koenzim-q10-coq10-nedir-ve-ne-ise-yarar

Koenzim Nedir?

Koenzim Q10 (CoQ10) vücutta doğal olarak meydana gelen fakat ayrıca dışarıdan besinlerle de aldığımız bir bileşendir. Koenzim q10 nedir? sorusunun cevabı olarak bu açıklama yeterli olsa da asıl önemli nokta nasıl alınabileceğidir. CoQ10 ayrıca yediğimiz birçok besinde bulunmaktadır. Koenzim q10, hücreleri hasara karşı koruyan ve metabolizmada önemli bir rol oynayan bir antioksidan görevi görür.

İnsanlar Neden Q10 (CoQ10) Kullanıyor?

CoQ10 vücutta önemli bir rol oynasa da, çoğu sağlıklı insan doğal olarak yeterli CoQ10’a sahiptir. Bunun yanında, CoQ10’i vücuda normal besinler yoluyla alımına ek olarak, supplement olarak da alımının faydalı olabildiğine dair bazı kanıtlar mevcuttur. Koenzim q10 kilo aldırırmı? sorusu elbette ki zaten birçok besinden aldığımız bir bileşen olması ve  kilo almada önemli hususun harcanan enerjiden fazla kaloori tüketilmesi olduğundan “hayır” olacaktır. İlerleyen yaş ve karşılaşılan bazı tıbbi durumlar, vücuttaki CoQ10 seviyelerinde azalmaya neden olabilmektedir. Ancak bu gibi durumlarda, vücuda CoQ10 takviyesi yapmanın olumlu bir etkisi olduğuna dair net bir sonuç mevcut değildir.

Koenzim Q10 Ne İşe Yarar?

CoQ10 birçok farklı durumu tedavi etmek için kullanılmıştır. CoQ10 takviyelerinin kan basıncını hafif bir şekilde düşürdüğüne dair kanıtlar var. CoQ10 ayrıca, kalp yetmezliğini ve diğer kalp rahatsızlıklarını tedavi etmek için de kullanılabilir ve mümkün olduğunca bazı semptomları iyileştirmeye yardımcı olur. Bunun yanında, düzenli ilaçlarla birleştirildiğinde, gelecekte oluşabilecek kardiyak risklerini azaltabilmektedir, lakin bununla ilgili var olan kanıtlar çelişkilidir.

koenzim-q10-coq10-nedir-ve-ne-ise-yarar

Yine de tartışmalı olmasına rağmen bazı ön kanıtlar, CoQ10’in kas ağrıları, karaciğer problemleri ve statin-tipi kolesterol ilaçlarını kullanmak zorunda kalma gibi olumsuz etkileri önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olduğu öne sürülmektedir.

Ön çalışmalar, koenzim kullanımının Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatabileceğini, ancak tam anlamıyla durduramayabileceğini göstermiştir. Bu etkinin doğrulanması için ek araştırmalara ihtiyaç vardır.

Koenzim Q10: Bir enzimin düzgün çalışması için gerekli olan bileşiktir, vücutta kimyasal reaksiyonların gerçekleşme hızını artıran bir proteindir. Koenzim Q10, hücre büyümesini ve bakımını arttırmak için enerji üretmek için kullanılır. Koenzim Q10’un, hücrelerde enerji üreten “güç depoları” olan mitokondri fonksiyonunu iyileştirdiği düşünülmektedir. Koenzim Q10, hücreleri hücrelere ve DNA’larına zarar verebilecek serbest radikaller olarak adlandırılan oldukça reaktif kimyasallardan koruyan bir antioksidandır. En yüksek koenzim Q10 miktarı kalpte, karaciğerde, böbrekte ve pankreasta bulunur ve en düşük miktarlar akciğerlerde bulunur. Koenzim Q10 seviyeleri normalde yaşla birlikte azalır.

Koenzim Q10 Yararları 

Koenzim Q10’in yararlarını bilimsel çalışmalar da onaylıyor. Koenzim Q10 bazı nörolojik hastalıkların tedavisinde yer alabilir. Koenzim Q10’un plasebo kontrollü bir klinik çalışması, erken evre Parkinson hastalığı olan hastalarda bozulma oranını yavaşlatabileceğini gösterdi. 800 mg / gün koenzim Q10’a kadar olan tüketim iyi tolere edildi. Deney 2002 yılında Nöroloji Arşivi’nde yayınlandı.

Koenzim Q10, özellikle ABD’de besin takviyesi olarak çokça satılmaktadır. Koenzim Q10’daki Q ve 10, bileşiğin kimyasal yapısının bölümlerini belirtmektedir. CoQ10, Q10, vitamin Q10, ubiquinone veya ubidecarenone olarak da bilinir.

Ayrıca araştırmacılar CoQ10’i, migren baş ağrıları için koruyucu bir tedavi olabilmesi için üzerinde çalışmışlardır, ancak bu çalışmaların birkaç ay daha sürmesi gerekebilir.Ayrıca düşük sperm sayısı, kanser, HIV, kas distrofisi, Parkinson hastalığı, diş eti hastalığı ve diğer birçok durum için de üzerinde çalışılmıştır. Ancak, araştırmada bu hastalıklar üzerinde herhangi bir faydası olduğuna dair kesin sonuç bulunamamıştır. CoQ10, bazen bir enerji takviyesi olarak satılsa da, tipik bir insanda enerjiyi artıracağına dair bir kanıt bulunmamaktadır.

koenzim-q10-coq10-nedir-ve-ne-ise-yarar

Ne Kadar CoQ10 Almalısınız?

Koenzim faydaları olmasına rağmen her gıda gibi kişiden kişiye farklı etkiler yaratabilmektedir. CoQ10’un belirlenmiş ideal dozu bulunmamaktadır. Çalışmalarda, yetişkinler üzerinde 50 miligramdan 1.200 miligrama kadar koenzim q 10 dozlarını kullanılmış, bazen de bir gün boyunca birkaç doza bölünmüştür. Tipik bir günlük doz 100 miligramdan 200 miligrama kadardır. Şişedeki talimatları izleyin veya doktorunuzdan veya beslenme uzmanınızdan tavsiye alın. Farklı supplement markalarına ait takviyelerin, farklı içerikleri ve güçlü yanları olabileceğini unutmayın!

Koenzim hakkında daha fazla bilgi için Koenzim (Q10) Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir? yazısını okuyabilirsiniz.

D Vitamini Eksikliği Yaşadığınızı Gösteren 7 Alışılmadık Belirti

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz