Haşhaş denildiğinde pek çok kişi için olduğu gibi muhtemelen sizin de aklınıza gelecek ilk şey; tohumundan elde edilen uyuşturucu madde, yani afyon olacaktır. Çoğunlukla adı, morfin ve kodein gibi ilaçların ham maddesini oluşturan afyonun ağrı kesici özelliği ile tıpta sık sık geçiyor olsa da aslında bu bitki vücuda bilinmeyen pek çok fayda sağlar. Soğuk ve sert presleme yöntemi uygulanarak elde edilen yağı da, bu bilinmeyen sayısız faydanın önemli bir bölümünü oluşturur.

Biz de bu yazımızda, haşhaş tohumu yağını beslenme düzeninize dahil ederek vücudunuza ne gibi faydalar sağlayabileceğinizi inceleyerek size rehber olmayı ve sağlıklı bir yaşam sunmayı amaçladık.

İşte haşhaş tohumu yağının az bilinen faydaları!

Cilt Sağlığını Korur

Haşhaş yağı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için kullanılabilecek en etkili ve organik bakım ürünlerinden biridir. Bunu açıklamak için ise birtakım değerlere göz atmak gerekir.

Öncelikle, yağın bileşiminin ve yağ asidi profilinin (ve koku alma karakteristiklerinin) tohumlara göre değiştiğini açıklamak gerekir. Haşhaş yağı, 189-197 arasında ortalama bir sabunlaşma değerine ve 133-197’lik bir Iodine değerine sahiptir. Bu da diğer yağlara göre yüksek bir raf ömrüne sahip olduğunu gösterir (zeytinyağı: 87-90, avokado yağı 75-95’tir). Bu yağın ciltte oluşturduğu his oldukça dikkat çekicidir. Çok hafif olmasına rağmen cildinizde hemen yok olmaz ancak ciltte rahatsız edici yağlı bir tabaka da oluşturmaz. Bu nedenle kullanımı son derece konforludur. Özellikle ileri yaşlardaysanız ya da kuru, hasarlı ve hassas bir cildiniz varsa ya yağ cilt sağlığınız için mükemmel bir tercih olacaktır.

Kalp Sağlığını İyileştirir

Haşhaş tohumu yağı tekli ve çoklu doymamış yağlar açısından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Bu nedenle haşhaş tohumu yağının, beslenme rutinine eklendiğinde kalp krizi ve ondan kaynaklanabilecek felç riskini önemli oranda düşüreceği düşünülmektedir. Kalp krizinin yanı sıra kalbin fonksiyon bozukluklarından kaynaklanan diğer rahatsızlıkların da önüne geçebileceği öngörülmektedir. Kısaca bu yağı tüketerek vücudunuza sağlıklı doymamış yağlar kazandırabilir ve kalp sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. (1)

Kemik Güçlendirici Etkisi Vardır

Kanın pıhtılaşması ve kemiklerin güçlenmesi için vücuda alınması gereken önemli bir besin maddesi olan manganez açısından zengin olan haşhaş yağı, dolayısıyla kan dolaşımı ve kemik sağlığını da olumlu yönde etkiler. (2) Düzenli ve yeterli miktarda kullanıldığı takdirde özellikle ilerleyen dönemlerde oluşabilecek kemik rahatsızlıklarının önüne geçilmesinde faydalı olacağı söylenebilir.

Besin Değeri Yüksektir

Yüksek oranda doğal, doymamış bitki yağları ve lif barındıran haşhaş tohumu yağı; son derece besleyici bir antioksidan görevi görebilir. Yaklaşık 9 gramdan oluşan 1 çorba kaşığı yağın yaklaşık besin değerleri şöyledir:

Kalori: 46

Protein: 1.6 gram

Yağ: 3,7 gram

Karbonhidrat: 2,5 gram

Elyaf: 1,7 gram

Manganez: Günlük Değerin (DV)% 26’sı

Bakır: DV’nin% 16’sı

Kalsiyum: DV’nin% 10’u

Magnezyum: DV’nin% 7’si

Fosfor: DV’nin% 6’sı

Çinko: DV’nin% 6’sı

Tiamin: DV’nin% 6’sı

Demir: DV’nin% 5’i (3)

Haşhaş Yağı Nasıl Kullanılır?

Haşhaş tohumu yağını doğrudan cildinize uygulayarak ya da krem, losyon gibi kozmetik ürünler ile sabunlar aracılığıyla kullanabilirsiniz.

Haşhaş yağı yüksek bir iyot değerine sahiptir. Bu yağdan en iyi şekilde faydalanmak istiyorsanız, taze hazırlanmış yağı tüketin ve muhakkak güvenilir tedarikçilerden temin edin. Yağı buzdolabında veya soğuk ve karanlık bir dolapta saklayın. Pürüzsüzlük elde etmek için yağa %0.5 tokoferol veya %0.05 biberiye CO2 özütü ekleyebilirsiniz. Haşhaş tohumu yağını soğuk olarak kullanmaya çalışın. Sıcak işlemlerde (emülsiyonlar, dudak kremleri) uygularsanız, yağı soğuma aşamasında eklemeyi unutmayın.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz