Yediğimiz yemeklerin vücudumuzdaki enerji akışını etkileyebildiğini biliyor musunuz? Gün içinde tükettiğimiz besinler gün içindeki enerjimizin dengelenmesinde rol oynuyor. Bu dengeyi ise çakralarımız sağlıyor. Çakralar vücudumuzda bulunan 7 farklı enerji noktasını simgeliyor ve çakra kelimesi Sanskritçede döngü ve girdap anlamına geliyor. Yani bu 7 enerji noktası birbirine bağlı olan ve enerjimizi etkileyen enerji noktalarımız olarak açıklanabilir.

Her çakranın kendine ait bir enerji rengi olduğu gibi bu çakraların farklı etki alanları da bulunuyor ve bu renkler gökkuşağını temsil ediyor. Çakralar kısaca beden ve ruh arasındaki dengeyi kuruyor ve duygularımızı şekillendiriyor. Dolayısıyla 7 çakranın da dengeli çalışabilmesi çok önemli. Bu dengeyi sağlayan faktörlerin arasında besinler de yer alıyor.

Gökkuşağı Diyeti

Gökkuşağı (Çakra) Diyeti Nedir?

Gökkuşağı (Çakra) diyeti; hayatınızı mental, psikolojik ve yaşam tarzı olarak dengeye almanıza yardımcı olacak bir diyettir. Her çakranın kendine has dengeleyici besinleri vardır ve çakralara özel beslenme biçimi ile çakralar dengelenir. Bu sebeple çakraları dengelemenin önemi birçok anlamda önemlidir ve besin seçimi de bu konuda dengelenmeye yardımcı olur.

Gökkuşağı Diyeti

Kök Çakra

Anlamı: Bu çakra sizi ve kişiliğinizi temel alır ve kimlik duygunuzla bağlantılıdır. Kök çakra kökümüzü ve hayata bağımızı temsil eder ve omurganın en alt kısmında yer alır. Kökümüzü beslemek için de protein alarak kan şekerini stabilize etmek çok önemlidir. Özellikle kırmızı meyve ve sebzeler kök çakramızı destekleyen temel besin maddelerini içerir.

Kök çakranızın dengesiz çalıştığını kendinizi güvensiz ve stresli hissettiğinizde anlayabilirsiniz. Eğer yaşamsal ihtiyaçlarınızı karşılamakla ilgili sorun yaşıyor, finansal problemler yüzünden stresli bir dönem geçiriyorsanız kök çakranız kapanabilir.

Kök çakrayı dengeleyen besinler: Meksika fasulyesi, goji berry, kırmızı elma, vişne, kiraz, domates, çilek, karpuz, turp, nar, kırmızı soğan, kırmızı kinoa, kırmızı biber, greyfurt, pancar, çilek, domates ve karpuz

Gökkuşağı Diyeti

Sakral Çakra

Anlamı: Bu çakra yaratıcılığınızı temsil eder ve yaratma güdüsü bu çakra ile çalışır. Aynı zamanda cinselliği ve üremeyi de kapsayan bir çakradır. Ayrıca duygu merkezimizdir. Bu çakra dengeli çalışırken duygularımız dengeli ve yaşamımız daha tutkulu olur. Bu çakra karnın alt bölgesinde yer alır. Sakral çakra; üreme, ruhsal heves ve neşe duygularını yönetme görevini üstlenir.

İlişkilerinizde yaşadığınız problemler, kendinizi ifade etme konusunda çekingen olmanız, yaratıcılığınızı beslemekte zorlanmanız ve genel olarak eğlence duygusundan yoksun kalmanız sakral çakranızın kapalı olduğunu göstermektedir.

Sakral çakrayı dengeleyen besinler: Portakal, mandalina, greyfurt, kayısı, şeftali, havuç, bal kabağı, köri, hurma, papaya, nektarin, kayısı, portakal, balkabağı, patates ve tatlı patates

Gökkuşağı Diyeti

Solar Plexus Çakra

Anlamı: Solar plexus çakrası irade gücü ve benlik saygısı duygularının enerji merkezidir. Ayrıca kontrol ve güveni hayatımıza yansıtma yeteneğimizle ilişkilidir. Heyecan, korku, metabolizma ve sindirim sistemi solar plexus çakrası ile kontrol edilir. Ruhsal büyüme ve açık sözlülük gibi özellikleri de olan solar plexus, bedensel ve zihinsel güç verme görevine sahiptir.

Hayatın içindeki özgüven sorunları solar plexus çakrasının bozulduğunu simgeler. Reddedilme korkusu, kendinize yönelik fazla eleştiri yapma durumu da bu çakranın dengesinin bozulduğunu gösterir.

Solar Plexus çakrasını dengeleyen besinler: Mür, günlük ağacı, limon ve köknar ağacı yağı, sarı biber, mısır, limon ve muz, tam tahıllar, esmer pirinç, keten tohumu ve ay çekirdeği, kefir, kombucha, yoğurt, papatya çayı, nane çayı, zencefil çayı

Gökkuşağı Diyeti

Kalp Çakrası

Anlamı: Sevgi, merhamet ve insani duyguların merkezi olan kalp çakrası ruhsal yönetiminimizi destekler. Kalp çakrası bizim sevgi ile aramızdaki enerji akışını sağlayan kapıdır. Kalp çakranız açık mutluluk, şükran ve sevgi duygularını hissetmenizi sağlar.

Kalp çakrasının dengesinde bozulmalar olduğunu gösteren fiziksel rahatsızlıklar; astım, nefes problemleri, akciğer hastalıkları, omuzlarda ve kollarda yaşanan ağrılar gibi durumlardır. Yalnızlık korkusu, terk edilme korkusu, kıskançlık ve öfke durumlarını da hissediyorsanız kalp çakranız dengesiz çalışıyor olabilir.

Kalp çakrasını dengeleyen besinler: Bergamot, biberiye, nane, çay ağacı yağları, kale, marul, ıspanak, brokoli, taze fasulye, fesleğen, kekik, kişniş, misket limonu, yeşil elma, avokado

Gökkuşağı Diyeti

Boğaz Çakrası

Anlamı: Boğaz çakrası iletişim ve düşünme merkezli çalışan bir çakradır. Konuşma, dinlenme, nefes alma  gibi eylemler boğaz çakrası sayesinde daha sağlıklı yapılır. Ayrıca boğaz çakrası kendinizi nasıl ifade ettiğinizi belirler. İçgüdüsel duygulara odaklanma ve başkalarıyla etkili bir şekilde iletişim kurma yeteneğiniz boğaz çakranız ile ilişkilidir.

Boğaz çakranızın dengesi bozulduğunda tiroid sorunları, üst solunum yolu rahatsızlıkları, kulak enfeksiyonları, ülser ve boyun ağrısı gibi fiziksel rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz. Kendinizi ifade etmekte zorlanıyorsanız ve iradesiz olduğunuzu hissediyorsanız da boğaz çakranız kapalı olabilir.

Boğaz çakrasını dengeleyen besinler: Lavanta, papatya, ekinezya, kişniş yağı, yaban mersini, elma, şeftali, armut, kayısı, erik, papatya, yeşil çay, ekinezya bitki çayları

Gökkuşağı Diyeti

Üçüncü Göz Çakrası (Ajna)

Anlamı: Mavi renge sahip olan ajna çakrası, algı ve sezgi duygularını kontrol eder. Ayrıca kendini anlama, çevreyi algılama gibi görevleri de vardır ve hormonların iyi şekilde salgılanmasına yardım eder. Problem çözme yeteneği ile de ilişkilidir.

Üçüncü göz çakrası kapalıysa veya dengesiz çalışıyorsa baş ağrısı, sinüzit, bulanık görüş, duyma kaybı gibi problemler ortaya çıkabilir. Duygusal dengesizlikler yaşamak da mümkündür.

Ajna çakrasını dengeleyen besinler: Vanilya, Hindistan cevizi, okaliptüs, yasemin yağları, çiğ ceviz, çiğ badem, haşhaş tohumu, goji meyvesi, acai meyvesi, üzüm, böğürtlen

Gökkuşağı Diyeti

Taç (Tepe) Çakra

Anlamı: Tepe çakrası beyin zarı ve hipofiz bezleri ile ilişki içindedir. Ruhsal gelişimi de temsil eden taç çakra, insanların spiritüel merkezi olarak bilinir. Tepe çakrasını açmanın en iyi yolu öncelikle ruhu beslemektir. Bu nedenle stresten ve olumsuz durumlardan kaçınmak önemlidir.

Depresyon, ışığa hassasiyet, öğrenme zorluğu gibi sorunlar yaşıyorsanız tepe çakranız kapalı olabilir. Ayrıca tepe çakrasının kapalı olması odağınızı kaybetmenize neden olabilir.

Taç çakrayı dengeleyen besinler: Ylang ylang, gül, portakal çiçeği, günlük ağacı sakızı yağı, adaçayı, yeşil çay, papatya çayı, zeytinyağı, içme suyu

Çakralarınızın dengesini koruyacak vitamin takviyelerine hemen göz atın!

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz