Gummy vitaminler hem çocuklar hem de yetişkinler arasında gün geçtikçe popüler hale geliyor.

İçerisinde çeşitli temel vitamin ve mineralleri barındıran çiğnenebilir formdaki bu gıda takviyeleri, klasik gıda takviyelerine kıyasla pek çok avantaj sunabiliyor.

Gummy vitaminler hakkında merak edilen soruları yanıtlıyoruz.

Gummy Vitamin Nedir?

Gummy vitaminler, sakızlı şekerlere benzer bir dokuya ve tada sahip, çeşitli tat ve renklerle karşımıza çıkan çiğnenebilir vitaminlerdir.

En popüler vitamin türlerinden biri olmalarının en büyük nedeni, kapsül ya da tablet yutmaktan hoşlanmayabilecek çocuklara ve yetişkinlere hitap ediyor olmasıdır.

İlgilinizi Çekebilir: Hangi Vitamin Ne Zaman Alınır?

Gummy Vitaminlerin Avantajları Nelerdir?

Gummy Vitaminlerin Avantajları Nelerdir?

Besin Eksikliklerini Tamamlamaya Yardımcı Olabilir

Birçok insan, ihtiyaç duydukları tüm besin maddelerini aldıklarından emin olmak adına vitamin tüketir.

Dengeli beslenen çoğu insanın multivitamin almasına gerek olmadığı malum. Bununla birlikte, belirli yiyecekleri yemeyen, bazı besin maddelerinin emiliminde sorun yaşayan ya da artan besin ihtiyacına sahip kişiler vitamin takviyelerine başvurabiliyor. Gummy vitaminler, bu popülasyonlar için tablet ve kapsül vitaminlere alternatif sunuyor.

Çiğnemesi ve Yutulması Kolaydır

The European Journal of Clinical Pharmacology’de yer alan bir çalışmayan göre insanların yüzde 30’u hap yutmakta güçlük çekiyor ve sonuç olarak katılımcıların neredeyse yüzde 10’u ilaç almayı bırakıyor (1). Aynı durumun gıda takviyesi kullanımında da görülmesi şaşırtıcı olmaz.

Toz, sıvı ya da çiğnenebilir formdaki gıda takviyeleri ise bu sorunu çözmeye yardımcı oluyor. Gummy vitaminler yumuşak ve çiğnemesi kolay olmaları ile öne çıkıyor.

Lezzetlidir

Çilek, ahududu, limon gibi pek çok farklı tatlarla sahip gummy vitaminlerin üretimindeki yenilikler; kimyasallar, yapay renkler ve tatlar olmadan da gıda takviyesi üretmenin de kapılarını açmıştır.

Pek çok insan, meyvemsi tatları nedeniyle gummy vitaminleri tercih eder. Bu durum özellikle çocuklara hitap etmelerinin nedenlerinden biridir (2). Bu nedenle çiğnenebilir vitaminler hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından düzenli şekilde kullanılabilir.

Taşıması Kolay ve Pratiktir

Daha önce bir seyahat için bavul hazırladıysanız, küçük eşyaların çantanıza ne kadar çabuk ağırlık ekleyebileceğini bilirsiniz. Gummy vitaminler, normal vitaminlerden daha hafif olma avantajına sahiptir. Bu kulağa büyük bir avantaj gibi gelmeyebilir fakat tüm şişeyi yanınıza alıyorsanız, fark yaratabilir. Ayrıca su olmadan da kullanılabildikleri için pratik şekilde kullanılabilir.

Besinleri Daha Hızlı Alabilirsiniz

Hassas bir mideniz varsa, düzenli vitamin kullanma konusunda sıkını yaşıyor olabilirsiniz. Gummy vitaminler genellikle daha az miktarda besin içerir. Bu durum vücudunuzun onları işlemesini kolaylaştırır. Ayrıca geleneksel vitaminlerden daha hızlı sindirilme eğilimindedirler. Böylece besinleri daha hızlı alabilirsiniz.

Rutin Oluşturmaya Yardımcı Olurlar

Bir şeyi alışkanlık haline getirmek özellikle dikkat dağıtıcı unsurlarla bezenmiş günümüz dünyasında pek kolay olmayabilir. Büyük bir tablet yutmak çoğu insanın dört gözle beklediği bir şey değildir. Ancak tatlarıyla öne çıkan gummy vitaminler, rutininizin bu bölümünü eğlenceli hale getirebilir. Böylece vitaminlerinizi her gün almayı hatırlayabilirsiniz.

Çiğnenebilir formdaki vitamin takviyelerini incelemek için tıklayın.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz