Nestle OptiFibre

Lifli gıdalar yönünden zengin beslenmenin, sağlığımız açısından faydalı olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur. Peki, lif sağlığımız için neden bu kadar önemli? Öncelikle lif kullanımının faydalarına değinelim ve ardından lif alımını pratik hale getiren Nestlé OptiFibre’nin içeriğine ve kullanım yollarına göz atalım.

Lif ya da diğer adıyla diyet posası, bitkisel gıdalarda bulunan sindirilemeyen karbonhidratlardır. Diğer karbonhidratların (sofra şekeri ve nişasta gibi) aksine lifler, sindirim sistemimiz tarafından sindirilemez ve emilemez ama kalın bağırsaklarımızdaki yararlı bakteriler tarafından kullanılır (1)

OptiFibre Nedir?

OptiFibre® %100 çözünebilir lif içeren takviye edici gıdadır. (2) Beslenme düzeninde lif oranını artırmak isteyenler için pratik çözüm sunan OptiFibre® içerisindeki lif, guar fasulyesi tohumlarından elde edilen guar gum’ın kontrollü bir enzimatik işlemi (kısmen hidrolize) ile elde edilir.

Guar fasulyesi Hindistan ve Pakistan’a özgü olan ve yaklaşık 2 metre yükseklikteki bir çalı üzerinde yetişen bir baklagildir. Yetiştiği bu yerlerde hem yaprakları hem de çalının taneleri, taze sebze gibi yenilebilir.

Nestlé güvencesiyle tüketiciler ile buluşan OptiFibre’nin tadı nötrdür; böylece eklendiği besinlerin tadı değiştirmez. Ayrıca glüten, renklendirici ve tatlandırıcı içermez. 

Nestlé OptiFibre Ürünleri

OptiFibre ürünleri, toz ve şase formlarda karşımıza çıkar ve kullanıcıları için farklı avantajlar sunar.

OptiFibre® %100 Bitkisel Kökenli Lif Kaynağı’nın 1 ölçeğinde; 4,3 g lif bulunur. 1 ölçek(5g) Optifibre’yi gazlı olmayan içeceklere, yoğurt veya çorba gibi yarı katı gıdalara karıştırılarak kullanılabilir.

Saşe formu sayesinde kolayca yanınızda taşıyabileceğiniz OptiFibre® %100 Bitkisel Lif Kaynağı’nın 1 kutusunda 10 adet saşe bulunur. 1 saşe içerisinde ise 4,3 g suda çözünebilir lif yer alır.

OptiFibre Flora, bitkisel kaynaklı prebiyotik desteği sunan bir gıda takviyesidir. Her servisinde kolonize olan 1 milyar probiyotik bakteri sağlayan takviye ürün hem prebiyotik hem de probiyotik içeriği sayesinde sinbiyotik bir etki sunar. Her serviste 4,9 g kismi hidroliza guar gum (KHGG) içerir.

OptiFibre Ne İşe Yarar?

Lif yönünden zengin beslenmek; bağırsak hareketlerini normalleştir ve normal bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olur. Çözünür lif, düşük yoğunluklu lipoprotein veya “kötü” kolesterol seviyelerini düşürerek, kolesterol seviyelerini düşürmeye de yardımcı olabilir. Çalışmalar ayrıca, yüksek lifli gıdaların, kan basıncını ve iltihabı azaltmak gibi diğer kalp sağlığı yararlarına sahip olabileceğini gösteriyor. OptiFibre ise içeriğindeki %100 bitkisel kökenli lif ile günlük beslenme programınızda ihtiyaç duyulan lifi karşılamaya yardımcı olur.

OptiFibre Kilo Verdirir mi?

Kilo verme amacıyla yapılan diyetlerde de yüksek lif içeren gıdalar, tokluk hissi verebildiği için de ayrıca tercih ediliyor. Lif yönünden zengin beslenildiğinde daha uzun süre tok hissedebilir ve bu sayede kalori alımınızı azaltabilirsiniz. Kilo alma ya da verme süreci günlük kalori alımınız ve hareketinize bağlı olarak değişkenlik gösterir. OptiFibre, içeriğindeki %100 bitkisel kökenli lif ile pratik bir biçimde lif almanıza yardımcı olur.

OptiFibre’nin Tadı Nasıldır?

OptiFibre nötr tadı sayesinde çok yönlü kullanıma uygun olmasıyla öne çıkar. Gıdaların tadını, kokusunu ve dokusunu değiştirmediği için günlük yiyecek veya içeceklerle kolayca bütünleşir.

OptiFibre Nasıl Kullanılır?

OptiFibre gazlı olmayan içeceklere, yoğurt veya çorba gibi yarı katı gıdalara karıştırılabilir. OptiFibre ürünlerinin 4-10 yaş arası çocuklarda 5 g, yetişkinlerde ise 5-12,5 g kullanılması tavsiye edilir. Bir ölçek (5 g) ürünü, bir bardak soğuk sıvı ile karıştırarak kolayca içebilirsiniz.

OptiFibre ile Yapabileceğiniz Tarifler

Takviye ürünleri su ile tüketmekten hoşlanmıyor ya da farklı yollar arıyorsanız, size güzel bir haberimiz var. OptiFibre %100 bitkisel kökenli lif kaynağını, bazı tariflerde kullanarak keyifli bir şekilde tüketebilirsiniz. Pratik lifli tarifler hem zamandan kazanmanıza hem de lif ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olabilir. OptiFibre’yi, avokado ve yoğurt soslarınıza kolayca ekleyebilir ya da chia pudingi ve smoothie tariflerinde kullanabilirsiniz. Aşağıdaki tarifler de size bu konuda yardımcı olabilir.

Lifli Smoothie Bowl (1 Kişilik)

Malzemeler

 • 1 kase yoğurt
 • 2 yemek kaşığı tam tahıllı gevrek ya da yulaf
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • ½ küçük kase yaban mersini
 • ½ muz
 • 1 çay kaşığı keten tohumu
 • 1 ölçek OptiFibre

Yapılışı

Muzu ve yabanmersininin bir kısmını kenara alın. Yoğurdun içine geri kalan tüm malzemeleri ekleyin. Ardından muz ve kalan yabanmersinleri ile süsleyin.

Lifli Kıtır Sebze Cipsi (6-8 Kişilik)

Malzemeler

 • 1 orta boy havuç
 • 1 orta boy pancar
 • 1 orta boy patates
 • 1 orta boy kabak
 • 5 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 3 ölçek OptiFibre

Yapılışı

Havuç, pancar, patates ve kabağı ince ince; cips şeklinde olacak şekilde doğrayın. Hepsini bir kaba alıp, istediğiniz baharatlar ve 1 ölçek OptiFibre ile zeytinyağında karıştırın. Karışımı fırın tepsisine yayın ve 10 dakika pişirin.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz