Magnezyum mineralinin insan sağlığına olan etkileri günümüzde hala araştırılan önemli konuların arasında yer alıyor. Kan şekeri seviyelerini düzenlemekten atletik performansı artırmaya kadar, magnezyumun; beynimiz ve vücudumuz için önemli bir mineral olduğu çoğu uzman tarafından belirtiliyor.

Magnezyum, vücudumuzda en bol bulunan dördüncü mineral olarak biliniyor. Enerji üretimi, kan basıncı regülasyonu, sinir sinyali iletimi ve kas kasılması dahil olmak üzere insan sağlığı için gerekli olan 300’den fazla metabolik reaksiyonda yer alması, magnezyumun önemini artırıyor. Hal böyle olunca vücudumuza yeterli miktarda magnezyum almak da güncel konular arasında yer alıyor. Takviyeler yoluyla vücuda alınabildiği gibi besinler yoluyla da magnezyum mineralini sisteminize kazandırmanız mümkün. 

Eğer magnezyum eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız, belirtilerin olup olmadığını öğrenmenizde fayda var. Ayrıntılı bilgi için “Magnezyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir?” adlı yazımızı okumanızı öneririz. 

Neden Magnezyum Tüketilmeli? 

Vücut için gerekli olan minerallerin arasında magnezyum da yer alıyor. Magnezyum, gerekli durumlarda dışarıdan takviye olarak alınarak vücudun magnezyum açığı giderilebiliyor. Bazı elzem aktiviteler için ise magnezyumun vücudumuzda iyi seviyelerde bulunması uzmanlara göre oldukça önemli. Peki magnezyum insan sağlığı için neden önemli?

Egzersiz Performansını Artırabilir

Egzersiz sırasında gerçekleştirdiğiniz aktivite nedeniyle, dinlendiğiniz zamandan daha fazla magnezyuma ihtiyacınız olabileceği, çoğu bilimsel araştırmanın konusu olmaya devam ediyor. Magnezyum, kan şekerini kaslarınıza taşımaya ve egzersiz sırasında birikebilen ve yorgunluğa neden olabilen laktatı atmaya yardımcı olan bir mineral olarak tanımlanabilir. Bazı çalışmalar, magnezyum takviyelerinin yetişkin bireylerde ve magnezyum eksikliği yaşayanlarda egzersiz performansını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini aktarıyor. 

Kan Şekeri Seviyelerini Destekleyebilir

Bazı araştırmalar, tip 2 diyabetten muzdarip olan kişilerin yaklaşık %50’sinin düşük magnezyum seviyelerine sahip olduğunu ve bu durumun vücudun kan şekeri seviyelerini değiştirebileceğini söylüyor. Bu bilgiler doğrultusunda kan şekeri seviyeleri ile magnezyum takviyesi kullanmanın arasındaki ilişkinin pozitif olduğu düşünülüyor. 

Kemik Sağlığını Destekleyebilir

Magnezyum, kemikleri ve kemik kaybına karşı korumak için önemli minerallerin arasında yer alıyor. Aslında, vücudumuzdaki magnezyumun yaklaşık %50’si zaten kemiklerimizde bulunuyor. Bazı çalışmalar, vücudunda magnezyum seviyeleri düşük olan kişilerin daha kırılgan ve zayıf kemiklere sahip olabileceğini gösteriyor. 

Vücudunuzda Birçok Biyokimyasal Reaksiyonda Yer Alır

Az önce de söylediğimiz gibi magnezyum minerali kemiklerde bulunuyor, dahası birçok alanda daha magnezyuma rastlamak mümkün. Aslında vücudumuzdaki her hücre bu minerali içeriyor ve hücrelerin çalışması için önemli bir role sahip. Magnezyumun ana rollerinden biri, enzimler tarafından sürekli olarak gerçekleştirilen biyokimyasal reaksiyonlarda rol alması olarak açıklanabilir. Ayrıca magnezyum vücudumuzda 600’den fazla reaksiyonda yer alıyor. Bu reaksiyonların arasında ise enerji üretimi, protein oluşumu, DNA yaratılması, kas hareketleri ve sinir sisteminin düzenlenmesi yer alıyor.

Magnezyum İçeren Besinler Nelerdir?

Magnezyum içeren besinler, adeta doğanın bize sunduğu mucizeler arasında yer alıyor. Bu besinleri hayatınıza dahil ederek magnezyum açısından zengin beslenebilirsiniz.

Magnezyum İçeren Besinler 

Bitter Çikolata

Lezzetli olduğu kadar sağlıklı olan bitter çikolata, magnezyum içermesinin yanı sıra yüksek oranda demir, bakır ve manganez de içeriyor. Probiyotik açısından zengin lifleri de bünyesinde bulunduran bitter çikolata aynı zamanda da antioksidan zengini bir besin olarak öne çıkıyor. Bitter çikolatanın faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için en az %70 kakao içeren bir ürün seçmenizi tavsiye ederiz. 

Magnezyum İçeren Besinler 

Baklagiller

Mercimek, fasulye, nohut, bezelye ve soya fasulyesini içeren besin açısından yoğun olan baklagiller, magnezyum dahil olmak üzere birçok farklı besin açısından da çok zengindirler. Özellikle 1 fincan siyah fasulyenin yaklaşık 120 mg magnezyum içermesi çoğu beslenme listesine girmesine yardımcı olmakta. Baklagiller ayrıca potasyum ve demir bakımından yüksek olması sayesinde, vejetaryenler için de önemli bir protein kaynağı haline geliyor. Bunların yanı sıra bu besin grubu, başka karbonhidratlara göre daha düşük glisemik indekse sahip olması sayesinde kan şekerinin kontrolüne de destek olabiliyor. 

Magnezyum İçeren Besinler 

Muz

Muz, dünyanın en popüler meyveleri arasında yer almasının yanı sıra, çoğu tatlı tarifinin başrolü olmaya devam ediyor. Sporcuların da hayatında önemli bir yere sahip olan muzun bu kadar tercih edilmesinin birçok sebebi var. Bu sebeplerin arasında ise yüksek magnezyum değerlerine sahip olması yer alıyor. Bunların yanı sıra kan basıncını düşürebilen ve kalp hastalığı riskinin azalması ile bağlantılı olan yüksek potasyum içeriği ile de tercih ediliyor. Ayrıca muz C vitamini, B6 vitamini, manganez ve lif de sağlıyor. 

Magnezyum İçeren Besinler 

Avokado

Avokado inanılmaz derecede besleyici bir meyve olması sebebiyle neredeyse her diyetin içerisinde yer alıyor. Bir orta boy avokado yaklaşık 60 mg magnezyum içermesi ile günlük ihtiyacımızın %18’ini karşılayabilecek kapasiteye sahip. Avokado ayrıca potasyum, B vitaminleri ve K vitamini bakımından da oldukça zengin. Lif kaynağı olmasıyla da revaçta çünkü bir orta boy avokadonun sahip olduğu 17 gram karbonhidratın 13’ü liflerden geliyor. 

Magnezyum İçeren Besinler 

Tofu

Soya peyniri olarak da bilinen tofu, yüksek protein içeriği nedeniyle vejetaryen ve vegan diyetlerde temel bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Tofu, 100 gramında yaklaşık 50 mg magnezyum içermesiyle de ön planda olan bir gıda. Tofu ayrıca protein, kalsiyum, manganez ve selenyum da içeriyor. 

Magnezyum İçeren Besinler 

Tam Tahıllar

Tahıllar arasında; buğday, yulaf ve arpa ile karabuğday ve kinoa gibi tahıllar bulunuyor. Bu tahılları günlük hayatımıza dahil etmek aslında oldukça kolay. Yulaf gibi tahılları hem tariflerimizde hem de kahvaltı kaselerimizde kullanabiliyoruz. Diğer tahılları da eklemekte fayda var. Çünkü tam tahıllar, magnezyum da dahil olmak üzere birçok besin maddesinin mükemmel kaynakları olarak biliniyor. Bunların yanı sıra birçok kepekli tahıl; B vitaminleri, selenyum, manganez ve lif bakımından yüksek olmasıyla öne çıkıyor.

Sektörde öne çıkan birçok markanın magnezyum takviyelerini inceleyin!

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz