da satın alarak ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz