sindirim-sistemine-iyi-gelen-gidalar-nelerdir

Karnınızdaki şişkinlik buradan uzaya gidiyor “bırakın beni ben tek gezeceğim” diyorsa bunun sebebi sindirim problemleri ve gaz olabilir… Özellikle kadınların yakından tanıdığı (teşekkürler mensturasyon dönemi) şişkinlik; çoğu zaman sindirim bozukluğuna bağlı olduğu için sindirim sistemi düzenleyici etkiye sahip yiyecekler, ilaçlar ya da çaylar ile birkaç gün içerisinde kontrol altına alınabiliyor. Eğer göbeğinizi doğal sınırlarına döndürmek ve en sevdiğiniz kıyafetlerinize kolayca girebilmek istiyorsanız buraya dikkat diyoruz.

sindirim-sistemine-iyi-gelen-gidalar-nelerdir

Bugün sindirim bozukluğuna ne iyi gelir sorusuna yiyecekler ile cevap vermek istedik çünkü yemek yemek mükemmel bir şey! Eğer sindirim sorunu zaman zaman size de uğruyorsa birazdan bahsedeceğimiz yiyecekler tabağınızda ne sıklıkta bulunuyor bir düşünmenizi isteriz. Beslenme, genel sağlık açısından her zaman en önemli faktörlerden biri ve konu sindirim sistemi olduğunda da diğer faktörlerden kat kat fazla önem taşıyor. Bazı yiyecekler sindirim sistemini hızlandıran etkiye sahip oldukları için her gün tabağınıza bu yiyeceklerden eklemeniz kolayca yediklerinizi sindirebilmenizi ve şişkinlik yaşamadan hayatınıza özgürce devam edebilmenizi sağlıyor. İşte bu sebeple aşağıdaki yiyecekleri ne sıklıkta tükettiğiniz oldukça önemli…

Sindirim Sistemine İyi Gelen Yiyecekler

Sindirim sistemine iyi gelen yiyecekler dediğimizde bizim aklıma gelen ilk yiyecekleri aşağıda sizin için sıraladık. İçeriklerinde ne gibi makro ve mikro besinler içerdiklerini, mide ve bağırsaklara nasıl iyi geldiklerini bu yiyecekleri nasıl tüketebileceğinizi anlattık. Hazırsanız kâğıdı kalemi alın listeyi kaydetmeye başlayın.

1. Yoğurt

sindirim-sistemine-iyi-gelen-gidalar-nelerdir

Pastörize edilmemiş, evde yapılan yoğurt kadar sindirime iyi gelen ve besleyici çok az yiyecek var. Fermente edilmiş yoğurtlar sindirim sistemine hem iyi geliyor hem de 100 gramında yaklaşık 58 kalori içererek size düşük kalorili bir ara öğün fırsatı sunuyor. 100 gram yoğurt yaklaşık 10 gram protein, 3,6 gram karbonhidrat, 0,4 gram yağ içeriyor. Ayrıca kalsiyum, demir, a vitamini ve magnezyum gibi mikro besinler içeriyor.

  1. Elma

Pazarlarda, marketlerde 4 mevsim bulabileceğiniz tatlısıyla ekşisiyle en sevdiğimiz meyvelerden elma, sindirimi kolaylaştıran en ideal yiyeceklerden biri. 100 gramında 2,4 gram diyet lifi ile sindirime yardımcı olabilen bu meyve 52 kalori ile hem lezzetli hem hafif bir yiyecek. Elmanın besin değerlerine baktığımızda potasyum, c vitamini, kalsiyum, magnezyum, a vitamini açısından zengin olduğunu antrenman öncesi yüksek karbonhidrat değeri ile güçlü bir enerji kaynağı olduğunu görüyoruz.

  1. Rezene

sindirim-sistemine-iyi-gelen-gidalar-nelerdir

Rezene eğer bebeğiniz var ise mutlaka tanıdığınız yoksa da bebekken bol bol tükettiğiniz bir bitkidir. Rezene çayının sindirim sistemine bağlı gazı yatıştırmada harika bir bitki olduğunu söylemeliyiz. Lif açısından kuvvetli olan rezene kabızlık sorununa da iyi gelmektedir. Rezene 100 gramında 3,1 gram lif, 1,2 gr protein, bol miktarda a vitamini, potasyum, kalsiyum, c vitamini ve magnezyum içerir. Diyet yaparken de keyifle rezene çayı içebilirsiniz. (1, 2)

  1. Kefir

Eğer dahiliye doktoruna bağırsak problemleri ile ilgili danıştıysanız kefir kelimesini de mutlaka duymuşsunuzdur.

Yoğurt benzeri bu ürün, Türk mutfağından dünyaya yayılmış bir sağlık kaynağıdır. Bağırsakların düzgün ve sağlıklı bir şekilde işlemesine yardımcı olur ve bağırsaklarda bulunan zararlı bakterilerin vücuttan atılmasını sağlar, gelişimlerini engeller. Kefir 100 gramında 52 kalori, 2,7 gram protein, 3,2 gram karbonhidrat, 3,2 gram yağ, bol miktarda potasyum ve kalsiyum içerir. (3, 4)

  1. Chia Tohumu

sindirim-sistemine-iyi-gelen-gidalar-nelerdir

Son yılların popüler pudding malzemesi chia tohumu mükemmel bir lif kaynağı. Chia tohumu içerisinde bulunan jelatinimsi besin, vücutta prebiyotik görevi görerek bağırsaklardaki yararlı bakterilerin gelişimini ve sağlıklı bir bağırsak florası oluşumunu sağlar. 100 gram chia tohumu, 486 kalori, 34 gram lif, 17 gram protein ve 31 gram yağ içerir; kalsiyum, magnezyum ve potasyum açısından da zengindir.

  1. Tam Tahıllar

Ekmekleri kesmenin anlamı yok tam tahıllı olmadıkça… Tam tahıllı ürünler, zengin lif kaynaklarıdır. Sindirime yardımcı olan lif içeriği sayesinde kinoa gibi farklı tam tahıllara da yönelebilirsiniz. 1 dilim tam tahıllı ekmek yaklaşık olarak 13 gram karbonhidrat, 1,5 gram lif, 2 gram protein, yüksek miktarda sodyum ve potasyum içerir.

  1. Pancar

sindirim-sistemine-iyi-gelen-gidalar-nelerdir

Turşusunun nefis tadı ile yine her Türk evinde bol bol bulunan bir yiyecekten bahsediyoruz: pancar! Kolon sisteminin sağlığı için çok önemli olan bu sebze, salatalarınızda, et yemeklerinizin yanında mutlaka bulunmalı. Dilerseniz turşu olarak da masanızda her zaman bulundurabilirsiniz. 100 gram pancar yaklaşık olarak 43 kalori, 2,8 gram lif, 1,6 gram protei, yüksek miktarda potasyum, sodyum, c vitamini, a vitamini ve magnezyum içerir.

  1. Muz

Lif açısından en önemli ve en lezzetli seçeneklerden biri de muz. Sevmeyeni olmayan bu meyve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine ve ishal gibi bağırsak problemlerinin azalmasına yardımcı olur. Ayrıca mideyi de rahatlatır. Sindirim sistemine iyi gelen yiyecekler arasında favorilerimizden olan muz 100 gramında 88 kalori, 2,6 gram lif, potasyum, a vitamini, c vitamini, b6 vitamini ve magnezyumdan bol miktarda bulundurur.

  1. Somon

sindirim-sistemine-iyi-gelen-gidalar-nelerdir

Lifleri bir kenara bırakırsak omega 3 yağ asitleri ile gelen faydaya odaklanmamız gerek. Somon sindirim sorunu konusunda size yardımcı olabilecek bir et çeşididir. Omega 3 yağ asitlerinin vücutta ödemi azalttığı bilinmektedir. Ödem ile ilişkili sindirim problemlerinde somon size yardımcı olacak bir kaynaktır. 150 gram porsiyon yaklaşık olarak 269 kalori, 29,9 gram protein, 15 gram yağ, yüksek miktarda a vitamini ve potasyum içermektedir.

10. Koyu Yapraklı Sebzeler

Ispanak, pazı, brüksel lahanası, marul, roka, maydonoz, brokoli… Bu listeyi oldukça uzatabiliriz. Koyu yapraklı sebzelerin tümü sindirime faydalı lif kaynaklarıdır. Akşam yemeklerinizi yeşil sebze seçimlerinden yana yaparsanız hem daha rahat bir sindirim süreci ile vücudunuzu uykuya kolay bir şekilde hazırlarsınız hem de sebzelerden gelen zengin vitamin ve minerallerden yararlanırsınız.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz