Yazan Natalie Gingerich Mackenzie

Silikon ameliyatı güvenli bir işlemmiş gibi kabul edilse de ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) son zamanlarda silikon ile ilgili akıl karıştıran bazı uyarılarda bulundu. Silikon ameliyatı sonrası süreç, öyle sanıldığı gibi problemsiz geçmeyebilir.

Mesela model Karen McDougal 1996 yılında ilk silikon ameliyatına girdiğinde, doktoru ona tek bir uyarıda bulunmuştu: çok küçük bir risk olsa da yara dokusunun birikmesi sonucu meydana gelen kapsüler kontraktür (kapsül çekintisi) ihtimali vardı. McDougal ihtiyatı elden bırakmamak için tuz içeren (salin) implant tercih etti. “Doktorum, ‘Sana güvenli olanları takıyoruz, sudan başka bir şey değil. Ölene kadar bir şey olmaz’ demişti.” diyor McDougal.

Ancak yaklaşık yedi yıl sonra McDougal’ın sağlığı bozulmaya başladı. Haftalarca bir türlü iyileşemediği dönemler geçirdi. Gözü bulanık görmeye, gözlerindeki beyaz kısım da pembeye dönmeye başladı. Biraz zaman geçtikten sonra migren ağrıları ve kendi sesine dahi tahammül etmekte zorlandığı ses hassasiyeti baş gösterdi. Üstüne üstlük sık sık kendinden geçmeye başlayıp parmak uçlarının ağarıp uyuşmasıyla kendini gösteren Raynaud hastalığına yakalandı. Doktorlar hormonlarında tükenme ve tiroit rahatsızlığı teşhisi koydular ancak hangi uzmana giderse gitsin problemin ne olduğunu kimse tanımlayamıyordu.

Problemin silikon takma ameliyatı olabileceği McDougal dahil kimsenin aklına gelmedi. Fakat bir arkadaşı kendisini hasta ettiği için karısının artık silikon çıkarma ameliyatı yaptırmaya karar verdiğini söyleyince aklına bir kuşku düştü. Belirtiler şiddetlenmeye başlayınca bu sefer internete girip uykusuzluk, müzmin yorgunluk, geçmeyen enfeksiyonlar, isilik gibi kendisiyle aynı belirtiler gösteren kadınlar olduğunu ve bunların da vücudun implantları reddetmesi yüzünden meydana geldiğini öğrendi.

Tıp silikon taktırmak için ne diyor?

Tıp dünyasındaki birçok kişi, vücudun silikonu sanki nakledilen bir organmış gibi reddetmesi teorisine inanmıyor. Amerikalı plastik cerrah ve Amerika Plastik Cerrahi Kurumu başkanı Debra Johnson, vücut silikonla birlikte implantın çevresinde yara dokusu oluşturarak bu bölgeyi sarar ve etkili şekilde yalıtır diyor. “Silikonun vücudunuza akıp sızması için hem implantın hem de iyileşme dokusunun kapsülünün aynı anda kırılması gerekiyor. Olmaz diye bir şey yok ancak ciddi bir araba kazası veya bıçaklanma gibi büyük bir şeyin yaşanması lazım. O durumlarda bile vücut silikonu derhal sarıp çeperleyecektir.”

McDougal ve diğerlerinin bildirdiği belirtiler konusunda ise Johnson göğüs implantı yaptıran kadınların bazılarında müzmin yorgunluk, kas ağrısı ve sızısı olduğunu kabul ediyor. Ancak bunu bir neden-sonuç ilişkisi olarak görmüyor. Aslında geçtiğimiz yirmi yıl içerisinde yürütülen birçok araştırma, bu durumlar arasında bir ilinti olup olmadığını kanıtlamış değil diye ekliyor. Ancak bazı araştırmacı ve tıp profesyonelleri, memeye silikon takma prosedürünün kendisinden ayrı olarak implantın doğasında bazı riskler olduğunu yavaş yavaş kabul etmeye başladılar.

Silikon Taktırma Hakkında Bilgiler

McDougal için çare implantı toptan çıkarmak olmuş. Operasyonu gerçekleştiren alanında uzman plastik cerrah David Rankin, taktığı her implanta karşı bir tane çıkardığını söylüyor. Silikon taktırma fiyatları bu derece masraflıyken böylesi bir sirkülasyon şaşırtıcı doğrusu. Bu nedenle, eğer silikon taktırmak istiyorsanız çok iyi araştırma yapmalısınız. İçiniz de rahat olmalı. İşe size vereceğimiz önemli detaylarla başlayabilirsiniz.      

  1. Ömürlük değiller. Çoğu kadının implantlarını daha sonra çıkarttırması veya 10 ilâ 15 yılda bir yenilemesi gerekiyor. ABD Gıda ve İlaç Dairesine göre, göğüslerini büyütmek için ameliyat olan kadınların %20’si sekiz ilâ on yıl içerisinde implantlarını aldırdı.
  2. Prosedürden sonra göğüslerinizi kontrol ettirmeniz gerekiyor. Göğüs implantı olan kadınların yırtılmalara karşı ameliyattan üç yıl sonra, üçüncü yıldan sonra da her iki yılda bir emar çektirmeleri öneriliyor.
  3. Göğüslerini büyüten birçok kadın bebeklerini emzirebilirken bir kısmında sorunlar yaşanabiliyor.
  4. Meme kanseri riskinizde bir değişiklik olmuyor. Düzenli olarak mamografi çektirin ve kansere karşı önlemler alın. Doktorunuza implantınız olduğunu söylemeniz çok önemli! Göğüs dokusunun bazı kısımları implantlı göğüste daha zor göründüğünden birkaç fotoğraf daha çektirmeniz gerekebilir.

 

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz