Dehidrasyon, yaşlanma, alerji, mevsimsel değişiklik ve mikro besin eksiklikleri gibi birçok faktör kuru cilt sorununa neden olabilir. Kuru cildinizin nedenine bağlı olarak, cilt nemini artırmak için uzmanlarca farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Ek olarak, su tüketimini artırmak ve belirli takviyeleri almak gibi yaşam tarzı değişiklikleri de cilt kuruluğunu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Kuru ciltler için 6 vitamin ve takviye önerilerini sıralıyoruz…

D Vitamini

D vitamini, cilt sağlığı da dahil olmak üzere birçok noktada kritik olan, yağda çözünen bir vitamindir. Bu vitamin; cilt bariyerinde, cilt hücresi büyümesinde ve ayrıca zararlı patojenlere karşı ilk savunma hattında görevli olduğu, cilt bağışıklık sisteminin korunmasında bütünleyici bir rol oynadığı biliniyor (1). Ek olarak, D vitamini takviyelerinin, egzama dahil olmak üzere kuru, kaşıntılı cilde neden olan cilt bozukluklarının semptomlarını önemli ölçüde iyileştirebildiği belirtiliyor (2).

Ayrıca kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada; düşük D vitamini düzeyine sahip olanların, normal D vitamini düzeyine sahip katılımcılardan daha düşük ortalama cilt nemine sahip olduğunu ve kandaki D vitamini düzeyleri arttıkça cilt nem içeriğinin de arttığını aktarılıyor (3).

Takviye önerisi: Nature’s Supreme Vitamin D3 1000 IU 90 Kapsül

C Vitamini

C vitamini güçlü, cilt koruyucu bir antioksidan görevi görür ve kolajen üretimi için gerekli olduğu bilinmektedir, bu da onu cilt sağlığı için önemli bir besin yapar (7). Araştırmalar, takviyeleri yoluyla diyet C vitamininin artırılmasının, cilt hidrasyonu da dahil olmak üzere cilt sağlığının birçok faktörünü iyileştirebileceğini gösteriyor. Ayrıca, bazı araştırmalar C vitamininin diğer besinlerle birlikte kullanıldığında cildin nemini artırmaya yardımcı olabileceğini belirtiyor. Örneğin, 47 erkek üzerinde yapılan 6 aylık bir çalışma, 54 mg C vitamininin yanı sıra deniz proteini ve diğer besinlerin bir kombinasyonunu içeren bir takviye almanın, bir plasebo grubuna kıyasla cilt nemini önemli ölçüde iyileştirdiğini aktarıyor (8). Kadınlar üzerinde yapılan diğer çalışmalar da benzer sonuçlar aktarıyor. 152 kadın üzerinde yapılan bir araştırma, 54 mg C vitamininin yanı sıra çinko ve deniz proteini içeren bir takviye alan katılımcıların, bir plasebo grubuna kıyasla cilt pürüzlülüğünü önemli ölçüde azalttığını bildiriyor (9).

Takviye Önerisi: Nature’s Supreme Ester-C 1000 Mg C Vitamini 60 Tablet

Kolajen

Kolajen vücudunuzdaki en bol proteindir ve cildinizin kuru ağırlığının %75’ini oluşturur. Bazı araştırmalar, kolajen bazlı takviyeleri almanın, kırışıklık derinliğini azaltmak ve cilt nemini artırmak dahil olmak üzere cildiniz için çeşitli faydaları olabileceğini gösteriyor (4).

Kadınlar üzerinde yapılan bir araştırma, 8 hafta boyunca günde 2,5-5 gram kolajen tüketen katılımcıların, plasebo grubuna kıyasla cilt elastikiyetinde önemli gelişmeler olduğunu ve ayrıca ciltte nem artışı yaşadığını belirtiyor (5). 72 kadın üzerinde yapılan 12 haftalık başka bir çalışma ise 2,5 gram kolajen peptidi, C vitamini ve çinko gibi diğer bileşenlerin karışımını içeren bir takviye almanın, bir plasebo grubuna kıyasla cilt nemini ve pürüzlülüğünü önemli ölçüde iyileştirdiğini kaydediyor (6).

Ayrıntılı bilgi için Kolajen Nedir, Ne İşe Yarar? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Takviye Önerisi: Nature’s Supreme Beauty Collagen Powder 360 Gr

Balık Yağı

Halk arasında balık yağı olarak bilinen omega 3 yağ asitleri, cilt sağlığını geliştirici özellikleriyle bilinir. Güçlü anti-inflamatuar ve iyileştirici özelliklere sahip olan ve cilde birçok yönden fayda sağladığı gösterilen iki temel yağ asidi olan dokosaheksaenoik asit (DHA) ve eikosapentaenoik asit (EPA) içerirler (10). Balık yağı takviyeleri, cildin nemini artırmaya ve cildin yağ asidi bariyerini iyileştirmeye yardımcı olabilir, bu da nemin korunmasına katkı sağlar.

Takviye Önerisi: Ocean Plus Omega 3 1200 Mg 30 Kapsül

Kuru cilt için yardımcı olabilecek diğer takviyeler…

Yukarıda listelenen besinlere ek olarak araştırmalar, başka birkaç bileşikle takviyenin de cilt nemini iyileştirmenin etkili bir yolu olabileceğini gösteriyor.

Probiyotikler: Journal of microbiology and biotechnology’de yer alan bir araştırma hem farelere hem de insanlara lactobacillus plantarum bakterisi içeren takviye vermenin, 8 hafta sonra cilt bariyer işlevini ve cilt nemini iyileştirdiğini belirtiyor. Ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu da farklı kaynaklarda aktarılıyor.

Hyalüronik asit: Hyalüronik asitin genellikle cilt nemini iyileştirmek için topikal olarak kullanıldığı biliniyor. Ancak Journal of Evidence-Based Complementary and Alternative Medicineson’da yer alan son araştırmalar, bu bileşiğin diğer besinlerle birlikte alınmasının cilt nemini önemli ölçüde artırabileceğini gösteriyor.

Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bazı takviyeleri almak kuru cildi iyileştirmeye yardımcı olsa da cilt kuruluğuna katkıda bulunan diğer birkaç faktör de göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin, dehidrasyon kuru cildin yaygın bir nedenidir, bu nedenle su alımınızı artırmak da cilt nemini iyileştirmenin sağlıklı ve kolay bir yolu olabilir. Aynı şekilde sağlıksız bir beslenme düzeni uygulamak ya da yetersiz beslenmek de kuru cilde neden olabilir veya mevcut durumunuzu daha da kötüleştirebilir. Ek olarak, böbrek hastalığı, anoreksiya, sedef hastalığı ve hipotiroidizm gibi bazı hastalıklar ile çevresel alerjiler de kuru cilde neden olabilir (11). Bu nedenle, önemli ölçüde kuru, tahriş olmuş bir cilde sahipseniz; öncelikle altta yatan tıbbi durumları değerlendirmek adına doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Aynı şekilde herhangi bir takviye kullanmadan önce de doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz