metabolizmanızı bu besinlerle ateşleyin

Yazar:Elif Şahin

Birçok kadına “3 dilek hakkın var birincisi nedir?” diye sorsalar muhtemelen cevap, “Yiyip yiyip kilo almamak” olurdu. Bununla beraber bazı insanlar kilo almanın yolları konusunu araştırsa da, çoğunluk “Hızlı kilo verme nasıl mümkün olabilir?” diye düşünüyordur. Bu yüzden bu hafta sizlerle metabolizmanızı ateşleyecek besinler üzerine konuşmak istiyorum.

Danışanlarımdan sık sık “Hocam sınırsız yiyebileceğimiz ama aynı zamanda da kilo verme hedefime ulaştıracak herhangi bir yiyecek veya içecek var mı?” sorusunu duyarım. Günümüzde özellikle göbek eritme hedefi olan kişiler metabolizmalarını hızlandırmak istiyor. Her ne kadar metabolizma yaş, genetik faktörler, spor, yağ ve kas oranı, kişinin sağlık öyküsü vb. gibi birçok faktöre bağlı olsa da doğru besinlerle metabolizma hızlandırma ve sağlığınıza sağlık katmak mümkün!

Su İçmeyi İhmal Etmemelisiniz!

su içerek kilo verin

Ah şu diyetisyenlerin su diye diye dilinde tüy bitmiştir! Kilo vermenin yolları arasında en önemlisi, metabolizmayı hızlandırmanın anahtarı…  Metabolizmanızı ateşlemek istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey günde en az 2 litre su içmek. Kimya derslerinden hatırlayacaksınızdır tüm yanma denklemleri su ile gerçekleşir yağ yakımı da bir yanma denklemi olduğuna göre su içmezseniz yağ yakımınız normale göre daha yavaş olabilir. Aynı zamanda su taşıyıcı olduğundan ötürü vücuttaki toksin maddeleri atan en iyi temizleyicidir.

Yeşil Çayın Etkilerini Küçümsemeyin!

yeşil çay kilo verdirir mi

Yeşil çay “Camellia Sinenssis” adlı bir bitkinin yapraklarından elde edilir. Sofra çayı veya siyah çay olarak bilinen çaydan tek farkı çay yapraklarının kurutulma süresidir. Yeşil çay yaprakları siyah çay yapraklarına göre çok daha kısa sürede kurutulduğu için antioksidan kapasitesi çok yüksektir ve bu nedenle gençlik iksiri olarak bilinmektedir. İçeriğindeki polifenol, kateşin, flavonoidler sayesinde hem metabolizmayı hızlandırır hem de hücre yenilenmesini sağlayarak kanserden korur.

Bir tutam yeşil çay 1 bardak sıcak suya atılarak 3-5 dakika beklenir, daha sonra süzülerek gün içerisinde 2 ila 3 kupa tüketilebilir. Yalnız; hamile kadınlar, tansiyon ve böbrek hastaları yeşil çay tüketmemelidir.

Kahve Sevginiz Karşılıksız Değil!

kahve göbek eritiyor

Kahve yüz yıllardır en sevilen içecekler arasında ilk sıralardadır. Hatta günün ilk öğünü olan kahvaltı bile adını kahveden almıştır. Kelimenin aslı “kahve altı” anlamına gelir. Düşünün, ne kadar seviliyor ki mutlulukla bir ilgisi olan kahvaltıdan bile önce geliyor. Elbette bu kadar popüler olmasının yanı sıra birçok faydası da bulunmaktadır bunlardan en önemlisi içerisindeki kafein sayesinde metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahip olmasıdır. Bu nedenle kahve günde 1 ila 3 kupa arasında tüketilebilir. Aynı zamanda tok tutucu özelliği sayesinde diyet listesi yapan kişilerin en büyük yardımcısıdır. Yeşil çayda olduğu gibi kahvenin de fazlası bazı kişilere dokunabilmektedir.  Hamileler, böbrek hastaları ve tansiyon hastalarının tüketimi sınırlandırılmalı özel durumlarda muhakkak doktora danışılarak tüketilmelidir.

Yeşil Yapraklılar ve Yeşil Sebzeler Metabolizma Hızını Artıyor!

yeşil çay içmek zayıflatıyor

Ispanak, brokoli, roka, maydanoz, dereotu, kabak gibi birçok yeşil sebzenin su içeriği %90 ve üzerindedir yani bu sebzelerin ana maddesi sudur. Dolayısıyla kalori hesaplama yaparken kalorilerinin sıfıra yakın olduğunu bilmelisiniz. Bununla birlikte C vitamini bakımından zengin olmaları da yağ yakımına destek olmalarını sağlamaktadır. Aynı zamanda içlerindeki diyet lifi sayesinde kabızlık önleyici etkileri de bulunmaktadır. Diyet lifi kişinin tokluk süresini uzatmakla beraber daha kısa sürede doymasını sağlar ve zayıflama konusunda da yardımcı olmaktadır. İster salata olarak bir yemeğin yanına yapın, isterseniz ana öğün olarak tüketin her öğününüzde muhakkak yeşil sebzelere yer verin. Gördüğünüz gibi bir taşla 4 kuş vurmuş oluyorsunuz.

Baharatlar Yemeklerinizi Enfes Hale Getirmekle Yetinmiyor!

metabolizmanızı hızlandırarak kilo verin

Türk mutfağının baş tacı olan baharatların faydalarını anlatmakla bitiremeyiz ama en bilinen faydalarından biri metabolizmayı hızlandıran yiyecekler hazırmakta size en kısa yolu size sunmaları. Pul biber, zerdeçal, karabiber bu baharatların başında gelmektedir sadece yemeklerinize değil ayran, yoğurt, kefir gibi süt ürünlerinize, salatalarınıza eklemekten de çekinmeyin hem tatlarını güzelleştireceğinden hem de faydalarını kat ve kat artıracağından emin olabilirsiniz.

elif şahin

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz