İnsanlar yüzlerce yıldır potansiyel sağlık yararları için mürver kullanmışlardır. Kara mürver antioksidan içerir ve çoğu kişi soğuk algınlığını hafifletebileceğine, griple savaşabileceğine ve bağışıklık sistemini güçlendirebileceğine inanır.

Mürver, adoxaceae familyasına ait çiçekli bir bitki olan sambucus ağacının birkaç farklı çeşidini ifade eder.

En yaygın türü, Avrupa mürveri veya kara mürver olarak da bilinen sambucus nigra’dır. Bu ağaç Avrupa’ya özgüdür, ancak dünyanın diğer birçok yerinde de yaygın olarak yetiştirilmektedir (1, 2).

Mürver ağacının çeşitli kısımları tarih boyunca geleneksel yöntemlerde yer almış ve mutfakta da kullanılmıştır (2). Tarihsel olarak çiçeklerinin ve yapraklarının; ağrı, şişkinlik ve iltihap için kullanıldığı bilinmektedir (1).

Kara Mürverin Faydaları Nelerdir?

Mürver, sağlık üzerinde rol alabilecek bazı bileşikler ve maddeler içerir. Mürver meyvesinin potansiyel etkilerini sıralıyoruz.

Besin İçeriği Zengindir

Mürver, antioksidanlarla dolu düşük kalorili bir besindir. Yaklaşık 145 gram taze mürver 106 kalori içerir. İçerisinde 26,7 gram karbonhidrat ve 1’er gramdan az yağ ve protein içerir (3). Ayrıca, besin içeriği ile dikkat çeker.

C vitamini açısından yüksektir: 145 gram başına 52 mg C vitamini içerir ve bu rakam günlük değerin %57’sini karşılar (3, 4).

Diyet lifi yüksektir: Mürver meyvesi, 145 gram başına 10 gram lif içerir ki bu da günlük değerin yaklaşık %36’sını oluşturur (5).

İyi bir fenolik asit kaynağıdır: Bu bileşikler, vücuttaki oksidatif stresten kaynaklanan hasarı azaltmaya yardımcı olabilecek güçlü antioksidanlardır (4, 6).

İyi bir flavonol kaynağıdır: Mürver, antioksidan flavonoller quercetin, kaempferol ve isorhamnetin içerir. Çiçekler, meyvelerden 10 kat daha fazla flavonol içerir (4).

Antosiyaninler açısından zengindir: Bu bileşikler meyveye karakteristik koyu siyah-mor rengini verir ve anti-inflamatuvar etkileri olan güçlü bir antioksidandır (4,7).

Soğuk Algınlığı ve Griple Mücadele Edebilir

Mevcut çalışmalar küçük olsa da mürverin soğuk algınlığı ve grip tedavisine yardımcı olabileceği iddiasını destekleyen bazı kanıtlar mevcut.

2010 yılında yapılan bir inceleme, mürverin antioksidan ve antiviral etkilere sahip olabileceği sonucuna varıyor ancak araştırma yazarları daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtiyor (3).

Örneğin bir çalışmada, grip benzeri semptomları olan 60 kişi günde dört kez 15 ml mürver şurubu alıyor. Katılımcıların semptomları plasebo alanlardan dört gün önce düzeliyor (4).

İlginizi Çekebilir: Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

Kalp Sağlığına İyi Gelebilir

Araştırmalar, mürver suyunun kandaki yağ seviyesini azaltabileceğini ve kolesterolü düşürebileceğini gösteriyor. Ek olarak, antosiyaninler gibi flavonoidler açısından yüksek bir diyetin kalp hastalığı riskini azaltabildiği belirtiliyor (8, 9).

Ayrıca, mürver kandaki ürik asit seviyelerini azaltabiliyor. Yüksek ürik asitin ise artan kan basıncı ve kalp sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerle bağlantılı olduğu düşünülüyor (4,10).

Mürverin kan şekeri düzeylerini iyileştirebileceği düşünülüyor. Tip 2 diyabetin kalp ve damar hastalıkları için önemli bir risk faktörü olduğu göz önüne alındığında, bu durumların önlenmesinde kan şekeri yönetimi de önemlidir (4,11).

Bir araştırma, mürver çiçeklerinin kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilecek alfa-glukosidaz (α-glukosidaz) enzimini inhibe ettiğini aktarıyor. Ayrıca, mürver verilen diyabetli fareler üzerinde yapılan araştırmalar, kan şekeri kontrolünün arttığını gösteriyor (4, 12, 13).

Bu umut verici sonuçlara rağmen, kalp hastalığının diğer semptomlarında doğrudan bir azalmaya dair bulgulara henüz ulaşılmadığını ve insanlar üzerinde daha ileri çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu da belirtmemiz gerek.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz