Yaş ilerledikçe akıllara gelen bir soruyu bugün masaya yatırıyoruz: kırışıklıklar ile nasıl baş edilir? Yaşlanmanın getirdiği bir gerçek olarak göz kenarlarında, dudaklarda ellerde ortaya çıkan kırışıklıklar biraz sinir bozuyor… Ancak bu son derece normal gerçeği biraz daha ötelemenize ve yaşlılık belirtilerinizi azaltmanıza yardımcı yaşlanma karşıtı besinler var!

Reklam

yaslanma-karsiti-yiyecekler-nelerdir

Genellikle piyasada global pazarlamanın etkisi ile yaşlanma karşıtı krem gibi ürünler cilt ve beden üzerindeki yaşlılık etkilerini ortadan kaldıracaklarını iddia ederler. Ancak bilmeniz gerekiyor ki bu ürünlerin çoğu gerçekten birer pazarlama harikasıdır. Kırışıklık karşıtı krem olarak satılan birçok ürün sizin beklentilerinizi karşılamayacaktır. Zaten eğri oturup doğru konuşalım ne kremlerden ne de yiyeceklerden bir mucize beklememeliyiz. Ancak kendinize birazcık bile faydası olduğunu düşündüğünüz ürünlerin sırrı içeriklerindeki vitamin ve mineral bileşenlerden gelir. İşte bu sebeple biz, yaşlanmayı geciktiren besinler listesini tüm bu pazarlama ürünlerinin önüne koyuyoruz.

Neden Yaşlanmayı Geciktiren Yiyecekler Önemlidir?

Birçok yiyecek içlerinde farklı farklı birçok mikro besini yani vitamin ve minerali barındırır. Vitamin ve mineraller sizlerle daha önce de paylaştığımız gibi vücudun normal fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yürütebilmesi için gereken, kalori olmayan, dolayısıyla kilo yapmayan besinlerdir.

yaslanma-karsiti-yiyecekler-nelerdir

Yaşlanmayı geciktiren yiyecekler diye bir liste hazırladığımız zaman bu listenin, hücrelerinizin sağlığını koruyacak vitamin ve mineraller ile dolu olduklarını görüyoruz. Burada temel mesele hangi vitaminlerin hangi dokularınıza ve organlarınıza iyi geldiğidir. Unutmamalısınız ki yaşlılık sadece göz kenarlarındaki kırışıklıklar ile sınırlı değil. Hücreleriniz yaşlandıkça organlarınız ve cildiniz dışındaki diğer dokularınız da yaşlanıyor; siz, sağlıklı ve daha genç bir vücut için tüm hücrelerinizin ömrünü uzatmalısınız.

Anti Aging Yiyecek Listesi

1. Su

Sadece cilt hücreleriniz için değil, vücudunuzdaki bütün hücreleriniz için en önemli kaynak sudur. Su, vücudunuzdan atılacak olan ürünlerin temizlenmesini, cildinizin nem dengesinin korunmasını, cildinizin esnekliğinin korunmasını ve hücrelerinizin tüm metabolik faaliyetlerini yapmasını sağlayan içecektir. Özellikle kuru bir cilt yapısına sahipseniz her gün düzenli 2-3 litre su içtiğiniz takdirde cildinizde ve saçlarınızda oluşacak nem değişimini hemen fark edebilirsiniz.

2. Portakal

yaslanma-karsiti-yiyecekler-nelerdir

Kış ayları da gelmişken vücudunuzun ihtiyaç duyduğu, cildinizi antioksidanların etkisinden koruyan ve bağışıklık sisteminizi güçlendiren c vitaminine sahip portakalı beslenmenize mutlaka katmanız gerektiğini söyleyelim. Özellikle sigaranın yarattığı toksin etkinin azaltılmasında c vitamini size yardımcı olacaktır.

3. Yumurta

Cilt kırışıklıklarını engelleyebilen kolajen ve elastin içeren yumurta, uzun süre tok tutması ile de kilo kontrolünüze yardım edecek mükemmel bir yiyecektir. Yumurtanın içinde bulunan lutein, göz sağlığınızın da korunmasına yardımcı olur.

Yumurtanın sadece içi faydalı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Yumurta zarının faydaları ve osteoartrit ile ilişkisine değinen “Protein Zengini Yumurta Zarının Şaşırtan Faydaları” yazımızı linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

4. Yeşil Çay

yaslanma-karsiti-yiyecekler-nelerdir

Yeşil çay, içerisindeki l-theanine maddesi stresin etkilerini azaltarak strese bağlı cilt problemlerinin ve kırışıklıkların gelişimini engelleyebilir. Aynı zamanda yeşil çay da normal çay gibi göz ağrıları durumunda göze uygulanarak bölgedeki inflamatuar etkiyi azaltabilir.

5. Somon/Ton Balığı

Burada esas almamız gereken nokta somon ya da ton balığından ziyade omega 3 değerleri yüksek olan balık ürünleridir. Omega 3 kalp ve beyin hücrelerinizin normal faaliyetlerine devam edebilmesi için önemli yağ asitlerinden oluşur. Ayrıca omega 3 yağ asitleri cildin nem dengesi için de önemlidir.

6. Avokado

Son yıllarda ülkemizde de popüler olan bu yiyecek gerçekten hakkındaki övgüleri hak ediyor. Şekli ile sevgimizi de kazanmış olan avokado, hücreleriniz için mükemmel bir B vitamini ve E vitamini kaynağıdır. Salatalarınıza avokado ekleyerek cilt kırışıklıklarınızın oluşumunu engelleyebilirsiniz.

7. Kakao

yaslanma-karsiti-yiyecekler-nelerdir

Yüksek kakao oranına sahip bitter çikolatalar sizin dostunuzdur! Kakao içerisinde bulunan yüksek potasyum değerleri ile stresle mücadelede etkili bir seçenektir. Bu sayede strese bağlı cilt problemlerinin önlenmesini de sağlayabilir. Ayrıca içerisinde bolca kalsiyum bulundurur. Kalsiyum kemik sağlığınızın korunması için önemli bir mineraldir.

8. Ceviz

Kuru yemiş seçeneklerine baktığımızda da genel vücut sağlığınıza faydalı birçok seçenek görüyoruz. Ancak biz ceviz ile yaşlılığı geciktirme konusuna değineceğiz. Ceviz mükemmel bir e vitamini kaynağıdır. E vitamini güzellik vitamini olarak da bilinmektedir. Birçok cilt takviyesinde e vitamini ile karşılaşırız. Kuru cildin yumuşamasında, saçların uzamasında yara ve çatlakların iyileşmesinde E vitamini önemli bir rol oynar.

Reklam

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz