tirnak-mantari-neden-olur-tedavisi-nasildir

Özellikle sporcuların ve uzun süreli ayakkabı giyen kişilerin sıklıkla yaşadığı ayak tırnak mantarı problemi neden olur ve tırnak mantarı nasıl geçer sorularını bugün sizler için yanıtlıyoruz.

Tırnak mantarı ayak tırnakları üzerinde sararma, kalınlaşma, çatlaklar ve pürüzlü bir yüzey oluşturarak bölgeyi enfeksiyon oluşumuna ve ağrıya açık hale getirir.

Tırnak mantarına ne iyi gelir sorusunu yanıtlamadan önce hangi unsurların bu mantar oluşumunu tetiklediğine bakalım. Daha sonra da tırnak mantarına evde çözüm üretebilir misiniz, dermatoloğa gitmeden bu problemden kurtulabilir misiniz detaylıca cevaplayalım.

Tırnak Mantarı Neden Olur?

tirnakmantari-ayak

Çirkin görünümü ve kötü kokusu ile dünya geneli üzerinde de oldukça yaygın olan tırnak mantarı, özellikle ayak bakımı dikkatli yapılmadığı zamanlarda oluşmaya başlayabilir. El tırnaklarında böyle bir sorunun olmamasının temel sebebi ellerin daima hava ile temasta ve kuru olmasıdır. Yani ayak mantarı oluşumunun temel problemi aşırı nem ve havasızlıktır.

Bununla beraber tırnak mantarı bulaşıcıdır ve spor salonları gibi yerlerde olan ortak duş kullanımlarında, başka birinin çorap ve ayakkabıları giyildiğinde, sterilizasyonu yeterince sağlanamamış ortamlarda manikür ve pedikür uygulamalarında ayak mantarı bulaşabilir.

Ayak tırnak mantarının diğer sebepleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Kötü ayak hijyeni
  • Aşırı terleme ile ayaklarda oluşan nem
  • Parmakları sıkıştıran, dar ve sivri uçlu ayakkabılar
  • Tırnak üzerine alınan darbe ve çeşitli yaralanmalar
  • Enfeksiyon oluşumuna açık hale gelmenize neden olan bağışıklık sistemi rahatsızlıkları
  • Aynı ayakkabıların havalandırılmadan uzun süre giyilmesi
  • Ayakların uzun süre kapalı ve nemli kalmasına sebep olan meslekler (spor ve askerlik gibi)

Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

1. Elma Sirkesi

Sirkede bulunan asidik yapı, ayak tırnağında mantar oluşumuna neden olan bakterileri yok edebilecek ya da engelleyebilecek bir üründür. Sirke mantarlı bölgedeki pH seviyesini düzenleyerek mantarın bu bölgede yayılmasını engeller.

Önce ayağınızı iyice sabun ile yıkayın. Daha sonra sirke ve suyu eşit miktarlarda karıştırın, ayağınızı bu karışım içerisinde 15-20 dakika bekletin bu işlemi her gün 2 kere tekrarlamanız mantarın yayılmasını engelleyebilir.

2. Sarımsak

Sarımsak antimikrobik ve antibiyotik yapısı ile bağışıklık sistemi için önemli bir yiyecektir. Aynı şekilde sarımsak ayak mantarı tedavisinde de kullanılabilir. Bakterilerin bu bölgede azalmasına yardımcı olabilir.

10 diş sarımsağı iyice ezip püre haline getirin ve az miktarda ılık su ile bir kasede karıştırın. Biraz karışımı dinlenmeye bırakın. Daha sonra mantarlı bölgeye bu sarımsaklı suyu 15 dakika uygulayın. Aynı zamanda zeytinyağı ile sarımsak karışımı da yapabilirsiniz bu karımışı da 30 dakika ayağınızda bekletmek size yardımcı olabilir.

3. Mentollü Krem

Eczanelerde kolayca bulabileceğiniz, genellikle nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda cilde sürülerek burun açıcı olarak kullanılan mentollü kremler ayak mantarı tedavisi için kullanılabilir.

Önce ayağınızı sabunlu su ile yıkayıp daha sonra enfeksiyonlu bölgeye az miktarda mentollü krem sürebilirsiniz. Bu tedaviyi her gün iki kere özellikle yatmadan önce uyguayabilirsiniz.

4. Limon Suyu

Bir başka antibiyotik ve bakteri engelleyici özelliğe sahip asidik ürün ise limon suyudur. Tırnak mantarı tedavisi için limon suyunu mantarlı bölgeye sürün.

Tırnak mantarı bu gibi evde doğal yollar ile yaptığınız tedavile yanıt vermiyorsa ve hızla yayılmaya devam ediyorsa hemen bir dermatoloğa danışmanızı tavsiye ederiz.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz