Vişne çekirdeği yağı, presleme yöntemi kullanılarak tatlı vişne çekirdeklerinden elden edilen bir yağdır. Bu bitki İngiltere’den Yeni Zelanda’ya kadar birçok yerde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Vişne çekirdeği yağı, cilt sağlığına yardımcı olan A vitamini bakımından oldukça zengindir. Doğal bir yumuşatıcı olan yüksek antioksidan içeriği nedeniyle kuru cildi iyileştirir ve büyük gözenekleri arındırır. Bu yağ, oleik ve linoleik asitler bakımından zengindir. Ayrıca iltihaplı cilt veya akne eğilimli cildi olan insanlar için de oldukça yararlıdır.

Vişne Çekirdeği Yağının Faydaları

Vişne çekirdeği yağı, kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü azaltmak için mükemmel olan A Vitamini açısından oldukça zengindir. Cilt hücrelerinin yenilenmesini, cilt elastikiyetini arttırır ve ayrıca gözenekleri tıkamaz.
Cilt bakımınızda vişne çekirdeği yağı kullanmak, sedef hastalığı ve egzama gibi belirli cilt koşullarında karşılaşabileceğiniz sorunları hafifletmenize yardımcı olabilir. Hem kızarıklığı hem de lekeli cilde iyi gelen A ve E vitaminleri açısından da oldukça zengindir. Kiraz çekirdeği yağı, yüksek miktarda A vitamini, oleik asit ve doğal tokoferol içeren yumuşatıcı bir yağdır. Özellikleri şeftali ve tatlı badem çekirdeği yağlarına benzer. Ağrıdan kurtulmayı sağlar ve hücre metabolizmasını kontrol eder. Kan dolaşımını iyileştirir, cildi yeniler ve yaşlanma sürecini yavaşlatır. Görme kaybını ve libido kaybını önlediği gibi hafızayı kuvevetlendirir. Ayrıca vişne çekirdeği yağı uyku problemlerinizi de iyi gelir.

Vişne Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Vişne çekirdeği yağını saçınıza parlaklık vermesi için şampuan veya saç kreminize 2-3 damla ekleyebilirsiniz. Cildin güneşten zarar görmesini önler ve vücut yağlarına, dudak kremlerime, şeker veya tuzla yapılan peelinglerde de kullanılabilir. Vücut kremi ve masaj yağına birkaç damla vişne çekirdeği yağı ekleyebilirsiniz. Vişne çekirdeği yağı ayrıca sabun yapımında, cilt bakım ürünlerinde kullanıldığı gibi, yemeklik veya salata yağı olarak da kullanılabilir.

Alınması Gereken Önlemler

Gözlerde ve diğer hassas alanlarda kullanılmamalıdır.
Vişne çekirdeği yağı kullanımı için sağlık uzmanına danışın.
Orta miktarda kullanılması tavsiye edilir.
Hassas kişilerin alerjik reaksiyon gösterme ihtimali unutulmamalıdır.
Aşırı miktarda kullanmaktan kaçının.

En kaliteli vişne çekirdeği yağı ürünleri için tıklayın…

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz