Yazan Alyssa Shaffer

Sağlıklı yağlara yeniden kucak açılmasıyla artık sağlıklı besleneceğim derken yağdan tamamen kopmamıza gerek kalmıyor! Tamam, yağlar artık düşmanımız olarak kabul edilmiyor ama yine de ihtiyatı elden bırakmaya gelmez. ABD Beslenme ve Diyetetik Akademisi sözcüsü Jessica Crandall, “Yağ, dengeli beslenmenin önemli bir öğesidir ancak kalori bakımından yoğun olduklarından fark etmeden ucunu kaçırabiliyoruz” diyor. Sıvıyağ dünyasının en iyilerini sizin için vitrine çıkardık.

Kanola Yağı

Kullanım Alanı: Bütün yemekler

Kolza tohumunun kültür bitkisinden elde edildiğinden kolza yağı da denen kanola yağı, her yemeğe giden sıvıyağlardan biridir. Sahip olduğu nötr tadı ve nispeten yüksek dumanlanma noktası (kızdığında acılaşıp buruklaştığı sıcaklık) sayesinde sotelere ve salata soslarına çok yakışır. Kanola yağı Omega 3 yağ asitleri bakımından da zengindir.

Uyarı: Kanolanın tadı bir yıl kadar sonra acılaşmaya başlar; taze kalması için serin ve karanlık yerde saklayın.

Hindistan Cevizi Yağı

Kullanım Alanı: Fırın yemekleri, yüksek ısıda pişen yemekler

Hindistan cevizi yağı adeta altın çağını yaşıyor. Süper gıda olarak adlandırılan bu yağın, kilo vermeden Alzheimer riskinin azaltılmasına kadar birçok konuda faydalı olduğu söyleniyor. Hatta organik hindistan cevizi yağı cilt ve saç bakımında bile kullanılabiliyor. Yemeklik olarak kullanıldığında ise özellikle fırında pişen yemeklere kuruyemişe benzer tatlı bir lezzet katan Hindistan cevizi yağı, körili yemeklere ve balığa da çok yakışır.

Uyarı: Hindistancevizi yağına atfedilen sağlık faydalarının birçoğu, vücut tarafından daha kolay emilen ve atletler için iyi bir enerji kaynağı olan orta zincirli yağ asitlerinden geliyor. Crandall, “Ancak etrafta dolaşan her şey de doğru değil” diyor. “İddia edilen bazı faydaları araştırmalarca sabit değildir.”

Avokado Yağı

Kullanım Alanı: Yüksek ısıda pişen yemekler (kavurma, mühürleme, soteleme)

Avokadonun dumanlanma noktası çok yüksek olduğundan (270°C civarında) yüksek ateşte pişen yemekler için idealdir. İhtiva ettiği tekli doymamış yağlar sayesinde kalp dostu bir yağ olarak görülür. Avokado yağı ayrıca cilt ve saç gibi kozmetik ürünlerinde de sıklıkla kullanılır.

Vücudunuzun ihtiyacı olan vitaminleri ve iyi huylu tekli doymamış yağ asitleri ile dolu avokado sindirime yardımcı olur ve uzun süre tok tutar.

Uyarı: Avokado yağı piyasadaki diğer yağlara göre daha pahalıdır. Yemeklik olanını sadece yemekler için kullanın. Nispeten ucuz olanlarını kozmetik amaçlı kullanın.

Keten Tohumu Yağı

Kullanım Alanı: Salata sosu; tahıl, sebze ve proteinlere yakışır

Keten tohumu yağı Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerinin ikisini de içerdiğinden özellikle balıkyağı tüketmeyen vejetaryenler için daha uygun görülse de bazı araştırmalar, vücut, asitleri sindirdikten sonra dönüştüremediğinden balıkyağıyla aynı faydaları sağlayıp sağlamadığı konusunda kesin bir şey söyleyemiyor.

Uyarı: Keten tohumu yağı ısıya karşı hassas olup ısı, ışık ve oksijene karşı dayanıksızdır. Düşük dumanlanma noktası olduğundan, yemek pişirmek için değil pişmiş yemeklerin üzerine gezdirilerek tüketilmesi daha uygundur.

Zeytinyağı

Kullanım Alanı: Sote, salata sosu

Hafif veya riviera zeytinyağının, tadı daha zengin olan sızma zeytinyağından daha açık bir rengi vardır. (Hafif yağlar kimyasal çözücülerle işlenir; sızma zeytinyağı ise zeytinden çıkarılan saf yağdır.) Dumanlanma noktası daha yüksek olduğundan rivierayı yüksek ısıda pişen yemeklerinizde, sızma zeytinyağını da çiğ yiyeceklere tat vermesi için sirke veya limon ile karıştırarak veya tek başına kullanın. Tekli doymamış yağ asidi bakımından zengin olan zeytinyağı sağlıklı kolesterol seviyeleri ve düşük kalp krizi riskiyle ilişkilendirilir.

Uyarı: Sızma zeytinyağının keskin bir tadı olduğunu söyleyen Grandall, bazı yemeklerin tadını bozabileceğinden az miktarlarda kullanmanızı tavsiye ediyor.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz