Çam kabuğu özü olarak da bilinen piknogenol, günümüzde sıklıkla kullanılan takviyelerin arasında bulunuyor. Çoğu popüler markanın da takviye ürünlerinde yer alan piknogenol, tüm dünyada yaygın olarak tüketiliyor.

Çam kabuğu özü; kuru cilt problemleri ve ADHD (hiperaktivite bozukluğu) dahil olmak üzere çeşitli koşullar için doğal bir takviye olarak kullanılıyor ve kullanım alanları, hakkındaki araştırmalar arttıkça genişlemeye devam ediyor.

piknogenol

Piknogenol Takviyelerinin Özellikleri

Geniş bir kullanım alanı bulunan piknogenol, sahip olduğu özellikleri sayesinde öne çıkıyor. Piknogenol takviyelerinin önemli özellikleri ise şöyle sıralanabilir:

Cilt Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olabilir

Piknogenol takviyelerinin yaşlanma belirtilerini azaltmak da dahil olmak üzere cilde birçok etkisi olduğu düşünülüyor. Yapılan bir araştırma; çam kabuğu özünün cildin hidrasyonunu ve elastikiyetini geliştirebileceğinden bahsederken hyaluronik asit ve kolajen üretimini de artırabileceğini ekliyor (1).

Yaraların İyileşme Sürecine Katkı Sağlayabilir

Piknogenol, cilt yaralarına iyi gelebilecek özelliklere sahip olmasıyla biliniyor. Bir araştırmada çam kabuğu özü içeren bir jelin uygulanmasının yara iyileşme sürecini hızlandırdığına dair bulgulara rastlanırken aynı zamanda yara izlerinin boyutlarının da azaldığından bahsediliyor. Ek olarak piknogenol takviyeleri kullanmanın hücre yenilenmesine de yardımcı olduğu aktarılıyor (2).

Metabolik Sendroma İyi Gelebilir

Piknogenol takviyeleri; obezite, diyabet ve yüksek tansiyon gibi problemler için de umut vadediyor. Bazı araştırmalarda çam kabuğu özünün düşük kan basıncından diyabetli kişilerin kan şekeri seviyelerini azaltmasına kadar etkilerinin olabileceğinden bahsediliyor. Çam kabuğu ekstraktının metabolik faydalarının antioksidan ve anti-enflamatuar özellikleriyle ilişkili olabileceği düşünülüyor (3).

Piknogenol Antioksidan Etkilere Sahiptir

Yapısında bulunan fenolik asitler, polifenoller ve özellikle flavonoidler sayesinde çam ağacı özü; zengin bir antioksidan kaynağıdır. Bu nedenle gün içerisinde ihtiyaç duyabileceğiniz antioksidanlar için başvurabileceğiniz takviyelerin arasında yer alabilir (4).

İlginizi Çekebilir: Antioksidanların Birbirinden Önemli 7 Yararı

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz