Vücudumuzda birden fazla göreve sahip olan vitaminler, doğrudan ya da dolaylı olarak sağlığımızı koruyabilmemiz için gereken en önemli besin kaynaklarıdır. Söz konusu güzellik ve bakım olduğunda ise bazı vitaminler diğerlerine kıyasla biraz daha önem kazanır. B12 vitamini, saç sağlığı ile olan ilişkisi nedeniyle hem daha çok araştırılan hem de birçok kişinin daha fazla tüketme gereği duyduğu bu vitaminlerden biridir. Bu yazımızda bilimsel çalışmalardan da yola çıkarak çok merak edilen bu B12 eksikliğinin ya da yeterli tüketiminin saç sağlığını nasıl etkilediği konusuna odaklanmak istedik. Gelin birlikte “B12 eksikliği saç döker mi?” sorusunun cevabını arayalım.

B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

B12 vitamini eksikliği, vücutta düzgün çalışmayan ve anormal derecede büyük boyutlara sahip olabilen kırmızı kan hücreleri üretmesi nedeniyle ortaya çıkar. Diğer bir B vitamini olan folat yani B9 vitamini ile birlikte vücuttaki oranı eksildiğinde anemi gibi rahatsızlıklar görülebilir.

Bazı genel belirtilere sahip olduğu için vücuttaki B12 düşüklüğünü anlamak pek kolay değildir ancak bazı belirtiler de bu vitamin eksikliğinden şüphelenmek için yeterlidir. En kesin sonuç kan testi ile ortaya çıkacaktır. Bu nedenle aşağıda sıraladığımız B12 eksikliği belirtilerinden büyük çoğunluğunu gösteriyorsanız bir doktora başvurmanızda fayda var (1).

  • Aşırı yorgunluk
  • Enerji eksikliği
  • Dil ağrısı ve dilde kızarıklık
  • Ağız ülseri
  • Kas güçsüzlüğü
  • Görme bozukluğu
  • Hafıza ve anlama ile ilgili bozukluklar
  • Depresyon ve kaygı bozuklukları

B12 vitamin eksikliğini gidermek için tüketebileceğiniz gıdaları “B Vitamini İçeren Besinler” başlıklı içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

B12 – Saç Dökülmesi İlişkisi

Saçın ham maddesi, keratin adı verilen bir bileşenden oluşur. Bu maddeye besin sağlayan şey ise saç derinizin hemen altında bulunan foliküllerdir. Foliküller, kafa derisinin altındaki kan damarlarına bağlanarak saçlarınız için gereken oksijen, enerji ve besini saç tellerinize tek tek ulaştırmakla yükümlüdür. Bu yapının en temel kaynağı olan kan hücreleri ise B12 vitamini tarafından üretilir. Vücutta kırmızı kan hücresi yapımında görevli olan B12 vitamini, saçların yeterli miktarda beslenmesi ve hızlı uzaması için gereken besin kaynağının yani kanın üretilmesine yardımcı olduğu için dolaylı olarak saç sağlığıyla da ilişkilendirilir.

B12 – saç dökülmesi arasındaki ilişkiyi incelemek üzere yapılmış birkaç çalışma vardır. Bunlardan biri Türkiye’de 43 hasta ve 36 sağlıklı birey olmak üzere iki grubu içerir. İki gruptan da kan örnekleri alındıktan sonra hem B12 vitamini hem de folik asit bakımından incelendi. Çalışmaya göre iki grup arasındaki B12 ve folik asit değerlerinde anlamlı bir fark yoktu. Ancak yapılan benzer bir çalışmaya göre ise kırmızı kan hücresi ve folat düşüklüğünün saç dökülmesi yaşayan kişilerde sağlıklı kişilere oranla daha düşük olduğu görüldü. Özellikle bu grupta yer alan alopesi hastalarında bu değerler önemli oranda düşük görünüyordu (2).

Sonuç olarak B12 eksikliğinin doğrudan saç dökülmesiyle ilişkilendirilmese bile daha sağlıklı saçlar için önemli olduğunu rahatlıkla kabul edebiliriz. Ancak kesin bir yargıya varabilmek için bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunun altını çizelim.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz