glukozamin-nedir-faydalari-nelerdir

Glukozamin adını en sık duyduğunuz ek besinlerden biri olabilir. Özellikle ortopedik bir rahatsızlığınız varsa çevreniz ya da doktorunuz size glukozamin takviyesinden bahsetmiş olabilir. Ya da siz bir süredir geçmek bilmeyen eklem ağrılarınız için bir takviye arıyor olabilirsiniz. Bu durumların hepsinde yolunuz glukozamin ile kesişmiştir. Peki glukozamin nedir, yeterince bilgiye sahip misiniz?

Glukozamin Nedir?

Besin takviyeleri ilaç değildir ilk olarak bunu belirtelim. Bu sebeple glukozamin hapı kullanmak bir ilaç tedavisi değildir. Peki glukozaminin vücuttaki işlevi nedir, neden glukozamin kullanılmalı sorularınızı duyar gibiyiz.

glukozamin-nedir-faydalari-nelerdir

Eklemlerinizin kıkırdak yapısı ve bağ dokularınız eğer olmasaydı yürümek, koşmak, bir nesneyi tutup kaldırmak, klavye kullanmak ve daha birçok eklem hareketine bağlı aktivite çok ciddi miktarda acılar ve ağrılar yaşatabilirdi. Glukozamin, eklemlerde bulunan kıkırdak dokunun yapısını ve bağ dokularını oluşturan doğal bir bileşendir. Vücudumuz bu besini üretebilir. Glukozamin şeker ve protein besinlerinin birleşiminden oluşur. Glukozamini eklemleri kayganlaştıracak ve hareket kabiliyetinizi arttıracak mükemmel bir besin olarak düşünebilirsiniz.

Glukozaminin Faydaları Nelerdir?

Glukozaminin antiinflamatuar yani iltihap önleyici özellikleri vardır. Ayrıca eklemlerdeki yaşlanmanın ve hücre hasarlarının önüne geçebilmektedir. Başlıca özelliklerine ek olarak ise aşağıdaki faydaları sayabiliriz:

  • Eklem sağlığı için faydalıdır
  • Sindirimin düzenlenmesine ve bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olur
  • Kemik ağrılarının azalmasına yardımcı olur
  • Kemik dokularında meydana gelen hasarların onarılmasına ve yeni dokuların oluşumuna katkıda bulunur (ameliyat sonrası da tedaviye destek amaçlı kullanılabilir)

glukozamin-nedir-faydalari-nelerdir

Glukozamin Supplement Olarak Kullanılmalı mıdır?

Kronik ya da zaman zaman oluşan eklem ağrılarınız var ise, yaşa bağlı kemik iltihabı ya da osteoartrit gibi problemler yaşıyorsanız bir doktora danışarak glukozamin takviyesi kullanabilirsiniz. Günlük dozaja uygun bir şekilde supplement olarak glukozamin alımı hafif kemik ve eklem ağrılarının azaltılmasına yardımcı olabilir.

Glukozamin yoğun olarak denizlerdeki kabuklu canlılardan elde edilmektedir. Glukozamin supplementi deniz canlılarından üretildiği için deniz kabuklularına alerjiniz varsa bu konuda mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz.

Glukozamin Kondroitin Nedir?

Glukozamin kondroitin, özellikle son yıllarda eklem rahatsızlıkları olan yaşlılarda takviye olarak kullanılan bir üründür. İçerisinde glukozamin ve kondroitin besinlerini bulundurur.

Glukozamin kondroitin ile ilgili daha detaylı bilgi için Glukozamin Kondroitin Nedir, Nasıl Kullanılır? içeriğini inceleyebilirsiniz.

glukozamin-nedir-faydalari-nelerdir

Kondroitin de tıpkı glukozamin gibi kıkırdaklara esneklik sağlayan bir besindir. Yaygın olarak istakoz, yengeç ve karides gibi deniz kabuklularında bulunur.

Deniz kabukluları dışında bu besinleri yoğun olarak tüketebileceğimiz doğal yiyecekler bulunmamaktadır. Bu sebeple kemik ve kıkırdak sağlığı için glukozaminin ek gıda olarak alınması tavsiye edilmektedir.

Glukozamin kondroitin gıda takviyeleri toz ve kapsül formda satışa sunulmaktadır. Eğer eklem ağrısı şikayetiniz ya da eklem esnekliğinde probleminiz var ise piyasada bulunan ürünlerden birini seçerek doktorunuza da danışarak besin desteği olarak kullanabilirsiniz.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz