Zarif yaşlanmak ve iç huzuru bulmak için devam eden arayışta, birçok insan daha iyi görünmelerine ve hissetmelerine yardımcı olacak doğal, uygun fiyatlı seçenekler arıyor. Siz de onlardan biriyseniz, uzun yıllardır popülaritesini sürdüren yogayı elbette ki duymuşsunuzdur. Yoga hem beden hem de zihin sağlığı için oldukça faydalı ve yüz yogası da epey tercih edilen türlerden biri.

Yüz yogası; kasları, cildi ve lenfatik sistemi uyaran masaj ve egzersizleri içermesi sayesinde revaçta. Lenfatik sistem ise vücudun bağışıklık ve savunma sistemini çalıştıran yegane sistem olarak nitelendiriliyor. Bu yoga tekniği; gerginliği, stresi ve endişeyi hafifletmeye yardımcı olmak için yüz kaslarınızı yumuşatmak ve gevşetmek için tasarlanmasıyla biliniyor. Son zamanlarda bazı çalışmalar yüz yogasındakiler gibi egzersizlerin yüzünüzün görünümünü iyileştirebileceğinden bahsediyor.

Yüz Yogası Nedir?

Yüz yogası, kalıcı sonuçlar doğurabilecek doğal ve alternatif bir seçenektir. Bu yoga; yüzünüzü, boynunuzu ve omuzlarınızı hedeflemek için çeşitli masaj ve egzersizler içerir. Araştırmalar yüz yogasının sahip olduğu bu egzersizlerin yanak ve yüz kaslarını güçlendirerek yüzünüzün yapısal görünümünü iyileştirmede etkili olabileceğinden bahsediyor. Eğer sizin de kaz ayağı, kaş çatma çizgileri veya alın çizgileri gibi endişe duyduğunuzda etkilendiğini düşündüğünüz yüz alanlarınız varsa yüz yogası ile bu alanları rahatlatarak daha sağlıklı yüz hatlarına sahip olabilirsiniz.

Bunların yanı sıra cildinizde yaşla beraber oluşabilecek değişikliklerin de yüz yogası ile önüne geçmek mümkün. İlerleyen yaşlarda azalan kolajen üretiminin sebep olduğu kırışıklıkları yüz yogasının dışında kolajen takviyeleri ile de engelleyebilirsiniz. Bunların dışında ek olarak estetik gibi yapay yollardan hoşlanmıyorsanız, yüz yogasını denemenizi öneririz.

Yüz Yogasının Faydaları

Kan dolaşımını artırır.

Dokulardaki sıvının dolaşımı ve toksinlerin vücuttan atılmasına yarayan
lenfatik drenajı iyileştirir.

Ciltteki gerginliği gidermeye yardımcı olur.

Baş ağrılarını önlemeye, sinüsleri serbest bırakmaya ve uyku kalitenizi
artırmaya yardımcı olabilecek stresi azaltır.

Cildi güçlendirip rahatlatarak, cilt yaşlanmasının etkilerini azaltmaya
yardımcı olur.

Yüzdeki kasları çalıştırarak, yüzün incelmesine yardımcı olur ve yüz
esnekliğini artırır.

Yüz Yogası Nasıl Yapılır?

Yüz yogasının bilinen ve uygulanan belli başlı hareketleri var. Bazı uzmanlara ve kişinin ihtiyaçlarına göre bu hareketlerde farklılıklara rastlamak mümkün ancak genel geçer olarak bilinenler genellikle en çok tercih edilenler arasında.

Pürüzsüz Bir Alın

Bu hareket ile alında oluşan ince çizgilerin önüne geçebilirsiniz. Hareketi yapmak için iki elinizi yumruk yapın ve ellerinizin içi içeri bakacak şekilde hazırlayın. Daha sonra orta parmaklarınızı alnınızın ortasına yerleştirin ve basınç uygulayın. Sonrasında ellerinizi şakaklarınıza geçirin. Her iki tarafa da bu hareketi 6 kez uygulayın.

Boyun Masajı

Bu egzersiz lenfatik drenajı artırır ve boyun gerginliğini azaltır. Çene ve boyun çevrenizdeki sarkan cildi düzeltmeye yardımcı olur. Bu hareketi gerçekleştirmek için başınızı hafifçe geriye eğin ve parmaklarınızı boynunuzun üst kısmına yerleştirin. Daha sonra parmaklarınızı köprücük kemiğinize doğru kaydırırken hafif bir baskı uygulayın. Birkaç saniye boyunca parmaklarınızı bastırın. 30 saniye boyunca yapmaya devam edin.

Çene Açıcı Hareket

Bu egzersiz çene ve boyun kaslarınızı çalıştırır. Hareketi gerçekleştirmek için sol elinizle bir yumruk yapın ve baş parmağınız aşağı bakacak şekilde çenenizin dışına yerleştirin. Başınızı yumruğunuza doğru çevirin, boynunuzun yanındaki gerginliği hissedin. Elinizi hareket ettirmeden çenenizi birkaç saniye elinize doğru bastırın. Daha sonra serbest bırakın ve diğer tarafa göre yeniden yapın.

Yanaklar için Egzersiz

Bu egzersiz yanak sarkmanızın önüne geçmenizde size yardımcı olacaktır. Hareketi yapmak için her iki elinizdeki hem işaret hem de orta parmaklarınızı yanağınızın iki yanına olacak şekilde yerleştirin. Daha sonra bastırma gücü uygulayın. Bu hareketi 10 kere tekrarlayın ve bu hareketi 10’a kadar sayarak yapın.

Yüze dokunma

Yüz yogasında dokunmak hareketi kaslarda gevşemeyi sağlar ve kan dolaşımı hızlandırır. Bu hareket için öncelikle alnınızdan başlayın ve cildinize ritmik olarak dokunmak için parmak uçlarınızı kullanın. Alnınızdan çenenize kadar devam ettikten sonra boynunuzun ön tarafına ve omuzlarınızın üzerinden hafifçe vurun. Ardından boynunuzun arkasından başınıza doğru hareket edin. Son olarak, ısı üretmek için avuçlarınızı birbirine sürtün. Ellerinizi yüzünüzün üzerine koyun ve birkaç nefes için derin nefes alın.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz