Sarı Kantaron Yağı Nedir?

Sarı kantaron yağı, dünya çapında yaygın olarak kullanılan Hypericaceae ailesindeki çiçekli bir bitki olan sarı kantaronun çiçeklerinin yağ haline getirilmiş formudur. Sarı kantaron adını sarı yapraklarından alır. Kantaron çiçeği aracılığıyla elde edilen sarı kantaron yağının cilde faydaları oldukça fazladır, özellikle cilt üzerindeki yaraları iyileştirmede yaygın olarak kullanılır, ancak başka birçok probleme, özellikle de ruh sağlığına ilişkin problemlere de iyi geldiği kanıtlanmış bir bitkisel ilaçtır. Sarı kantaron yağı bir dizi olumsuz yan etkiye de sahip olabileceğinden bir doktora danışarak tüketilmelidir.

Sarı kantaron faydaları nelerdir ya da kantaron yağı neye iyi gelir soruları sıklıkla dile getirilmektedir. Bu yağdaki aktif maddeler antioksidan özelliklere sahiptir. Fakat oldukça güçlü etkilere sahip olduğu ve fazla kullanıldığında istenmeyen yan etkilere yol açabileceği için bu yağın ılımlı olarak kullanılması tavsiye edilir.

Sarı Kantaron Yağının Faydaları

depresyon-kantaron-iliskisi

 • Yaraları iyileştirme
 • Yanıkların tedavisi
 • Bazı böcek ısırıkları
 • Enflamasyonun azaltılması
 • Sedef hastalığı tedavisi
 • Kas ağrısı giderici
 • Artrit tedavisi
 • Depresyon tedavisi
 • Güneş yanığı giderici
 • Bağışıklığı artırıcı
 • Mide ülserlerinin tedavisi

Sarı kantaron yağının içeriğindeki hiperforin ve hiperisin kombinasyonu, bu faydaların çoğunu bu güçlü yağa sunan şeydir. Kantaron yağı faydaları oldukça geniş bir yelpazede seyretmektedir; böcek ısırıklarına veya iltihap lekeleri üzerine birkaç damla sürüldüğünde, bu bileşikler bağışıklık fonksiyonunu uyarır ve enfeksiyonu önler. Şiddetli bir güneş yanığına maruz kalırsanız, bu yağın birkaç damlasını herhangi bir taşıyıcı yağ ile birlikte uygulayarak yanıkları iyileştirebilir ve acısını azaltabilirsiniz. Siyatik ve fibromiyaljinin neden olduğu ağrı da kantaron yağı yardımı ile tedavi edilebilir. Antioksidan ve nemlendirici özellikleri nedeniyle, sarı kantaron yağı mide ülserlerinin tedavisinde de etkili olabilir.

bocek-isirigi

Bağışıklık açısından bu yağ, sedef ve zona gibi cilt üzerindeki mantar ve bakteri enfeksiyonunu önlemek için iyi bir yardımcı olabilir. Kantaron yağının yüze faydaları da bulunmaktadır. Kantaron yağı sivilce lekelerini yok etmeye de yardımcı olur. Saç derisi ve tırnaklar için de yararlı olan sarı kantaron yağı ölçülü kullanıldığında özellikle bebeklerde olan pişikler için de iyileştirici etkiye sahip olabilir. Kaslarda artrit veya akut ağrı varsa, bir kaç damla kantaron yağının bölgeye uygulanması hızlı bir şekilde şişlik ve kızarıklıkları ortadan kaldırabilir ve hareket aralığını arttırır. Hemoroidleri tedavi etmeye çalışan insanlar için de, sarı kantaron yağı ve saman çiçeği yağı karışımı bu acı verici durumu çabucak rahatlatır. Geleneksel tıpta bu yağ, kulaktaki acıyı veya kulak ağrısını tedavi etmek için doğrudan kulağa damlatılmıştır. Son olarak, geleneksel kullanımlarının yanı sıra, depresyonu azaltmak ve enerjiyi arttırmak için aromaterapide sarı kantaron otu veya sarı kantaron yağını kullanabilirsiniz!

Sarı Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

sari-kantaron-yagi

Birçok insan evde kendi bitkisel ilaçlarını hazırlamaktan keyif alır ve bu doğrultuda sarı kantaron yağının hazırlanması da oldukça kolaydır; Bunun için ihtiyacınız olan şey taze solmuş sarı kantaron çiçekleri. İşte adım adım kantaron yağı nasıl yapılır sorusunun cevabı:

 • Adım 1: En canlı görünen sarı kantaron otu çiçeklerini toplayın ve 24 saat boyunca solmasını bekleyin.
 • Adım 2: Sarı kantaron çiçeği üzerindeki solmuş yaprakları temiz bir cam turşu kavanozuna yerleştirin.
 • Adım 3: Kantaron bitkisi yapraklarının üzerine zeytinyağı (badem yağı, soya fasulyesi yağı vb. de olabilir) dökün
 • Adım 4: Kavanozu sıkıca kapatın ve bol güneş ışığı alacak bir pencere üzerine yerleştirin.
 • Adım 5: Kavanozu her 2 günde bir açın ve oluşan buğulaşmayı silin.
 • Adım 6: Yağ yavaş yavaş kırmızıya dönecektir.
 • Adım 7: 1 ay sonra çiçekleri süzün ve yağı doğrudan güneş ışığından uzak, serin ve kuru bir yerde saklayın.

Sarı Kantaron Çayı Nedir, Sarı Kantaron Çayı Nasıl Yapılır?

sari-kantaron-cayi

Sarı kantaron yağının yanı sıra sarı kantaron çayı da benzer faydaları sağlar, fakat özellikle cilt üzerine uygulanmadığı için daha az tercih edilir. Fakat depresyon ya da anksiyete tedavisinde sarı kantaron çayı daha kullanışlı ve kısmen daha etkilidir. Yağ formundan farklı olarak sarı kantaron çayı faydaları; mutluluk hormonu salgılatır ve stresli hissettiğiniz zamanlarda rahatlama sağlar. Ayrıca gece yatmadan tüketilen kantaron otu çayı melatonin salgısını arttırır ve uyku sorunu yaşayanlara iyi gelir. Kantaron çayı faydaları bunlarla da sınırlı değildir. Ek olarak tok tutucu özelliği sayesinde kilo vermek isteyen kişilere de yardımcı olabilir.

Sarı kantaron çayı yapımı için sadece 1 tatlı kaşığı sarı kantaron ve 1 su bardağı suya ihtiyacınız vardır. Öncelikle 1 su bardağı su cezvede kaynatılır ve sonrasında ocaktan alınarak 1 tatlı kaşığı kurutulmuş sarı kantaron yaprakları eklenerek cezvenin üzeri kapatılır ve 5-6 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Sonrasında çay güzelce süzülür ve tercihe göre bal ya da limon ilave edilerek tüketilebilir. Günde 1 bardak içilmesi tavsiye edilir.

Sarı Kantaron Yağı Yan Etkileri

hamile-kadin

Sarı kantaron yağı faydaları her ne kadar çok olsa da, hamilelik ile ilişkili potansiyel komplikasyonlar ve güneşe karşı duyarlılık gibi bazı yan etkileri de vardır.

Hamilelik

Bu yağın hamile ve emziren kadınlar üzerindeki etkileri konusunda gerçekleştirilen araştırmalar sınırlıdır, bu yüzden genellikle kullanılmaması önerilir.

Fototoksisite

Çalışmalar, bu yağı cilt üzerinde kullanmanın, güneş ışığına maruz kaldığında ciltte hasara veya tahrişe neden olabileceğini, bu nedenle evden çıkmadan önce doğrudan sürülmemesi gerektiğini tespit etmiştir.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz